BIST 1.579
DOLAR 7,37
EURO 8,97
ALTIN 444,61
HABER /  GÜNCEL

Sarıyerliler gecekondularına tapu için yürüdü

Bağcılar'daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne gelen bir grup Sarıyerli, ilçe belediyesinin gecekonduların tapusunun verilmeyişine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı davaya müdahil oldu

Abone ol

Bağcılar'daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne gelen bir grup Sarıyerli, ilçe belediyesinin gecekondularının tapusunun verilmeyişine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı davaya müdahil oldu.

Sarıyer Mahalleler Birliği öncülüğünde, Sarıyer'in 86 mahalle temsilcisi ve çok sayıda vatandaş, Sarıyer Belediyesi'nin 2981 Sayılı yasa ile kendilerine verilen gecekondu kapsamındaki yerlerin tapuya çevrilme hakkını kullandırmadığı iddiasıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne karşı açtığı davanın görüldüğü, İstanbul İdare Mahkemesi'nin gelerek, davaya müdahil olmak için dilekçe verdi. 

Daha sonra bir süre, "Sarıyer bizimdir, bizim kalacak" sloganları atan grup adına, dilekçeleri mahkemeye sunan temsilcilerden Rumelihisarı Mahallesi Yerleşimcileri Dayanışması Kooperatifi Başkanı Hikmet Kaya, gazetecilere açıklama yaptı.

Sarıyer Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı davaya müdahil olduklarını belirten Kaya, Sarıyer Mahalleler Birliği’ne bağlı Çayırbaşı, Derbent, Emirgan, Ferahevler, Kazımkarabekir, Kocataş, Pınar, PTT Evleri, Reşitpaşa, Rumelihisarı, Sarıdağ,
Poligon ve İstinye mahalleleri olarak, uzun süreden beri yerleşimlerini hukuki güvenceye kavuşturmak ve İmar Affı Kanunu’ndan doğan haklarını alabilmek için mücadele verdiklerini söyledi.

Kaya, 6306 Sayılı Afet Yasası’nın 2012'de yürürlüğe girmesiyle, 1984 tarihli 2981 Sayılı İmar Affı Kanununun 2015 Mayıs ayında yürürlükten kalkacağını aktararak, şöyle devam etti:

"Bu durum üzerine Mahalleler Birliği olarak 6306 Sayılı yasadaki bazı hükümlerin değiştirilmesi yoluyla İmar Affı Kanunu'nun iptalinin ertelenmesi için harekete geçtik. 2015 Mart'ta İstanbul- İzmir- Kocaeli Mahallelerinden oluşan Mahalleler Birliği heyeti, İstanbul'da gerçekleştirilen büyük bir uğurlamayla Ankara’ya gidip, TBMM'deki siyasi partilerin vekilleriyle görüşmek için yola koyuldular. Ankara’daki görüşmeleri sonucunda, 2015 Nisan'da çıkartılan bir torba yasayla 2981 sayılı İmar Affı Kanunu’nun kaldırılması 3 sene (Mayıs 2018’e) ertelendi. Bu ertelemenin ardından, Sarıyer Mahalleler Birliği olarak, çalışmalara başlayarak konuyu Sarıyer Belediye Meclisi’ne taşıdık. Yasanın uygulanabilmesi ve hukuki güvence için gerekli olan İmar Islah Planları’nın yapılması ve yasanın uygulanması konusunda ilçe belediye meclisinden oy birliğiyle karar alınmasını sağladık." 

Bunun üzerine, 2016 yaz aylarından itibaren başlanarak Sarıyer mahallelerinde Islah
İmar Planı çalışmalarının başladığını anlatan Kaya, mahalleler düzeyinde hazırlanan ıslah imar planlarının Sarıyer Belediye Meclisi'nden geçerek, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde görüşülmek üzere, Büyükşehir Belediye Başkanlığına sunulduğunu dile getirdi.

Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin planları meclise dahi sokmadığını ileri sürerek, bunun üzerine Sarıyer Mahalleler Birliği olarak, konuyla ilgili toplu dilekçe verdiklerini aktardı.

ÖNCEKİ HABERLER
Askeri yargıdaki FETÖ yapılanması davasında tahliye
FETÖ'nün firari "il ablasına" hapis istemi
Hayat Sırları 5.bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Dolar bugün ne kadar? Yeni rekor (22 Kasım dolar fiyatları)
Canlı bombanın eşi: Kocamın öldüğüne hiç üzülmedim
Mısır'dan Türkiye'ye casusluk suçlaması! Gözaltılar var...
Murat Ceylan kimdir Survivor 2018 yarışmacısı sevgilisine bakın
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu coştu
Zarrab'la görüşen Türk avukattan flaş açıklama! İtirafçılığı...
Duruşmayı izleyen Kurmay Yarbay FETÖ'den tutuklandı
Yorumlar