BIST 8.094
DOLAR 28,91
EURO 31,83
ALTIN 1.902,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Googleı dinle köşeyi dön

İnternet devi Google yarışma düzenliyor. Şartları yerine getir, cebi doldur..

Abone ol

İnternet devi Google, en az 500 metre mesafe kat edecek ve Dünya'ya yüksek çözünürlüklü görüntüler gönderebilecek bir elektronik aracı, Ay'a ilk gönderene 20 milyon dolar ödül verecek.

Google'ın açıklamasına göre, X Ödülü Vakfı'nın organize ettiği ve özel şirketlerin katılabileceği yarışmada, hareket edebilen ve Dünya'ya veri yollayabilen robotu Ay'a gönderen şirket, 20 milyon dolarlık büyük ödülün sahibi olacak.

Açıklamada, robotun Ay'da 5 kilometreden fazla mesafe kat etmesi, daha önce Ay'a gönderilen araçları görüntülemesi ya da Ay'da buz veya su bulması halinde 5 milyon dolarlık ek ödülün de sahibi olacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, robot sadece veri göndermesi ve hareket etmemesi halinde 5 milyon dolar ödüle layık görülecek. Yarışmanın ödülleri 31 Aralık 2012'ye kadar geçerli olacak.

Daha sonra büyük ödül 15 milyon dolara indirilecek ve yarışmanın süresi 2 yıl uzatılacak. Google'ın açıklamasında, şirketin "google moon" adlı internet sitesinde Ay'ın çok sayıda resminin görülebildiği de hatırlatıldı.