BIST 1.540
DOLAR 7,42
EURO 9,00
ALTIN 443,78
HABER /  GÜNCEL

FETÖ davasında günün en 'salak' ifadesi! Binbaşı diyor ki...

FETÖ davasında günün dikkat çeken ifadesi Genelkurmay Çatı davasından geldi. Eski binbaşı Recep Aktürk çok gizli toplantılara rapor hazırlayan biri olduğunu söyleyip savunma yaptı. İlginç olan ise darbe girişiminden sonra haftasonu tatile gitmesi.

Abone ol

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili, sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de aralarında bulunduğu 221 kişinin yargılandığı "çatı" davası sürüyor. Duruşmada savunma yapan eski binbaşı Recep Aktürk, darbe girişiminde genelkurmayda olmasına rağmen 'darbe' olduğunu anlamamış. Dahası eve gidip ailesi ile haftasonu tatili yapan binbaşı verdiği ifade ile şaşkına çevirdi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki salonda görülen duruşma, sanık savunmalarıyla devam ediyor. Duruşmada savunma yapan eski binbaşı Recep Aktürk, Harp Akademisi'nden mezun olduktan sonra Genelkurmay İstihbarat Başkanlığında plan ve koordinasyon subayı olarak göreve başladığını söyledi.

HAVAYA ATEŞ AÇILDIĞINI DUYDUM : Darbe girişiminin olduğu geceye ilişkin kamera kayıtlarının olduğunu anımsatan Aktürk, şunları anlattı:

"Bir süre sonra güney nizamiye tarafından silah sesleri geldi. Ben de nizamiyenin içine girdim Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli geldi, 'bizim geri çekilmemiz gerektiğini, terör tehdidi olduğunu' söylediler. Ben de güvenli olduğunu bildiğim görüntü izleme odasına geçtim. Sonra uçak, helikopter sesleri gelmeye başladı. Tanklar içeri girdi. Kimse ne olduğunu bilmiyordu. Genelkurmay Başkanlığının kendi emniyetinden sorumlu personel tarafından görevliler mevzilere yerleştiriliyordu. Gece 02.00 civarı nizamiye bölgesine sivil halk geldi. 'En büyük asker, bizim asker' sloganları atılıyordu. Birden nizamiyeye yakın personelle konuşmaya başladılar. Sonrasında 'asker kışlaya' sloganları atıldı, kapı zorlandı. Burada Özel Kuvvetler Komutanlığı veya Muhafız Alayınca havaya ateş açıldığını duydum. Gece 03.30 civarında savaş uçaklarının ve taarruz helikopterlerinin bombalama sesleri geldi."

DARBE OLDUĞUNU ANLAMADIM TATİLE GİTTİM: Sonrasında nizamiyeden çıkarak evine gittiğini, hafta sonunu ailesiyle geçirdiğini ifade eden Aktürk, "Darbeden haberim yoktu. Olayın hain bir darbe girişimi olduğunu eve gidince öğrendim. Gözaltına alınan personele yapılan muameleyi görünce ortamın sakinleşmesini bekledim ve darbe girişimi gecesi karargahta olduğumu söylemedim. İki hafta boyunca mesaiye devam ettim. Çok gizli raporların hazırlanmasında görev aldım, YAŞ brifingini hazırladık." dedi.

KAYINPEDERİM BANK ASYA'YA PARA YATIRDI : FETÖ ile herhangi

GÖKHAN ŞAHİN SÖNMEZATEŞ DURUŞMADAN ATILDI
Başbakanlık Avukatı Süleyman Ayhan'ın "Terör saldırısı var diye silahları size kim verdi?" sorusuna Aktürk, "Terör tehdidi denildikten sonra silahlığa gidip aldık. 'Terör tehdidi var' diyen hatırladığım kadarıyla Doğan Öztürk'tü." karşılığını verdi. 

"İstihbaratçı olarak olup biteni merak etmediniz mi?" sorusu üzerine Aktürk, merak ettiğini ancak silah seslerinin gelmesi üzerine nizamiye bölgesinden ayrılmadığını, kim darbeci, kim değil bilmediğini söyledi.

Bu arada duruşmayı izleyenlerle sanıklar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Mahkeme Başkanı bazı izleyicileri ve izleyicilerle tartışan sanık eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'i salondan çıkardı.

Duruşmayı, eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da izledi.

bir bağının olmadığını savunan Aktürk, eşinin, usulsüzlük yapıldığı tespit edilen 2010 KPSS sınavında yüksek puan aldığı yönündeki iddiaların gerçek olmadığını iddia etti. Aktürk, eşinin 2009 KPSS'si ile öğretmen olarak atandığını ve halen görevine devam ettiğini söyledi.

Mahrem imamlarla herhangi bir görüşmesinin olmadığını ileri süren Aktürk, kayınpederinin Bank Asya'da hesabının olduğunu ancak 17-25 Aralık'tan sonra bu bankaya herhangi bir para yatırmadığını savundu.

MİT MÜSTEŞARININ KATILDIĞI TOPLANTILARA KATILDIM: FETÖ'den tutuklu eski Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz'ın sicilini bozduğunu kaydeden Aktürk, bu anlamda sicilinin parlak olmadığını söyledi.

Ailesinde FETÖ ile ilgili kimsenin olmadığını savunan Aktürk, "Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığına atandığımdan beri hassas soruşturmalara tabi tutuldum. MİT müsteşarının katıldığı toplantılara katıldım. İsmimiz MİT, Emniyet tarafından araştırılıyor. MİT müsteşarı ile toplantı yapıyorum bir şey yok, 15 Temmuz'da bir gecede FETÖ'cü oldum." dedi.

ÇAPRAZ SORGU : Savunmasının ardından Aktürk'ün çapraz sorgusuna geçildi. "Darbe girişimi olduğunu ne zaman anladınız?" sorusuna Aktürk, "Net olarak gece 24.00-01.00 gibi eve gittiğimde darbe girişimi olduğunu anladım. 36 yıldır bu ülkede darbe olmuyor. 1980 darbesinde sağdan, soldan insanlar birbirini öldürüyor. Öyle bir durum yok. Darbenin aklımıza gelmesi mümkün değil. O yüzden darbeye ihtimal vermedim." yanıtını verdi.

En bomba FETÖ gözaltıları! Memur, öğretmen ve gaybubetteki firari

FETÖ'nün firari "il ablasına" hapis istemi

ÖNCEKİ HABERLER
Tepkiler çığ gibi! CHP'den Rasim Ozan Kütahyalı hamlesi
Siyah İnci 9.yeni bölüm fragmanı dizide şoke eden ayrılık
Sarıyerliler gecekondularına tapu için yürüdü
Askeri yargıdaki FETÖ yapılanması davasında tahliye
HDP milletvekili yine terörist cenazesinde!
Hayat Sırları 5.bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Dolar bugün ne kadar? Yeni rekor (22 Kasım dolar fiyatları)
Ağrı'daki öğretmenlerin fedakarlığına bakın! Çocuklar için...
Canlı bombanın eşi: Kocamın öldüğüne hiç üzülmedim
Mısır'dan Türkiye'ye casusluk suçlaması! Gözaltılar var...
Yorumlar