BIST 2.073
DOLAR 13,52
EURO 15,43
ALTIN 789,66
HABER /  GÜNCEL

Fiyaskobirlik

Karadeniz'in temel geçim kaynağı fındığın, yanlış yatırımının kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Abone ol

Yanlış yatırımlarla adı Fiyaskobirlik'e çıkan Fiskobirlik, fındık paralarını ödemek yerine marketçilik yapıyor, müteahhitliğe soyunuyor
Karadeniz'in temel geçim kaynağı fındığın, Fiskobirlik'in yanlış yatırımının kurbanı olduğu ortaya çıktı. Yanlış yatırımlarla adı Fiyaskobirlik'e çıkan Fiskobirlik, fındık paralarını ödemek yerine marketçilik yapıyor, müteahhitliğe soyunuyor.

Marmara ve Karadeniz'in en önemli geçim kaynaklarından olan fındıktaki ödeme krizin, Fiskobirlik'in kendi alanı dışında yaptığı plansız ve kontrol yatırımlar sonucu yaşandığı belirlendi. Fiskobirlik'in, üreticiden aldığı fındığın bedellerini ödemek yerine, parasının büyük bir kısmını inşaat, gayrimenkul ve market işletmeciliğine ayırdığı ortaya çıktı.

HOLDİNG GİBİ BİRLİK

Fiskobirlik 50 kooperatife bağlı yaklaşık 240 bin üyeden oluşuyor. 2000 yılındaki özerkleşmeye kadar taban fiyat açıklama yetkisi ile sektörün en önemli merkezi konumunda olan Fiskobirlik, 2000 yılından itibaren sadece kendi üyeleri için taban fiyatı açıklamaya başladı. İzlediği fiyat politikası nedeniyle ihracatçı, tüccar ve üreticiyi zaman zaman karşı karşıya getiren Fiskobirlik'in fındık dışında marketçilik, inşaat ve gayrimenkul gibi alanlara yaptığı yatırımlar birliğin neden bu halde olduğunu özetliyor. Fiskobirlik'in kendi faaliyet alanı dışında yaptıklarından bazıları şöyle:

Üç alışveriş merkezi, 35 market

Fiskobirlik bünyesinde Efit A.Ş., Ordu Yağ Sanayi ve Fiskomar olmak üzere üç iştirak

Geçen yıla kadar Fiskomar'a bağlı 35 market bulunuyordu. Birlik son bir yılda market sayısını 26'ya indirdi.

Fiskomarların yıllık 3 milyon dolarlık zararını geçmiş yıllarda Hazine üstlendi. Borcunu ödemek için kaynak bulamamaktan yakınan birlik, Fiskomarların kuruluşu için milyon dolarlık kaynakları kullanmaktan çekinmedi.

İkisi Ordu'da, diğeri Düzce'de olmak üzere üç adet dev alışveriş merkezi bulunuyor. 6 bin metrekare alan üzerine Karadeniz'in en büyük alışveriş merkezi olan Ordu'daki alışveriş merkezi için Fiskobirlik, 4 milyon YTL harcadı. Alışveriş merkezlerinde işyerinin yanı sıra, kafeteryalar ve eğlence merkezleri de bulunuyor.

Trabzon'da Avrasya Üniversitesi için kiralanan gayrimenkul. 46 dönümlük bu arazi önce alışveriş merkezi olarak planlandı ancak daha sonra binaları inşa ettikten sonra 30 yıllığına kiraya verildi.

Ankara'da Bülbülderesi'nde sahip olduğu arsa karşılında verilen 2 daire. Fiskobirlik tarafından misafirhane ve ofis olarak kullanılıyor.

Fiskobirlik yaklaşık 200 bin ton kapasiteli depoları bulunu-yor.

Kaynak: Yeni Şafak

ÖNCEKİ HABERLER
Gazeteciler gerçeği yazamıyor
Gazeteciler gerçeği yazamıyor
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Gazeteci Reha Mağden öldü
Gazeteci Reha Mağden öldü
Olmert savaşmakta kararlı
Olmert savaşmakta kararlı
Ağardan çok iddialı söz
Ağardan çok iddialı söz
Borsa yükselişle açıldı
Borsa yükselişle açıldı
Fenerbahçeye 100üncü yıl kıyağı
Fenerbahçeye 100üncü yıl kıyağı
Casus değilsen Kuran oku
Casus değilsen Kuran oku
Lugano için geri sayım
Lugano için geri sayım
Türkiyeye ikinci çuval şoku
Türkiyeye ikinci çuval şoku