HABER /  GÜNCEL

Gül'den ABD'nin "telefon" notasına sert cevap...

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, FETÖ'den tutuklanan ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un telefonu için ABD'nin nota vermesine tepki gösterirken, "Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum” dedi...

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ABD'nin Metin Topuz'un telefonu için verdiği nota, Fetullah Gülen'in iadesi, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiaları ve FETÖ tutuklusu eski YARSAV Başkanı'na Avrupa Parlamentosu'nun ödül vermesiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı...

Ankara'da yargı muhabirlerleriyle bir araya gelen Adalet Bakanı Gül, 

Adalet Bakanı Gül, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili bir soru üzerine, ABD'ye bugüne kadar beş iade dosyası gönderildiğini bildirdi. Dosyaların mahkemeye intikallerinin beklendiğini söyleyen Gül, "olası nedenin" iade için yeterli olduğunu vurguladı. Gülen'in darbe girişimine yönelik talimatının olduğunun kesinlik kazandığını belirten Gül, ABD'den "İade etmiyoruz" yönünde de bir cevap gelmediğini hatırlattı.

İade konusundaki ısrarı ve talebi sürdüreceklerine dikkati çeken Gül, Cumhurbaşkanına suikast davasının sonuçlandığını ve bu davayla ilgili de yeni bir talepte bulunulacağını kaydetti. Gül, ABD'nin Türkiye'yi tehdit eden bir örgüt liderini kendi bünyesinde tutmasının kabul edilebilir şey olmadığının altını çizdi.

ARTIK İADE BEKLİYORUZ

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD ziyareti olduğunda da konunun gündeme gelebileceğini anlatan Gül, şunları kaydetti: "İade için 'Şöyle bir belgeye, yazışmaya ihtiyacımız var, bunu verirseniz ondan sonra mahkemeye göndeririz' diye bir şey yok. Zorunluluk anlamında iade için gerekli başka bir belge kalmamıştır. İadeyi engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmamıştır. Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz."

FETÖ elebaşı Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılıp çıkarılmayacağının sorulması üzerine Gül, İçişleri Bakanlığının talebi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla vatandaşlıktan çıkarma olabileceğini dile getirdi. Gül, vatandaşlıktan çıkarmanın yargılamaları ve iadeyi etkilemeyeceğini söyledi.  

TELEFONUN NOTASI MI OLURMUŞ

Türkiye ile ABD'nin vizeleri karşılıklı askıya almasının ardından ABD'den gelen bir heyetin Türkiye'de görüşmeler yaptığının hatırlatılması üzerine Gül, görüşmeler sonrasında ortak çalışma grubu kurulması yönünde bir mutabakat olduğunu belirtti.

Tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'la ilgili ABD'ye soruşturma öncesinde bilgi verilip verilmediğinin sorulması üzerine Gül, heyetler arası görüşmede adli yardımlaşma kapsamında olabilecek bilgilendirmelerin yapıldığını ancak öncesinde herhangi bir bilgi verilmediğini bildirdi.

ABD'nin Metin Topuz'un telefonunun iadesi için verdiği nota hatırlatılan Adalet Bakanı Gül, "Öyle bir yazı geldi. Bu yazıyı da soruşturmayı yapan savcılık makamına gönderdik. Onların vereceği bir karardır. Şunu söylüyor, ‘Telefon her ne kadar şahsın olsa da bizim işler için kullanıyor.’ O zaman 'Her ne kadar Türk vatandaşıysa da bizim işler için kullanılıyor onu da verin' gibi bir noktaya, telefondan başlayıp adama kadar gidecek bir şey olacak. Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum" dedi.

YARSAV BAŞKANI ARSLAN'A AP'NİN ÖDÜL VERMESİ

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan eski YARSAV Başkanı Murat Arslan'a, Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yargıçlar ve Savcılar Birliği tarafından Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildiğinin anımsatılması üzerine Gül, "Genel olarak söylüyorum, bazıları Türkiye’de kendi taşeron örgütlerine yaptıramadığı şeyleri, vekalet savaşını asalete çevirme anlamında Türkiye’ye yönelik düşmanlığını ya da tehdidini sürdürmek istiyor. Dolayısıyla bunlar ödül verdikleri kişiyle ilgili bunun bir örgütün elemanı olduğunu bilmeyecek durumda değiller. Nitekim o kişi, ödül almadan birkaç gün önce ödül grubuna teşekkür yazıyor, ödül alacağını da biliyor." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Gül, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile yaptığı telefon görüşmesinde de konunun gündeme geldiğini kaydetti.

ADİL ÖKSÜZ ALMANLA'DA MI SAKLANIYOR?

Adil Öksüz'ün Almanya'da saklandığı iddiaları hatırlatılan Adalet bakanı Gül, şöyle konuştu: "Birkaç gün önce bir evinin olduğu yönünde bir haber çıktı. Bir ev resmi konularak 'Burada yaşıyor' şeklinde haber çıkınca arkadaşlarımız üzerinde çalışmaya başladı. Bununla ilgili somut bir talebimiz olacak.”

ÖNCEKİ HABERLER
5 eski ABD Başkanı konserde buluştu! Trump gelmedi!
Zırhlı araç devrildi çok sayıda asker yaralı
AK Parti ilçe kongreleri iptal mi edildi? Neler oluyor?
Irak'ta son durum! Irak'ta neler oluyor sıcak gelişmeler var
Usta oyuncu Azrail'e çalım attım demişti ama...
Steven Gerrard, 2024'e kadar Rangers'ta
Yorumlar 7 yorum