BIST 8.329
DOLAR 27,44
EURO 29,12
ALTIN 1.653,38
HABER /  GÜNCEL

Gizli tanıktan tüyler ürperten iddia!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nın 248. duruşmasında Gizli Tanık Selçuk dinlenmesinin ardından avukatların sorularını yanıtladı.

Abone ol

Ergenekon Davası'nda dinlenen Gizli Tanık Selçuk, davanın tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le ilgili iddialar ortaya attı.

Tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Ankara'da 6-7 kişinin bulunduğu bir ortamda görüştüklerini anlatan Gizli tanık Selçuk, Ersöz'ün, "Biz çok güçlüyüz. Gerektiğinde bir cumhurbaşkanını bile, karısına zehirletebiliriz" dediğini iddia etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nda dinlenen Gizli Tanık Selçuk ifadesinin ardından mahkeme heyetinin ve savcıların sorularını yanıtladı. Gizli Tanık Selçuk, "6-7 kişinin bulunduğu ortamda Levent Ersöz, 'Biz çok güçlüyüz. Gerektiğinde bir cumhurbaşkanını bile karısına zehirletebiliriz' dedi" diye konuştu. Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in, "Cumhurbaşkanını öldürdüler' diye bir iddianız oldu" demesi üzerine Gizli tanık, 2003 yılında Levent Ersöz'ün Ankara'da Ümitköy'deki albayların oturduğu Atabilge Sitesi'ndeki yerine gittiklerini anlatarak sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Savaş Yarbay, İrfan Yüzbaşı ile gittik. Onun yanında kendi elemanlarından da birkaç kişi vardı. Ersöz, 'Devlet her zaman 18 yaşındadır. Bizlere karşı yapılan herşey karşılığını bulur' dedi."

"JİTEM KİMLİĞİM VARDI"

Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in soruları üzerine gizli tanık Selçuk, "Jandarma istihabartta 7 yıl süreyle haber elemanı olarak çalıştım. Bende JİTEM kimliği vardı. Üzerinde Jandarma İstihbarat yazıyordu. Kimlikte imza ve mühür de vardı. Ben bir albay ve bir binbaşının ulaşamayacağı bilgilere ulaşıp paylaşıyordum. Bu kimlikle Fenerbahçe ve Kalender orduevine rahatlıkla girip çıkıyordum" diye cevap verdi. Haber elemanı olarak çalıştığı dönemde hiçbir operasyona katılmadığını anlatan Gizli Tanık Selçuk, "Dava sanıklarından emekli Albay Arif Doğan ile 5-6 kez görüştüm. Ancak kendisiyle fazla bir samimiyetim yok. Daha sonra bir takım konuşmalarını beğenmediğim için iletişimimi kestim" diye konuştu. Gizli Tanık Selçuk, Ankara, İstanbul Ortaköy ve Bursa'da da JİTEM'e ait ofisler bulunduğunu, buralarda istihbarat alışverişinde bulunulduğunu öne sürdü. Gizli Tanık Selçuk, kendilerine JİTEM kimliğiyle birlikte silah verildiğini de söyleyerek "Tarabya'daki Kalender Orduevi'ne, 1999'a kadar rahatlıkla giriyorduk. Sonra da ben 2005 yılına kadar yanımda kimliği olanlarla girdim" dedi.

"VELİ KÜÇÜK'ÜN TALİMATI"

Savcı Pekgüzel, "2004-2005 yıllarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik, bir otomobile C4 tipi patlayıcı yerleştirilerek suikast planlandığını öne sürdünüz. Bu talimatı kim verdi?" diye sordu. Gizli Tanık Selçuk da "Veli Küçük'ün talimat verdiğini İrfan yüzbaşı söyledi" diye konuştu. Duruşmaya ara verildi.

VELİ KÜÇÜK KIZI FENALAŞTI

Duruşmaya ara verildiğinde tutuklu sanık Veli Küçük'ün kızı aynı zamanda avukatı olan Zeynep Küçük, kafeteryada fenalaştı. Sağlık ekipleri, Zeynep Küçük'ü ambulansa alarak müdahale etti. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de ambulansın yanına gelerek annesi Necla Küçük'ten Zeynep Küçük'ün durumu hakkında bilgi aldı.

AKILLARA SEMRA ÖZAL GELDİ

Gizli tanığın, "Biz çok güçlüyüz. Gerektiğinde bir cumhurbaşkanını bile, karısına zehirletebiliriz" sözleri Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Bu sözler akıllara zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen Turgut Özal ve eşi Semra Özal'ı getirdi.

Bilindiği üzere Özal ailesi ölümünden hemen sonra yapılacak bir otopsi işlemine belli bir süre karşı çıkmıştı.