BIST 1.433
DOLAR 9,24
EURO 10,79
ALTIN 531,35
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Gaziantep patlaması sonrası hükümetten vatandaş uyarı

GAZİANTEP patlaması sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşlara provokasyonlara karşı dikkatli olma uyarısı yaptı.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep'teki bir düğünde meydana gelen terör saldırısıyla ilgili, "Terörün amacı bizi korkutmak, yıldırmak, içe kapatmaktır ama bunu yapmayacağız. Normal hayat devam edecek ve biz bu örgütlerle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz" dedi.

Şimşek, beraberinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ile geldiği Gaziantep Havalimanı'nda gazetecilere açıklamasında, kentteki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

BARBAR BİR KATLİAM

Gaziantep'in güçlü bir şehir olduğunu ve yeniden hızla ayağa kaldıracaklarını ifade eden Şimşek, yaşanan saldırıyı "Eşi benzeri görülmemiş vahşette barbar bir katliam" diye nitelendirdi.

Terörün her türlüsüyle çok güçlü mücadele edildiğini anlatan Şimşek, tüm terör örgütlerine karşı millet olarak bir, beraber ve bütün olunduğuna işaret etti.

Devlet olarak son derece güçlü olunduğunu, mücadelenin de en güçlü şekilde sürdürüleceğini vurgulayan Şimşek, "Teröre asla taviz vermeyeceğiz. Bunlar asla bizi yıldıramaz. Nasıl ki milletimiz darbecilere karşı koyduysa bölücü terör örgütleriyle de mücadele en güçlü şekilde devam edecek" dedi.

NEDEN GAZİANTEP?

Şimşek, bir gazetecinin "Neden Gaziantep?" şeklindeki sorusu üzerine, şöyle devam etti:

"Terörün bir mantığı yok. Neden Gaziantep? Mantık yürütecek olursak, Gaziantep'te Arap'ı, Kürt'ü, Türk'ü, Laz'ı huzur, kardeşlik ve barış içerisinde yaşayan ve bu konuda büyük başarı sağlamış bir şehir. Gaziantep çevredeki sıkıntılara rağmen üreten, Türkiye'nin yükünü önemli ölçüde taşıyan ülkemizin büyüme motorlarından birisi. Zaten terörün genel amacı, Türkiye'de istikrarı bozmak, yükselişini engellemek, Türkiye'nin kendi bölgesinde söz sahibi olmasını sınırlamak. Terörün esas hedefi bu, Gaziantep ölçeğinde de çok farklı değil. Gaziantep'te tüm farklılıklar, zenginlik haline gelmiş ve dinamizme dönüşmüş durumda. Terörün Gaziantep'i hedef almasının özünde de bu var. Ama şunu da kabul edelim, dünyanın tüm terör örgütleri ve tehditler, maalesef yakın coğrafyamızda."

Şimşek, yakın coğrafyadaki kaosun hemen sınır komşusunda doğru düzgün bir devletin olmayışının terör için çok verimli bir alan oluşturduğuna dikkati çekti.

Tüm bu unsurların Türkiye'yi hedef aldığını bildiren Şimşek, "Tükiye kendi coğrafyasında ve hatta küresel ölçekte önemli bir siyasi ve ekonomik aktör haline gelmeye başladı. Şimdi bunu durdurmaya yönelik bir çaba var. İnanıyorum ki milletimiz bir ve beraber bir duruş içerisinde bu sıkıntıları da atlatacak. Zaten Gaziantep'in birlik ve beraberlik ruhu da çok güçlüdür. Biz de bu felaketlerin üstesinden hızla aşacağız. Terörün amacı bizi korkutmak, yıldırmak, içe kapatmaktır. Ama bunu yapmayacağız. Normal hayat devam edecek ve biz bu örgütlerle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz" diye konuştu.

AMAÇ AÇIK VE NET

Şimşek, bir gazetecinin, saldırının gerçekleştiği yerin manidar olduğunun belirtilerek, olay yerinde çok sayıda Kürt kökenli vatandaşların hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"Bu olayları, sıradan bireysel olarak görmemek lazım. Bunların hepsi amaçlı ve planlı bir çabanın eseri. Burdaki Kürt'le Türk kardeşim, huzur içerisinde yaşıyor. Bu şehirde huzuru bozmak için, bu tür fitneler gerek. Burada bir sürü Kürt kardeşim var. Batmanlısı da var Pervarilisi de, Cizrelisi de var Şırnaklısı da... Bunlar hep huzur ve kardeşlik içerisinde. Mesele Türkiye'deki huzuru bozmak, işin özü bu. Türkiye'nin istikrarını bozmak, Türkiye'yi medeniyet yarışında ve uluslararası rekabet yarışında geride bırakmak. Bunu herkes biliyor, bu çok açık ve nettir." 

Konuşmasının son bölümünde sağduyu çağrısında bulunan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gaziantepli hemşehrililerime sesleniyorum; hiç kimse provokasyona gelmesin. Burada kardeşliğimizi zedelemeye çalışıyorlar, aramıza fitne-fesat sokmaya çalışıyorlar. Oyuna gelmeyelim. Büyük bir oyun oynanıyor, biz aklı selim bir şekilde büyük bir dayanışma göstererek bu oyunların üstesinden geleceğiz. Devlet olarak güçlüyüz, güçlü bir mücadele veriyoruz tüm terör örgütlerine karşı. Resim açık ve net olarak ortada."

Başbakan Yardımcısı Şimşek, saldırıyı gerçekleştiren örgütle ilgili de emniyet ve yargı mensuplarının gerekli çalışmaları yaptığını, şimdilik bir şey söylemek için erken olduğunu sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Gaziantep patlaması hangi örgüt yaptı Erdoğan açıkladı
Gaziantep patlaması hangi örgüt yaptı Erdoğan açıkladı
Gaziantep patlaması son dakika haberleri ölü sayısı artıyor
Gaziantep patlaması son dakika haberleri ölü sayısı artıyor
Ölü sayısı için korkutan açıklama!
Ölü sayısı için korkutan açıklama!
MHP Gaziantep'e gidiyor!
MHP Gaziantep'e gidiyor!
Binali Yıldırım'dan Gaziantep talimatı!
Binali Yıldırım'dan Gaziantep talimatı!
Şamil Tayyar o örgütü işaret etti!
Şamil Tayyar o örgütü işaret etti!
Gaziantep'te düğünde patlama! Çok sayıda ölü var!
Gaziantep'te düğünde patlama! Çok sayıda ölü var!
FETÖ'nün firari savcısından çarpıcı itiraflar!
FETÖ'nün firari savcısından çarpıcı itiraflar!
IŞİD roket attı TSK karşılık verdi!
IŞİD roket attı TSK karşılık verdi!
'Darbeye Türkiye'den çok daha sert karşılık veririz!'
'Darbeye Türkiye'den çok daha sert karşılık veririz!'