BIST 5.096
DOLAR 18,81
EURO 20,41
ALTIN 1.164,21
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Google Chrome'nin yeni sürümü kullanıma sunuldu

Google Chrome'nin son sürümü kullanıcının beğenisine sunuldu.Yeni sürümde en dikkat çeken nokta, kullanıcı güvenliğinin ön planda olması

Abone ol

Google, Chrome'un 42. sürümünü yayınladı. İşte yeni Chrome'da sizi bekleyen tüm yenilikler...Google'ın milyonlarca kullanıcıya sahip web tarayıcısı Chrome'un yeni sürümü Chrome 42, indirmeye sunuldu. Birkaç düzine güvenlik onarımıyla gelen yeni sürümde en çok dikkat çeken yenilik, doğal push uyarıları için sunulmaya başlanan destek.

Chrome 42'deki Push API ve Notifications API özellikleri web sitelerinin sayfayı kapattıktan sonra bile kullanıcıya uyarı gönderebilmesine izin veriyor. Bu tür bir işlev, istenmeyen uyarılara yol açabilecek gibi görünüyor ancak Google, sadece kullanıcı tarafından izin verilen sitelerin uyarı gönderebileceğini vurguluyor.

Bir başka önemli değişiklik ise Google'ın güvenliği, hızı ve kararlılığı artırmak, aynı zamanda kodun karmaşıklığını azaltmak üzere Netscape Plugin Application Programming Interface (NPAPI) eklentilerini kaldırmayı planlaması. Google, NPAPI'yı bırakma planlarını ilk olarak Eylül 2013'te duyurmuştu, ancak planda bazı gecikmeler yaşandı. Chrome 40'la birlikte NPAPI eklentileri varsayılan olarak engellenmeye başlanmıştı. Chrome 42'de ise bu engeli aşmanın yolu kaldırılmış bulunuyor. Bunun yanında Google, Chrome Web Store'daki NPAPI eklentilerini de kaldırmaya başladı. Verilen bilgiye göre Eylül 2015 itibariyle Chrome'daki NPAPI desteği tamamen kaldırılacak.

Bunların yanında Google Groups'taki bir gönderi, Chrome 42'nin "performansa odaklı bir yapı" olduğunu, Chrome bileşen takımlarının bu sürüm için performansa öncelik verdiklerini söylüyor. Chrome 42'de 45 güvenlik onarımı da bulunuyor.

Chrome 42'ye yükseltmek için menü düğmesine basıp, Google Chrome hakkında seçeneğine dokunmanız yeterli.