BIST 1.349
DOLAR 8,55
EURO 10,10
ALTIN 494,85
HABER /  GÜNCEL

Fethullah Gülen'den çok sert kayyum tepkisi

Fethullah Gülen, son sohbetinde Cemaat'e yakın şirketlere kayyum atanmasıyla ilgili sert açıklamalar yaptı.

Abone ol

Cemaat'e yakın şirketlere kayyum atanmasına ate püsküren Gülen, kayyum kararına imza atanlar için "alçak, rezil, kişiliksiz, ahlaksız" anlamına gelen "deni" ifadesini kulladı.

Gülen son sohbetinde kayyum tartışmalarıyla ilgili ilk kez konuştu. Akın İpek'in şirketlerinin yönetimine el konulması kararına tepki gösteren Gülen, "Özür dilerim, nezaket sınırlarını aşıyorum; bu mülahazalarla hareket eden ve iffetli, ismetli, alnının teriyle kazanmış insanların mallarına çöreklenen kimselere dense dense “denî haydut” denir.

Gülen Cemaat'e yönelik operasyonları eleştirirken iktidarı Mısır'ın en zalim firavunu Amnofis'e benzetmeyi sürdürdü. İşte o açıklamalar:

FİRAVUN BENZETMESİ

*Dünyanın dört bir yanında “usûl-i hamse” bugün ayaklar altında. Dine, imana, insanlığa hizmet etmeye çalışıyorsunuz, her yana dini düşüncenizi götürmek için himmet yapıyorsunuz, onun üzerine geliyorlar. Rica ederim, böyle bir işin üzerine gelmenin, Amnofis’in Hazreti Musa’nın üzerine gitmesinden farkı var mı?!.

Amnofis nedir kimdir?

Amnofis ise 4. Amenhopet olarak bilinen bir firavundur. Babası 3. amenhopet’in genç çocuğudur. Tarihte yaptığı zulümlerle bilinir. Amnofis’in eşi nefertiti’dir. Fethullah Gülen’in sohbetinde örnek verdiği bu firavun çok gaddar, zalim olarak bilinir.

AKIN İPEK MELEK OĞLU BİR MELEKTİR

*Yakında, hiçbir sebep yokken, zerre kadar haksızlık, kanunsuzluk yapmamış olan Akın Bey’e gadrettiler. Akın İpek, Melek oğlu bir melektir. Şayet Türkiye’de, mizandan geçerken “Sen geçebilirsin, lüzum yok seni sigaya çekmeye!” denilebilecek, adeta kırmızı pasaportlu bin tane insan varsa, biri de odur. Fakat düşünün ki, bir şakî muamelesine, annesi de istintak edilip bir şakî muamelesine, kardeşi de bir şakî muamelesine tabi tutuluyor.

"DENİ HAYDUT"

*Yanlış tabirle “kayyum” diyorlar. Hâlbuki “Kayyûm”, Cenâb-ı Hakk’ın ismidir. Hukuk sisteminde, bir malın idaresi veya belli bir işin görülmesi için mahkemece tayin edilen insana “kayyım” denir. “Âyetü’l-Kürsî” içinde her zaman “Hayy” ve “Kayyûm” isimlerini zikrediyoruz. Kayyûm; Cenâb-ı Hakk’ın, kendi zâtıyla kâim bir müstağnî-i mutlak, bütün cihanlar ve içindekilerin varlık ve bekalarının da biricik dayanağı olduğunu ifade eden bir ism-i âzamdır. Zavallı, fanî, yarın nalları dikebilecek bir insana Cenâb-ı Hakk’ın mübarek bir ismini vererek “kayyum” diyorlar. Özür dilerim, nezaket sınırlarını aşıyorum; bu mülahazalarla hareket eden ve iffetli, ismetli, alnının teriyle kazanmış insanların mallarına çöreklenen kimselere dense dense “denî haydut” denir.

*İpek Ailesi’nin madenlerine, şirketlerine, gazetelerine ve televizyonlarına el koydular. Fakat kanunen hiçbir suçları yok. Araştıranlar da diyorlar ki, “Bunca zengin ve servet sahibi olanın bir kısım eksiği gediği olur. Burada kanuna aykırı hiçbir şey olmadığına göre, sende bir yanlışlık var!..” Nasıl bir mantıksa bu?!. Firavunlar böyle bir mantıkla hareket etmemişlerdir.

*Bu hadise, şu anda “paralel” paranoyasıyla tutuklanan, sorgulanan ve gadre uğrayan insanların durumuna da misal teşkil etmektedir. Mesele, Karakuşî kararlarından ibarettir.

"NE HALT KARIŞTIRIRSAN KARIŞTIR"

*İnsanlığın İftihar Tablosu, hayâ âbidesi (aleyhi ekmelüttehâyâ) Efendimiz, “Hayâsız olduktan sonra istediğini yap!” buyurur. Hayâ hissini yitirmişsen ne halt karıştırırsan karıştır. “Karıştır” demek değildir bu. Bu türlü emirler tevbîh (kınama, azarlama) içindir; yani, “Yuh sana, her şeyi yapabilirsin artık; çünkü sen o kadar karaktersiz birisin!” demektir.

ÖNCEKİ HABERLER
Bekir Coşkun'dan çok sert 'Berat Albayrak' yazısı
Bekir Coşkun'dan çok sert 'Berat Albayrak' yazısı
Erdoğan, Davutoğlu ve Akar'ı ağlatan olay!
Erdoğan, Davutoğlu ve Akar'ı ağlatan olay!
Google artık Facebook içeriklerine de erişecek
Google artık Facebook içeriklerine de erişecek
Erdoğan yazdı Türkiye dünya gündemine oturdu
Erdoğan yazdı Türkiye dünya gündemine oturdu
Esedullah Timi nedir kim bu yüzü maskeli adamlar?
Esedullah Timi nedir kim bu yüzü maskeli adamlar?
 Uzay istasyonunda arıza
Uzay istasyonunda arıza
Muharrem İnce'den Kılıçdaroğlu eleştirisi: Ağlatırım
Muharrem İnce'den Kılıçdaroğlu eleştirisi: Ağlatırım
Marmara depremi kapıda mı uzman görüşü!
Marmara depremi kapıda mı uzman görüşü!
Bakın Türk halkı en çok neye para harcıyor!
Bakın Türk halkı en çok neye para harcıyor!
Hükümetten yeni karar! Askerin yüzde 90'ı çekiliyor
Hükümetten yeni karar! Askerin yüzde 90'ı çekiliyor