BIST 1.365
DOLAR 8,11
EURO 9,78
ALTIN 463,79
HABER /  GÜNCEL

Filyasyon ne demek filyasyon raporu nedir? Filyasyon ekibi ne iş yapar?

Koronavirüs vakaları ile ilgili son bilgileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son konuşmasında sık sık filyasyon ekibinden bahsetti. Peki filyasyon ekibi ne demek, filyasyon raporu nasıl hazırlanıyor? İşte herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isim olan filyasyon hakkında merak edilenler...

Abone ol

Corona virüsündeki son gelişmeleri açıklayan Salık Bakanlığı, Filyasyon çalışmalarıyla da ilgili bilgileri paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kullandığı 'Filyasyon' kelimesinin anlamı merak edilmeye başlandı. Bakan Koca, Türkiye genelinde 4 bin 600 Filyasyon ekibi olduğunu ifade etti. Peki Filyasyon nedir? Filyasyon ekibi neler yapar?

FİLYASYON NEDİR?

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır.

Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

“FİLYASYON YÖNTEMİNİ UYGULADIK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Filyasyon bildiğiniz gibi, bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin taranması işlemidir. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz bununla sağladık. Filyasyon yöntemini bizim uyguladığımız şekilde uygulayan, başka bir ülke olmazdı.

11 Mart'tan itibaren biz her vakada biz filyasyon yöntemini uyguladık. Pozitif çıkan her hastanın temas ettiği kişilere ulaşıp onları taramaya çalıştık. Bunun ne kadar titizlik gerektiren bir süreç olduğunu anlamak zordur.

“BİZ NOKTA ATIŞI YAPIYORUZ”

Filyasyon sürecinde kişilere ulaşılıyor, temas edenler taranıyor ve işlem başlıyor. Zaman zaman neden herkese test yapılmıyor eleştirileri oluyordu. Genel bir tarama akılcı değil, filyasyon uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz.

Hastalığın bulaşma ihtimali yüksek olan kişileri bulmaya odaklanıyoruz. Diğer ülkelerle kıyaslama yaparak başarı vurgulaması yapmak insancıl gelmiyor. Yaygın temas taraması ve sıkı takip, salgının önünü kesmenin önemi burada.

ÖNCEKİ HABERLER
TSK'dan Irak'ın kuzeyi hava harekatı! 4 PKK'lı terörist öldürüldü
Dolarda son 1.5 yılın en yüksek seviyesi! Analistlerden kritik uyarılar
Rüştü Reçber: Barcelona'nın desteğini unutmayacağım
Kılıçdaroğlu'ndan infaz yasası tepkisi: Elinde kalem olan hapiste olacak
Belçika'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Türk sayısı 31 oldu
İçişler Bakanlığı duyurdu! 1183 market ve müşterisine corona virüs cezası
Cezaevinden 90 bin kişi nasıl çıkacak? Maske ve eldiven zorunluluğu
Çavuşoğlu'ndan yurt dışındaki vatandaşlarla ilgili önemli açıklama
Kuruluş Osman yeni bölüm bu akşam var mı ATV 15 Nisan yayın akışı
İçişleri Bakanlığı: 41 yerleşim yerinde karantinaya son
Yorumlar