HABER /  GÜNCEL

Askeri yargıdaki FETÖ yapılanması davasında tahliye

FETÖ'nün askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları ve Yurtta Sulh Konseyi'nce sözde sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirildikleri belirtilen 33 kişinin yargılandığı davada, 7 sanığın tahliyesine karar verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları ve sözde Yurtta Sulh Konseyi'nce kurulacak sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirildikleri belirtilen 33 kişinin yargılandığı davada, 7 sanığın tahliyesi kararlaştırıldı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Savunmaların tamamlanamsının ardından sanık ve avukatlarının talepleri ile duruşma savcısının mütalaasını alan mahkeme, ara kararını açıkladı.

Buna göre sanıklardan Samet Okçanoğlu, Mehmet Nesim Atmaca, İlyas Damarseçkin, Hamza Badıllı, Mustafa Haşim Boynueğri, Adem Irmakadlı ve Serkan Kızılca adli kontrol şartıyla tahliye oldu.

 "Suçun vasıf ve mahiyeti", "delil durumu" ve "adli kontrol şartlarının bu aşamada yetersiz kalacağı" gerekçesiyle diğer sanıkların tahliye taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME
İddianamede, sanıklar hakkında "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "terör faaliyeti kapsamında resmi belgede zincirleme sahtecilik" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlarından 45 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Darbecilerin oluşturduğu "Yurtta Sulh Konseyi" tarafından yayımlanan sözde "Sıkıyönetim Direktifi"nin ekindeki "Sıkıyönetim Mahkemeleri Görevlendirme Listesi" ve listenin sonundaki "Not" kapsamında görevlerine devam edecek askeri yargı mensuplarına dair liste bulunduğu belirtilen iddianamede, sanık askeri hakim ve savcıların, 2009-2014 arasında yapılan sınav sonuçlarına göre atandıkları, sınavda kopya çektiklerine dair "kuvvetli şüphe" bulunduğu yönünde teknik değerlendirmeler olduğu bildirildi.

FETÖ üyesi oldukları yönünde kuvvetli şüphe bulunan sanıklar arasında birbirlerini adli ve idari soruşturmalardan koruma konusunda dayanışma içinde olduğunun tespit edildiği bildirilen iddianamede, askeri yargıda, özellikle atama, soruşturma gibi işlemlerde karar verici mekanizmalarda etkin durumda olan askeri hakim sınıfı subayların, darbe girişimine karşı direnenleri yargılayacakları ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ'nün firari "il ablasına" hapis istemi
HDP milletvekili yine terörist cenazesinde!
Hayat Sırları 5.bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Dolar bugün ne kadar? Yeni rekor (22 Kasım dolar fiyatları)
Ağrı'daki öğretmenlerin fedakarlığına bakın! Çocuklar için...
TOKİ İstanbul konur projesi nereye yapılacak TOKİ listesi
Yorumlar