HABER /  GÜNCEL

Genelkurmay Adli Müşaviri neden gözaltında... Bank Asya bombası

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Tuğgeneralliğe terfi ettirilerek Genelkurmay Adli Müşaviri yapılan Dinçer Ural, FETÖ üyeliği suçlamasıyla gözaltına alındı. Ural'ın eşinin Bank Asya'ya para yatırdığı iddia ediliyor.

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında darbeden sonra Genelkurmay Adli Müşavirliği'ne atanan Tuğgeneral Dinçer Ural, FETÖ üyeliği suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ural'ın tutuklanmasına neden olarak FETÖ çatı iddianamesinde, ‘örgütün para kasası’ olarak geçen tutuklu Dilaver Azim ile telefon görüşmelerinin belirlenmesi, eşinin Fetullah Gülen’in çağrısı sonrası Bank Asya’ya para yatırması, kız kardeşinin ise KPSS soruşturmasında şüpheli olması gösteriliyor.

ÖNCE YAŞ’TA TERFİ ETTİ

Darbe girişiminden sonra tarihinin en kritik Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı olan Albay Dinçer Ural, önce tuğgeneral rütbesine terfi ettirildi. Yapılan istihbarat çalışmalarında, FETÖ ile bağlantısı tespit edilmeyen Ural, darbe girişimi sonrası tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse’nin yerine atandı.

BYLOCK’TA DEŞİFRE OLDU

Ural, 28 Temmuz’da görevine başladı. Darbecilerin haberleştiği ‘ByLock’ adlı cep telefonu uygulamasının şifresinin kırılmasının ardından deşifre edilen FETÖ bağlantılı kişilerin arasında Ural’ın da bulunduğu iddia edildi. Ural’la ilgili bilgilere ulaşıldıktan sonra Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekipleri, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla hareket geçti.

DOSYASI HULUSİ AKAR'A VERİLDİ

Başsavcılık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a, Ural ile ilgili hazırlanan dosyanın bir örneğiyle birlikte gözaltı kararını iletti. Dosyayı inceleyen Genelkurmay Başkanı Akar’ın da bilgisi dahilinde polis, adli müşavir Ural’ı makamında gözaltına aldı. Başlatılan operasyonla Ural’ın önceki akşam Genelkurmay Karargâhı’ndaki odasında gözaltına alındığı belirtildi.

ÖRGÜTÜN PARA KASASI İLE TELEFON İRTİBATI

Ural’ın gözaltına alınmasına ilişkin önemli iddialar gündeme geldi. Savcılık kaynakları, FETÖ çatı iddianamesinde ‘21 numaralı şüpheli’ olarak görünen, örgütün para kasası olduğu iddia edilen, ‘Özbek’ kod adlı Dilaver Azim ile Ural arasındaki telefon kayıtlarına ulaşıldığı bilgisini verdi. Ural’ın, Azim ile 2011-2015 yılları arasında telefon ve mesaj irtibatı olduğu belirlendi.

EŞİ BANK ASYA'YA PARA YATIRMIŞ

Savcılık, Ural’ın eşi ve kız kardeşi ile ilgili de bazı bilgilere ulaştı. Ural’ın eşinin, Fetullah Gülen’in, zor durumda kalan Bank Asya’nın kurtarılması için örgüt üyelerine verdiği ‘para yatırma’ talimatından sonra Bank Asya’ya 9 bin 500 lira yatırdığı belirlendi.

Ural’ın oğlunun, FETÖ irtibatlı bir firmada çalıştığı, bu firmaya yapılan operasyonda, bir yöneticinin kasasında ele geçirilen listede isminin yer aldığı öne sürülüyor. Ural’ın kız kardeşinin de soruları FETÖ’cülerin sızdırdığı 2010 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) ilişkin soruşturmanın şüphelileri arasında bulunduğu iddia ediliyor.

KOZMİK ODA’DAKİ BİLGİLER

Ural’ın yerine atandığı eski Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, darbe girişiminde aktif rol oynadığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Köse, 2012’de Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun ‘Andıç kumpası’ ile tutuklanmasının ardından,Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne atanmıştı. Köse, Genelkurmay’daki kozmik oda araması sırasında devletin en gizli bilgilerinin kaydedildiği harddiski mahkeme kararına rağmen FETÖ üyesi savcıya teslim etmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP milletvekili FETÖ casusluğundan yargılanacak!
Gaziantep patlaması sonrası hükümetten vatandaş uyarı
Gaziantep patlaması hangi örgüt yaptı Erdoğan açıkladı
Gaziantep patlaması son dakika haberleri ölü sayısı artıyor
Valilik Gaziantep'te ölü sayısını açıkladı!
Magnum çekiliş sonuçları belli oluyor Maserati kazanan isimler
Yorumlar 10 yorum