BIST 7.928
DOLAR 28,86
EURO 31,57
ALTIN 1.888,57
HABER /  GÜNCEL

Çatalcada kuduz paniği

Çatalca'da Rabia Açıcı isimli kadın, evinin bahçesinde bir köpeğin saldırısına uğradı.

Abone ol

Çatalca'da kuduz paniği yaşanıyor. Akalan Köyü'nde, Rabia Açıcı isimli kadın, salı günü evinin bahçesinde otururken bir köpeğin saldırısına uğradı.

Köpeğin üzerine atlamasıyla oturduğu koltuktan sürüklenen Açıcı, başını kolları ile kapatarak kendini korumaya çalıştı. Köpek tarafından ısırılan 74 yaşındaki kadın başından, kollarından ve ayak bileğinden ağır şekilde yaralandı. Talihsiz kadını, sesleri duyarak ev önüne gelen komşusu kurtardı. Rabia Açıcı'yı kurtarmak için elindeki sopayla köpeğe yaklaşan Arzu Açıcı da köpeğin pençe darbelerinin karın bölgesine gelmesiyle hafif şekilde yaralandı.

KÖY KARANTİNADA

Rabia Açıcı'yı ısıran köpek, olayın ardından evden uzaklaşarak bir başka köpeği ısırdı. Köpek çok geçmeden ev yakınında yakalandı ve korucu tarafından vuruldu. Ölen köpeğin başı, incelenmek üzere Pendik Veteriner Araştırma Merkezi'ne gönderildi. Burada yapılan inceleme sonunda, köpeğin kuduz olduğu belirlendi. Akalan Köyü Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından karantina altına alındı. Tarım İlçe Müdürlüğü, köydeki tüm köpeklerin toplanması için Çatalca Belediyesi'nden yardım istedi.

‘KÖPEKLER, ÇEVRE İLLERDEN GETİRİLİP BURAYA BIRAKILIYOR’

Karantina kararından sonra harekete geçen ekipler Akalan Köyü’nde köpek avına çıktı. Pompalı tüfeklerle köpeklerin peşine düşen görevliler, hayvanları uyuşturucu iğne ile vurarak etkisiz hale getirdi. Çatalca Belediyesi Veteriner Hekimi Naci Coşkun, karantina gerekçesiyle köye hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını ifade ederek, bugün itibariyle onlarca köpeğin etkisiz hale getirildini dile getirdi. Coşkun, "Bölgemize müthiş bir şekilde bırakılan köpek var. Bundan çok muzdaribiz. Kırsal alan olduğu için bölgemizde üreyen bir köpek popülasyonu değil, dışarıdan gelen bir köpek popülasyonu oluşuyor” diye konuştu.

RABİA AÇICI'NIN DOKTORU: ‘KUDUZ BELİRTİSİ YOK’

Kuduz köpek tarafından yaralanan Rabia Açıcı, DHA tarafından müşahade altında tutulduğu hastanede görüntülendi. Kolları ve başından ağır bir şekilde yaralanan Açıcı, yaşadıklarını anlatırken kendisini korumayı başaramadığını, komşusunun yardımına koştuğunu ve geç kalınsaydı ölebileceğini söyledi. Açıcı'nın doktoru Enfeksiyon Uzmanı Doktor Fikret Şengül de, yaşlı kadının özellikle başından çok ciddi ısırıklar aldığını belirtti. İlk müdahaleyi zamanında yaptıkları için Açıcı'da şu an herhangi bir kuduz belirtisinin bulunmadığını söyleyen Şengül, yaşlı kadının yarın taburcu edilebileceğini söyledi.

Kaynak : HÜRRİYET