BIST 1.124
DOLAR 7,68
EURO 8,93
ALTIN 458,80
HABER /  SAĞLIK

Fındık hakkında doğru bilinen yanlış sonunda ortaya çıktı

İnsan vücuduna verdiği enerji olarak önemli bir yer tutan ve her diyette yerini alan fındığın kilo artışına sebep olmadığı, aksine anti-obezite etkisi gösterdiği ortaya çıktı.

Abone ol

Giresun Ticaret Borsası ve Fındık Tanıtım Grubu tarafından desteklenen ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından yürütülen araştırmada fındığın anti-obezite etkisi gösterdiği ve diyabeti önlediği belirlendi.

Yapılan çalışmada natürel, kavrulmuş, fındık zarı ve fındık yağı gibi farklı fındık ürünlerinin polifenol bileşikleri ve antioksidan aktiviteleri araştırıldı. Araştırmanın obezite ile ilgili alanında deney fareleri kullanıldı.

Çalışmada, fındık ürünlerinin farelerde kilo artışına sebep olmadığı hatta kilo kaybetme yönünde bir eğilim gösterdiği gözlemlendi. Aynı çalışmada hücre kültürü gen ekspresyonu kapsamında fındıkta mevcut olan polifenol ekstraktının kilo artışına neden olmadığı belirlendi. Yine aynı şekilde fındığın ayrıca insülin direnci ve tip-II diyabet oluşumunu baskıladığı görüldü.


Araştırma sonucunu açıklayan uzmanlar, fındığın kilo artışına neden olmadığı ve hatta düşüş yönünde eğilim gösterdiği gibi anti-obezite etkisinin de olduğunun ortaya çıktığını kaydettiler.

ÖNCEKİ HABERLER
Gaziantep'ten dikkat çeken açıklama güvenlik bölgesi duyuruldu
Yaşlı bakım evinde işkence!
Hasan Akgün aslen nereli CHP Büyükçekmece adayı eşi çocukları kimdir?
Çamur at izi kalsın! Eşine DEAŞ'lı dedi sonra ifade değiştirdi
Samgung İsrailli markayı milyon dolarlık fiyatla satın alacak
Masterchef Uğur Yılmaz aslen nereli yaşı kaç instagram hesabı nedir?
Yorumlar 2 yorum