BIST 7.949
DOLAR 28,86
EURO 31,45
ALTIN 1.888,07
HABER /  GÜNCEL

Minik öğrenciler ölüme gitti

Öğrenciler trafik canavarının kurbanı oldu.. Kapadokya'ya geziye gidiyorlardı. Bilanço korkunç.

Abone ol

İzmir'den Kapadokya'ya giden öğrencileri taşıyan tur otobüsü, Aksaray'da kamyonla çarpıştı. Kazada çoğu öğrenci 33 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı. 46 yolcu kapasiteli otobüste 66 kişinin bulunduğu ortaya çıktı.

Kaza, Konya-Aksaray karayolu üzerinde Eskil ilçesi yakınlarında, sabah 05.00 sıralarında meydana geldi.
 
Kazada hayatını kaybeden öğrencilerin, Kapadokya gezisine giden İzmir Zafer İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencileri olduğu belirtildi.
 
Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Akif Özbek, son bilgiler ışığında ölü sayısının 33, yaralı sayısının 35 olduğunu belirtti.
 
Yaralı ve ölü sayısı netleşince, otobüsün fazla yolcu taşıdığı da ortaya çıktı. 46 yolcu kapasiteli otobüste 66 yolcunun bulunduğu belirlendi. Yaralılar, "Otobüsün koridoru bile doluydu" dedi.
 
İzmir'de kaza haberini alan veliler, hemen okula koştu. Okul önünde fenalık geçiren velilere, sağlık ekipleri müdahale etti.
 
Cenazeler bu akşam özel uçakla izmir'e götürülecek. Kazanın nedeni henüz belirlenemedi. Ancak iki ihtimal üzerinde duruluyor. Birincisi şerit ihlali yapan otobüs şoförünün uyuduğu diğeri de aşırı hızlı olduğu.
 
13 cesedin üzerinden kimlik çıkmadı
 
Başsavcı Özbek, şu ana kadar Aksaray Devlet Hastanesi morgunda bulunan ölülerden Cumhur Çolak (otobüs şoförü), İmamettin Açan, Halil Adıgüzel, Mehmet Ali Küçükkurum, Büşra Güven ve Mine Akkoyun'un kimliklerinin belirlendiğini açıkladı.
 
Kamyon şoförü Adnan Ölmez'in cesedinin ise hala Konya Numune Hastanesi morgunda bulunduğunu ifade eden Özbek, kazada hayatını kaybedenlerin kimlik tespitlerinin tamamlanmasına çalışıldığı söyledi.
 
Özbek, 13 ölünün üzerinden kimlik çıkmadığını, kimlik tespiti yapılamayan cesetlerle ilgili gerekli prosedürün izleneceğini, bu konunda tahkikatın devam edeceğini belirtti.
 
Kazada yaralananların kimliği şöyle:
 
"Kenan Özeri, Ahmet Cengiz (Otobüs yedek şoförü), Gülsüm İne, Hatice Çoban, Gülün Adıgüzel, Sevgi Artuç, Okşan Güler, Tuba Çoban, Nevin Kundakçıoğlu, Fatma Utlu, Buse Güler, İlgen Adsız, Meryem İncesu, Mine Albay, Ege Meriç, Neriman Çukurbaşı, Kenan İne, Halilcan Alaş, Büşra Çoban, Abdülkadir Karabulut, Öner Utlu, Semir Utlu, Furkan Sevinç, Çağlar Etsen, Açelya Adıgüzel, Ümit Ülgen, Özgür İne, Buse Saruhan, Ege Eryiğit."
 
Bu arada Tuba Tubara ve ismi belirlenemeyen 2 yaralının Kayseri'ye sevk edildiği, Başkent Üniversitesi Konya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde de Emre Güven, Nuray İltuş ve Ezgi Karakaş'ın tedavisinin sürdüğü bildirildi.
 
Yetkililer, Emre Güven'in yoğun bakımda olduğunu belirttiler. Öğretmenler Nuray İltuş ve Yeşim Aygün'ün ise gezi kafilesinden sorumlu olduğu öğrenildi.
 
Otobüs firmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı
 
Kazanın ardından İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, öğrenci, öğretmen ve velilerin içinde bulunduğu otobüsün bağlı bulunduğu turizm firmasıyla ilgili araştırma başlattı.
 
Emniyet yetkililerinin araştırmasında, Zafer İlköğretim Okulu öğrenci, öğretmen ve velilerini Kapadokya'ya götürmek üzere bir firmayla anlaşma yapıldığı, bu firmanın başka bir otobüsle grubu geziye götüreceğini bildirdiği, ancak bu otobüsün son anda iptal edilerek, kaza yapan otobüsle geziye çıkıldığının belirlendiği bildirildi.
 
Kazaya karışan otobüsün firmaya ait olmadığı, kiralanarak geziye gönderildiği, ancak bu otobüsün de "turizm yeterlilik belgesinin" bulunduğunun tespit edildiği öğrenildi.
 
Kazada hayatını kaybeden İzmirli öğrenci, öğretmen ve velilerin cenazeleri, İzmir'den Nevşehir'e gönderilecek özel uçakla getirilecek.
 
İzmir Valisi: "Elem verici bir gün"
 
İzmir Vali Vekili Celalettin Eran, "İzmir için çok üzüntülü, elem verici bir gün"dedi.
 
Vali Vekili Eran, kazanın haberini alır almaz merkezinin faaliyete geçtiğini söyledi. Eran, İzmir'den Aksaray'a 3 doktor ve 3 hemşirenin gönderildiğini, özel uçakla gelecek hafif yaralılar ve aile yakınlarına müdahale edeceklerini belirtti.
 
Bu arada okul gezisi için Konak Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alındığını belirten Eran, "Mesele önümüzdeki günler de soruşturulacak, araştırma, incelemeyle açığa çıkar. Resmi muamele yapılacaktır" diye konuştu.
 
Bu arada, kaza haberini duyan öğrenci velileri ve öğretmenler okula geldi. Veliler, veli ve öğretmen yakınları, geziye katılan çocukları ve yakınlarıyla ilgili bilgi almak istedi, ancak yetkililere ulaşamayınca gözyaşlarına boğuldu.
 
Yol trafiğe açıldı
 
Bu arada, çarpışan kamyon ve otobüs ile etrafa saçılan parçalar kaldırılarak yol yaklaşık 6 saat sonra trafiğe açıldı.
 
Otobüs ve kamyonun şoför mahallinin bütünüyle ezildiği, otobüsteki koltukların büyük kısmının kazanın etkisiyle yerinden koptuğu görüldü. Kanlar ve cam parçalarıyla kaplı zemin, itfaiye ekipleri tarafından yıkandı.
 
Kazayla ilgili değerlendirme yapan çevre köyden vatandaşlar, olay yerinde kazaya neden olabilecek kavşak benzeri bir unsurun bulunmadığını, kazanın şoförlerden birinin uyuması nedeniyle olabileceği öne sürdü.