HABER /  SAĞLIK

Lassa sıtması nedeniyle ölü sayısı 23'e yükseldi!

Uzun yıllardır tehlike saçan ve 2018 yılında 146 kişinin öldüğü "Lassa sıtması" nedeniyle Ocak ayından itibaren 23 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinden (NCDC) yapılan açıklamaya göre, Lassa sıtması nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 23 oldu. Ülkenin Plateau, Ebonyi, Taraba, Kogi başta olmak üzere 10 eyaletinde 148 vaka tespit edildi. Nijerya hükümeti, Lassa sıtması nedeniyle ülkede "acil durum" ilan etmişti.

Fare dışkısıyla temas sonucu bulaşan Lassa sıtması, insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor. Yetkililer, halka hijyen konusunda dikkatli olmaları, fare ve diğer kemirgenlere temas etmemeleri tavsiyesinde bulunuyor.
 
Ülkede çoğu kişinin Lassa belirtilerini bilmedikleri için malarya ile karıştırdıklarını ifade eden Ihekweazu, "Lassa sıtması Nijerya'da 50 yıl önce tespit edildi ve o yıllar boyunca ilk defa böyle bir yüksek rakam çıktı." dedi.

Fare dışkısıyla temas sonucu bulaşır
Ihekweazu, Lassa sıtması ile mücadele konusunda yeni stratejiler ve aşılar bulunması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Fare dışkısıyla temas sonucu bulaşan Lassa sıtması, insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Tuzla tersanesinde yangın yaralılar var
İYİ Parti'den flaş Tunç Soyer açıklaması! Tepkiyle karşıladık
Makam aracıyla piknikte alkol alan belediye başkanından açıklama
1 Mayıs nerede kutlanacak Memur-Sen duyurdu
15 tatil 2019 geri sayım ne zaman bitiyor ayın kaçı okul?
Regaib Kandili ne zaman Diyanet 2020 dini günler takvimi
Yorumlar