BIST 11.156
DOLAR 33,08
EURO 36,06
ALTIN 2.558,97
HABER /  DÜNYA

Irak'ta son durum! Irak'ta neler oluyor sıcak gelişmeler var

IRAK 'ta yaşanan son dakika gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Peşmerge Altınköprü kasabasındaki Hindistan köprüsünü havaya uçurdu. Irak ordusu ise o görüntüleri paylaştı.

Abone ol

Irak Ordusu, havaya uçurulduğu belirtilen Altınköprü kasabasındaki Hindistan köprüsüne ait görüntüleri yayınladı.

Irak Ordusu'nun resmi Twitter hesabında Kerkük ile Erbil arasında bulunan ve peşmerge tarafından havaya uçurulduğu belirtilen Hindistan köprüsüyle ilgili görüntü yayınlandı.

ASKERİ GEÇİŞLERİN ÖNLENMESİ İÇİN KÖPRÜYÜ PATLATTILAR

Twitter hesabında görüntülerin Hindistan köprüsüne ait olduğu ve Barzani peşmergeleri tarafından havaya uçurulduğu belirtildi. Peşmerge yetkilileri ise, patlatılan köprünün askeri geçişlerin önlenmesi amacıyla sadece bir kısmının havaya uçurulduğunu köprüye bütünüyle zarar verilmediğini şartların normalleşmesinden sonra köprünün tekrar onarılacağını söyledi.

SADDAM HÜSEYİN DÖNEMİNDE YAPILMIŞTI

Köprü, 1980 yılında İran Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin tarafından Hindistan'dan getirilen bir  mühendis tarafından yapıldığı için ismi Hindistan köprüsü olarak geçiyor. Altınköprü' de eski ve tarihi  olan  ve birbirine bağlantılı iki köprü  daha  bulunuyor. Bunlarda Tezihine ve Orta mahallelerinde yer alıyor.

IRAK SINIRINA 3 KORİDOR

Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak, üs bölgelerini garantiye almak için Irak-Suriye sınır hattında terör örgütlerine her an askeri müdahale başlatabilecek 3 koridor oluşturdu. Olası bir tehdit sonrası alınacak müdahale kararı için askeri planlar hazır. Gerektiğinde anında müdahale edecek birliklerin görev dağılımı yapıldı. Hatay-Reyhanlı'daki 'İdlib-Afrin koridoru' terör örgütünün tehdidine karşı aktif hale getirildi ve harekât başladı. Hakkari Şemdinli'deki 'Kandil koridoru'nda, Hakkari Derecik'teki, 'Kerkük koridoru'nda ise görev gücü elleri tetikte bekliyor.