BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  GÜNCEL

Flaş gelişme! Rusya sessizliğini bozdu! Putin bu akşam Erdoğan'ı arayacak...

Rusya, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili sessizliğini bozarak "Trump'ın kararı bölgedeki durumu daha da zorlaştıracak" dedi. Son dakika açıklamaya göre Putin bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayacak.

Abone ol

Rusya günlerdir süren Kudüs sessizliğini nihayet bozdu. Kremlin'den yapılan açıklamada "Trump'ın kararı bölgedeki durumu daha da zorlaştıracak" denildi. Son dakika bilgisine göre, Putin bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayacak ve Kudüs sorununu görüşecek...

Putin'in Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Gerçekten ABD başkanı Donald Trump’ın açıklamasının ardından Ortadoğu’da oluşan kriz endişe uyandırıyor. Bu karar Ortadoğu’daki barış sürecinin ilerlemesini sağlamayacak, aksine gördüğünüz üzere ilk olarak uluslararası birliğin bölünmesine yol açacak” ifadelerini kullandı. 

BU DURUM BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR

Peskov şu şekilde devam etti: “ABD Başkanı’nın bu kararına herkesin katılmadığını görüyoruz. Daha da fazlası bu durum Filistinliler arasında ciddi tepki topladı. Bu yüzden bu durum bizi endişelendiriyor. Peki, ne yapmalı? Siyasi ve diplomatik araçlarla çözüm yolları bulmaya devam etmeliyiz, fakat durum bir hayli zorlaştı.”

PUTUN İLE ERDOĞAN BU AKŞAM GÖRÜŞECEK

Sözcü Dmitri Peskov, Putin’in bu akşam Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon konuşması yapacağını, tarafların ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili açıklamasının ardından Orta Doğu’daki durumu görüşeceklerini bildirdi. 

Peskov yaptığı açıklamada, "Bu akşam Putin’in Erdoğan ile telefon konuşması yapmasını bekliyoruz. Gerçekten önemli bir konu görüşülecek ve ABD Başkanı’nın büyükelçiliğin Kudüs’e taşınmasına ilişkin açıklamasının ardından Orta Doğu’da oluşan durum masaya yatırılacak" ifadesini kullandı. 

DOĞU KUDÜS FİLİSTİN'İN, BATI KUDÜS İSRAİL'İN BAŞKENTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da, İsrail-Filistin sürecinde Birleşmiş Milletler tarafından onaylanmış prensiplere Rusya’nın bağlı kalmaya devam edeceği belirtildi.  

Söz konusu prensipler doğrultusunda Rusya’nın Doğu Kudüs’ün gelecekteki bir Filistin devletinin başkenti olması gerektiğine yönelik görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığına işaret edilen açıklamada, aynı zamanda, Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görüldüğü ifadesine yer verildi.

TEHLİKELİ VE KONTROL EDİLEMEYEN ADIMLARDAN...

İlgili tüm taraflara tehlikeli ve kontrol edilemeyen sonuçlara yol açacak adımlardan kaçınma çağrısı yapılan açıklamada ABD'nin aldığı kararın İsrail-Filistin ilişkilerini ve tüm bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirebileceği ve bu durumdan derin endişe duyulduğu kaydedildi. 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov da Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, ABD tarafından alınan karara katılmadıklarına işaret ederek “BM Güvenlik Konseyi’nde yapılacak oturumda ABD’nin bu kararını eleştireceğiz.” dedi.

RUSYA MÜFTÜLER KONSEYİ'NDEN KINAMA

Bu arada Rusya Müftüler Konseyi, Trump'ın Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararını kınayarak Washington'ı bu hatalı karardan dönmeye davet etti. Merkezi Moskova’da bulunan Müftüler Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, ABD yönetiminin kararı kınandı.

Açıklamada, söz konusu kararın, bölgedeki çatışmaları tetikleyeceği belirtilirken “Yetkilileri bu hatalı karardan dönmeye davet ediyoruz. Bölgede yaşanan çatışmalar ancak karşılıklı diyalog ve BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararlar aracılığıyla çözülebilecektir. Rusya Müslümanları, tarihi en uzun süren uluslararası çatışmalarından biri olan duruma siyasi bir çözüm çerçevesinde adil ve kapsamlı bir çözüm bulma ihtiyacı bulunduğuna inanıyorlar.” ifadelerine yer verildi. 

Rusya Müftüler Konseyi’nin ABD tarafından alınan kararın bölgede sürdürülebilir barış ve istikrarın kurulmasını önleyeceğine inandığı vurgulanan açıklamada, “Rusya Müslümanları, Rusya’nın başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması konusundaki tavrını tamamen desteklemektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

PUTİN SESSİZLİĞE BÜRÜNMÜŞTÜ

Rusya günlerdir sessizliğini korurken, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Trump’ın ilk demeci ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı arayıp “İsraillilerle Kudüs’ün statüsü dâhil her şeyi konuşmaya hazır olmasını” telkin ettiği belirtilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan ABD'nin skandal kararına sert tepki!
Bir skandal daha! Böyle göstermeye başladılar
'Diriliş Ertuğrul'dan izlenme rekoru
Asgari ücret 2018 ne kadar olacak TÜRK İŞ'in önerisine bakın
Ellerini ayaklarını bağlayıp ateş ettiler
Masterchef Serhat'ın nişanlısı kimdir babası neden öldü?
Yorumlar 10 yorum