BIST 7.728
DOLAR 28,99
EURO 31,17
ALTIN 1.846,91
HABER /  GÜNCEL

Fıstık gibi ağaçlandırma

İstanbul ormanları içindeki devasa kömür ocağı çukurlarında fıstık ağaçları büyüyecek.

Abone ol

İstanbul ili ormanlarının önemli bir kısmı 1960 – 1980 yılları arasında kömür üretmek amacıyla yok edilerek, devasa çukurlara ve çöl görünümündeki çıplak alanlara dönüştürüldü.

Orman Bakanı Osman Pepe'nin talimatı ile bu alanları rehabilite etmek için başlatılan çalışmalar artık meyvalarını veriyor. Son 4 yıldır yürütülen çalışmalarla 3 bin 500 dönümlük alan ağaçlandırmaya uygun hale getirildi.

Bu proje ile çöl görünümündeki 25 bin dönümlük çıplak saha da yeşile dönüşüm için hazırlandı. Şimdi bu alanlar fıstık çamı ağaçları ile ekonomiye fayda sağlayacak yeşil alanlar haline getiriliyor.

İstanbul'da en büyük ağaçlandırma çalışması olan bu proje sayesinde ormanlık alan 25 bin dönüm birden artırıldı. Küresel ısınmaya karşı yeşil savaş başlatan İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, İstanbul'u geleceğe hazırlıyor.

BUGÜN AĞAÇ DİKİMİ VAR

Gaziosmanpaşa'daki eski maden ocakları da bu rehabilitasyon çalışmaları ile yeşillendirilmeye hazır hale getirildi. Bugün saat 15:00'de Orman Bakanı Osman Pepe ve Vali Muammer Güler'in katılımı ile bu alanda ağaç dikimi yapılacak.

İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, İstanbul’u geleceğe hazırlayan bu çalışmalara tanıklık etmek ve bir fidan da ben dikeyim diyen herkesi bu ağaç dikme şenliğine davet ediyor. //