BIST 1.408
DOLAR 8,07
EURO 9,67
ALTIN 461,01
HABER /  EKONOMİ

FaceApp kullanıcıları dikkat! Cihazlara zararlı reklam yazılımı bulaştırıyor

Kaspersky, FaceApp’in sertifikalı bir sürümü gibi görünerek kullanıcıları kandıran sahte bir uygulama tespit ederek sahte FaceApp uygulaması cihazlara zararlı reklam yazılımı bulaştırdığını bildirdi.

Abone ol

Kaspersky, FaceApp’in sertifikalı bir sürümü gibi görünerek kullanıcıları kandıran sahte bir uygulama tespit etti. Bu uygulama kullanıcıların cihazlarına MobiDash adlı zararlı reklam yazılımını bulaştırıyor. Uygulama resmi olmayan kaynaklardan indirilip kurulduktan sonra sahte bir hata mesajı verip siliniyor.

500 kullanıcı aynı sorunla karşılaştı

Bunun ardından, uygulamadaki zararlı modül kullanıcının cihazında kalmaya devam ederek reklam göstermeye başlıyor. Kaspersky verilerine göre son iki gün içinde 500 kullanıcı bu sorunla karşılaştı. İlk tespitler 7 Temmuz’da yapıldı. Yaklaşık 800 adet modül sürümü tanımlandı. Kaspersky ürünleri virüs olmayan bu tehdidi "HEUR:AdWare.AndroidOS.Mobidash" olarak tespit ediyor.

Resmi olmayan kaynaklardan uygulama indirmeyin

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Igor Golovin, “MobiDash’in ardındaki kişiler reklam yazılımı modüllerini genellikle popüler uygulama ve hizmetler gibi görünen uygulamaların içine saklıyor. İlk birkaç gün içinde yüzlerce kişiyi etkileyen sahte FaceApp sürümünün faaliyetleri yoğunlaşabilir. Kullanıcılara resmi olmayan kaynaklardan uygulama indirmemelerini ve sorun yaşamamak için cihazlarına bir güvenlik çözümü kurmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Polis alımı başvurusu 2019 ne zaman kaç kişi alınacak?
Dahiliye hangi hastalıklara bakıyor? Dahiliye ne demek hastalık listesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten ceza aldı Fazıl Say destek verdi
Dolar kuru ne kadar oldu? Saat 13.00 itibariyle euro ve dolar rakamları
2019 bayram ikramiyesini kimler alacak ödeme ne zaman?
Adıyaman'da öfkeli ağabey, kardeşini defalarca bıçakladı! İşte o anlar
2019 okul yaşı kaç oldu ilkokula kaç aylık çocuklar başlayacak?
Çerkezköy'de alacağını istelen işçi eski müdürünü vurdu!
Diyarbakır'ın Lice kırsalında 5 terörist etkisiz hale getirildi
PSB kura başvuru sayfası Sağlık Bakanlığı atama duyurusu
Yorumlar 2 yorum