BIST 5.373
DOLAR 21,33
EURO 22,98
ALTIN 1.345,08
HABER /  GÜNCEL

Gıda teröristlerinin inanılmaz oyunu!

Gıda hilecileri yine boş durmadı. Et, süt ve yoğurttan sonra şimdi de dondurulmuş ürünlere el attılar

Abone ol

Et, süt, yoğurt derken, yakında gönül rahatlığı ile yiyebileceğimiz bir şey bulamayacağız. Gıda hilecileri boş durmuyor şimdi de dondurulmuş gıda oyunlara açığa çıktı. 500 gram yazan dondurulmuş gıdanın 305 gramının su olduğu öğrenildi.

Halkın sağlığı ile oynayan, etten ekmeğe, sütten peynire her üründe hileye başvuran uyanıklar, şimdi de dondurulmuş gıdada ortaya çıktı. Hemen her üründe kullanılan dondurulmuş gıda tekniği ile gramaj oyunu yapıldığı anlaşıldı.

500 GRAM ALIYORUZ 195 GRAMA DÜŞÜYOR

üzerinde 500 gram yazan bir dondurulmuş deniz ürünü, çözüldükten sonra 195 grama düştü. Geri kalan 305 gram ise su olarak buharlaştı. Tüketiciler Birliği, dondurulmuş gıdaların gramajlarını inceleyerek akıl almaz oyunu ortaya çıkardı. Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Muta Şahin, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'nin 8'inci maddesinin gıdaların etiketinde gıdanın net miktarının yer almasını zorunlu tuttuğunu hatırlatarak, "Tüketici aldığı ürünün ambalajında ürünün net ve brüt miktarlarını görmelidir" dedi. Şahin, dondurulmuş ürünlerde net ya da brüt ifadesine yer verilmeden ağırlığının yazıldığını belirterek, başta deniz ürünleri olmak üzere dondurulmuş gıdalarda brüt-net farkının yüzde 50'yi geçtiğini söyledi.