BIST 2.785
DOLAR 17,93
EURO 18,31
ALTIN 1.032,66
HABER /  GÜNCEL

FETÖ'cü Halit Dumankaya ve oğlu ile kızı hakkındaki bomba mail

El konulan Dumankaya Holding aile şirketi olmaktan çıkıp 2000 yılınan itibaren FETÖ'nün para kaynağı haline gelmiş. Dumankaya Holding'in sahibi Halit Dumankaya ve oğlu Semih Serhat Dumankaya hakkında fezlekede bomba iddialar var. Serhat Dumankaya ablasına attığı maille babasına himmet için gaz vermesini istemiş.

Abone ol

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ'ye "himmet" adı altında finansal destek sağlayan Dumankaya İnşaat firmasının eski sahibi ve ortaklarının da bulunduğu 125 şüpheliye yönelik hazırlanan fezlekede çarpıcı bilgiler var. Savcısı Hüseyin Önelge tarafından hazırlanan 496 sayfalık fezlekede, Dumankaya Şirketler Grubu'nun FETÖ'nün nakit akışını sağladığı ortaya konuldu.

'Fezlekede, Dumankaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyelerinden olan Semih Serhat Dumankaya'nın, yine yönetim kurulu üyesi olan ablası Ayla Dumankaya Pirinççi'ye Amerika'dan 19 Kasım 2014'te gönderdiği bir maile de yer verildi.

BABAMA HİMMET İÇİN GAZ VER

Serhat Dumankaya mailde "Amerika'da cemaat mensuplarının eziyet çektiklerini, 17/25 Aralık olayından sonra zorlandıklarını, himmet işini kafaya taktığını, Amerika'da kendileri için çok önemli kültür merkezi yaptıklarını, babaları Halit Dumankaya'ya biraz daha gaz vererek Dumankaya ailesine yakışır şekilde himmet vermesini sağlamasını istediği, Türkiye'de yurt yapımından Amerika'daki kültür merkezinin çok daha önemli olduğunu, yakında hoca efendinin (FETÖ elebaşı) yanına gideceğini, himmetleri direkt hoca efendiye götüreceğini"  yazmış.

Mailin, 17/25 Aralık olayından takriben 11 ay sonra yani Türkiye'de ve dünyada FETÖ'nün faaliyetlerinin ve işlemlerinin deşifre olmasından sonra yazıldığı belirlendi.

Halit Dumankaya'nın ABD'den mektup yazan oğlu Semih Serhat Dumankaya. Halit Dumankaya'nın 3 oğlu bir kızı var. Halit Dumankaya'nın çoçuklarının isimleri şu şekilde : Uğur Dumankaya (d.1970), Semih Serhat Dumankaya (d.1987), Barış Değer Dumankaya (d.1973) ve Ayla Dumankaya Pirinçi (d.1976)

DUMANKAYA ŞİRKETİ SIRTINI FETÖ'YE YASLAMIŞ

Fezlekede, şunlar kaydedildi: "2000'li yıllardan sonra FETÖ'nün bir kendi sermayesi ile kendi elemanlarına kurdurduğu şirketler vardır (Kaynak Holding ve Dünya Pazarlama gibi) bir de mevcut durumlarından faydalanarak FETÖ'nün içine girdiği şirketler vardır. Bir üçüncüsü de o dönemlerde bürokraside ve tüm alanlarda güçlü olan FETÖ'nün gücünden yararlanmak isteyip onların içine girmemekle birlikte FETÖ ile hareket eden, ona yardımda bulunan ve onun bürokrasi hegemonyasından istifade eden yani sırtını FETÖ'ye yaslayan şirketler de mevcut. Dumankaya Şirketler Grubu da ikinci ve üçüncü grubun karışımı olan şirketlerdendir. 

Dumankaya şirketlerinin başında Halit Dumankaya'nın oğlu Uğur Dumankaya bulunuyordu. Halit Dumankaya da onursal başkan olarak görev yapıyordu. 

DUMANKAYA'NIN SAHİBİ HALİT DUMANKAYA'NIN İTİRAFI

Bu şirketler grubu ve yetkilileri yani Dumankaya ailesi, 1990'lı yıllardan itibaren FETÖ ile zaten iç içe oldukları için bir araya gelmeleri zor olmamıştır. Dumankaya Şirketler Grubu FETÖ'ye borçlu olduğunu hissettiği için bilfiil kayyum ataması yapılıncaya kadar FETÖ'ye finansman sağlamaya devam etmişlerdir. Zaten Halit Dumankaya 15 Temmuz'dan sonraki basın bildirisinde farkında olmadan bunu itiraf etmiştir. İhbarlar, beyanlar ve kayıtlar da bu tezi kesinlikle doğrulamaktadır."

Fezlekede, Uğur ve Barış Değer Dumankaya'nın, FETÖ'nun vakıf ve derneklerinde yöneticilik yapmalarının ticari olarak geçiştirilebilecek bir durum olmadığı ifade edildi.

Dumankaya Şirketler Grubu'nun her kademesinde açık, gizli ya da örtülü olarak himmet, burs ve kurban parası toplama işi yapıldığı kaydedilen fezlekede, "Dumankaya Holding, ilk başlarda bir aile şirketi olarak kurulmuşsa da daha sonra 2000'li yılların başından itibaren eskiden cemaat ve hizmet diye bilinen FETÖ'nün güdümüne girmiş ya da girmek zorunda kalmıştır. Bu holding beyanlara ve elde edilen belgelere göre 2016 yılında dahi örgüte himmet, kurban ve burs toplamaya, müşterilerini zorlamaya devam etmiştir. 5 bin civarında Dumankaya çekinin örgütün hesaplarında bulunması kesinlikle tesadüfi değildir. Bir plan dahilinde sistematik olarak hareket etmişlerdir." ifadelerine yer verildi.

Halit Dumankaya kimdir nereli Dumankaya'nın sahibi eşi çocukları

FEZA ŞİRKETİNE AKITILAN PARALAR: Dumankaya Şirketler Grubu'nun FETÖ şirketlerine para akışı da fezlekede ayrıntılı olarak yer aldı. Şirketin Endaze isimli derneğe 76 bin 643 lira bağışta bulunulduğu belirtildi. Fezlekede, şirketlerin aynı şekillerle Feza Gazetecilik AŞ'ye 2012-2016 yılları arasında 3 milyon 294 bin 259 lira bağış, kayyum ataması yapılan Kaynak Holding şirketlerinden olan Işık Medya Planlama Pazarlama Reklam Film Sanayi Ticaret AŞ'ye 2013-2015 yılları arasında 791 bin 946 lira para havalesinin bulunduğu aktarıldı.

MEYDAN, TARAF VE SÜRAT KARGOYA PARA AKIŞI : FETÖ'nün yayın organlarından Meydan Gazetecilik AŞ'ye 2015-2016 yılları arasında 52 bin 558 lira para havalesinin bulunduğu belirtilen fezlekede, Kaynak Holding şirketlerinden Sürat Bilişim Turizm Organizasyon Hizmetleri ve Sürat Kargo isimli şirketlere 233 bin 686 havalenin bulunduğu, Taraf Gazetecilik AŞ'ye de 2014 yılında 3 bin 360 lira havalenin olduğu bilgisi verildi.

Fezlekede, Kaynak Holding şirketlerinden olan ve FETÖ'nün önemli organizasyonlarını yapan Nüans Turizm'e 2015-2016 yıllarında 6 bin 606 lira, 2014-2016 yılları arasında FETÖ'nün kuruluşlarından olan ve KHK ile kapatılan Vifak Sanayici ve İş Adamları Derneği'ne (VİSİAD ) 46 bin 610 bağışta bağışta bulunulduğu, Yerel Zaman Yayın Tanıtım Şirketi'ne 2013-2016 yılları arasında 379 bin 836 lira havalenin olduğu kaydedildi.

CİHAN AJANSINA YATAN PARALAR
FETÖ'nün haber kuruluşlarından olan kapatılan Cihan Haber Ajansı'na 2014-2015 yılları arasında 80 bin 450 lira para akışının bulunduğu kaydedilen fezlekede, aynı şekilde Cihan Medya'ya 2014-2016 yılları arasında 12 bin 691 lira para akışının bulunduğu belirtildi.

SAMANYOLUNA BAĞIŞ
Fezlekede, FETÖ'nün yayın organlarından ve "amiral gemisi" olarak bilinen Samanyolu TV'ye 2012-2013 yılları arasında 30 bin 152 lira para akışının bulunduğu belirtilerek, bağış ve yardımlar butonuyla 2010-2015 yılları arasında 421 bin 226 lira para akışının bulunduğu belirlendi. 

EN ÇOK PARA AKITILAN YER

Fezlekeye göre Dumankaya'nın sahipleri en yüksek para akışını FETÖ'nün üniversitelerinden olan ve KHK ile kapatılan Süleyman Şah Üniversitesi'ne yaptılar. Bu üniversiteye  2010-2015 yılları arasında toplam 30 milyon 845 bin 102 lira para aktarımının olduğu belirlendi.

Yine FETÖ'nün üniversitelerinden olan ve KHK ile kapatılan Fatih Üniversitesi'ne 2011'de 306 bin lira bağış adı altında para akışının olduğu belirtilen fezlekede, Kimse Yok mu Derneği'ne 2012'de 370 bin lira, Tahsin Eğitim Derneği'ne 2016'da 155 bin lira para akışının bulunduğu belirtildi.

TOPLAM PARA AKIŞI 50 MİLYON LİRA

Fezlekede, "2010 ile 2016 yılları arasında Dumankaya Şirketler Grubu'nun FETÖ'nün derneklerine, şirketlerine, üniversitelerine ve diğer kurumlarına yaklaşık 50 milyon lira bağışta bulunarak nakit akışı içerisine girdiği, FETÖ'yü finanse ettiği tespit edilmiştir." denildi.

DEŞİFRE OLAN FETÖ'CÜLERİN İŞYERİ OLMUŞ

İncelemelerde, 2014'e kadar Türk Hava Yolları'nda, Bank Asya'da ve Kaynak Holding'te çalışıp 17/25 Aralık olayından sonra ayrılanların bir şekilde Dumankaya Şirketler Grubu tarafından istihdam edilmesi hususunun ise dikkati çekici bulunduğu belirtilen fezlekede, Dumankaya Şirketler Grubu'nun 17/25 Aralık olayından sonra deşifre olan ve işten atılan FETÖ elemanlarının istihdam merkezi olarak kullanıldığı vurgulandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Saadet Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu istedi
Saadet Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu istedi
Halit Dumankaya kimdir nereli Dumankaya'nın sahibi eşi çocukları
Halit Dumankaya kimdir nereli Dumankaya'nın sahibi eşi çocukları
Dev kanal kapanıyor! İşte duygusal veda mesajı
Dev kanal kapanıyor! İşte duygusal veda mesajı
Üst düzey YPG'li teröristten ABD açıklaması
Üst düzey YPG'li teröristten ABD açıklaması
TTB yöneticisi 3 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı
TTB yöneticisi 3 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı
Devlet sırları ikinci el dükkanda satıldı
Devlet sırları ikinci el dükkanda satıldı
Yuvamdaki Düşman 2.son bölümde 3.yeni bölüm fragmanı yayınlandı
Yuvamdaki Düşman 2.son bölümde 3.yeni bölüm fragmanı yayınlandı
Yemekteyiz haftanın birincisi kim 2 Şubat kazanan ismi
Yemekteyiz haftanın birincisi kim 2 Şubat kazanan ismi
AK Parti'nin Çorum belediye başkan adayı belli oldu!
AK Parti'nin Çorum belediye başkan adayı belli oldu!
Seren Serengil'in cezaevi koğuşu! Yolladığına bakın
Seren Serengil'in cezaevi koğuşu! Yolladığına bakın