BIST 1.493
DOLAR 9,59
EURO 11,15
ALTIN 557,24
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Ertuğrul 1890 filminin dünya prömiyeri yapıldı

Türk-Japon dostluğunu pekiştiren iki gerçek hikayenin anlatıldığı "Ertuğrul 1890" filminin dünya prömiyeri Tokyo'da yapıldı.

Abone ol

Filmin gösterimi öncesi Japon yönetmen Mitsutoshi Tanaka ile Türk oyuncular Alican Yücesoy, Melis Babadağ, Murat Serezli ve Kenan Ece'nin de aralarında olduğu film ekibi Türk ve Japon davetlileri selamladı. 

Türkiye ve Japonya'nın ilk ortak sinema çalışması olan "Ertuğrul 1890" film gösterimi öncesi Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın mesajları Türkçe, Japonca ve İngilizce olarak yer aldı. Erdoğan mesajında, 125 yıl önce 2. Abdülhamit'in dostluk mesajını Japon imparatoruna Ertuğrul Fırkateyni'nin ulaştırdığını belirtti. 

Ertuğrul Fırkateyni'nin dönüş yolunda bir kaza geçirdiğini hatırlatan Erdoğan, "Bir Türk-Japon ortak projesi olan Ertuğrul 1890 filminin Japonya ve Türkiye'deki çekimlerinin tamamlanmış olmasından büyük memnuniyet duydum. Bu vesileyle filmin hayata geçirilmesinde emeği geçen, katkısı olan herkesi tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Ertuğrul 1890 filminin en geniş izleyici kitlelerince ilgiyle izleneceğini ümit ediyor, sizleri tekrar gönülden selamlıyorum" ifadelerini kullandı. 

Filmi; Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcıları Nihat Gül ve Nermin Kırım, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Prof. Dr. İskerder Pala, Irak-İran Savaşı'nda Tahran'dan Japonları kurtaran THY uçuş ekibinden pilot Koray Gökberk, kabin görevlileri Ayşe Özalp, Sevil Atıcı, Manolya Komutan, Nazan Akünler, Emine Köprülü, Deniz Cansız, Müge Sayar ve Nuray Şalcı'n da aralarında bulunduğu binden fazla Türk ve Japon davetli izledi."GALİBA GÜZEL BİR FİLM ÇEKTİK"

Japon yönetmen Mitsutoshi Tanaka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin Türk ve Japon birçok kişinin yardımıyla beyaz perdeye aktarıldığını söyledi. 

Filmin bir dostluk projesi olduğunu anlatan Tanaka, "Sadece Türk ve Japonların değil herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir film olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle iki ülke dostluğu ve kültürüne katkı sağlamayı amaçladık. Herkese iyi ve keyifli seyirler" dedi.

Oyuncu Kenan Ece de Japonya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Tük-Japon dostluğunu en iyi şekilde beyaz perdeye yansıtmayı hedeflediklerini aktaran Ece, "Bu dostluk nesilden nesle devam etsin. Burada olmak çok heyecan verici. Galiba güzel bir film çektik. Film; Türk-Japon dostluğu ve diğer tüm milletler, barış ve vefa için önemli bir proje" değerlendirmesinde bulundu. 

Filmde, hayatını kaybeden Bekir'in eşini oynadığını belirten Melis Babadağ da filmin içinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Babadağ, "Tarihteki bir hikayeye can vermiş olduk. Üzücü bir durum ama anlatılmak istenen bir dostluk, insanlık filmidir. Film, izleyenlere umarım çok güzel mesajlar verir" şeklinde konuştu. 

Oyuncu Alican Yücesoy da filmin Türkiye ile Japonya'nın dostluğunu belgeleyen güzel bir çalışma olduğunu söyledi. Japonların filmde anlatılanlardan daha güzel olduğunu kaydeden Yücesoy, "Filmi ilk defa izleyeceğim, merak ediyorum" dedi.

Filmde İran-Irak Savaşı'nda Tahran Havalimanı'na gönderilecek olan pilotları seçen işletme müdürünü oynadığını aktaran Murat Serezli ise "İki öykünün filmselleştirmesinde rol almaktan büyük bir onur duydum. Film hem oynayan bizlere hem de Türk ve Japonlara önemli dersler veriyor" dedi. 

Filmi izleyen Japon Sachio Kabayama ise filmin iki ülkenin iki samimi hikayesini anlattığını aktararak, "Uzun süreden beri gelen bu dostluk, filmle birlikte daha da pekişecek. Filmde en çok Tahran Havalimanı'ndaki Japonların Türkiye tarafından kurtarılma sahnesi beni etkiledi. Bu dostluğun devam etmesini istiyorum" diye konuştu.

ERTUĞRUL 1890 FİLMİ

Bugüne kadar Türkiye'de yapılmış en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri olarak dikkati çeken filmin yapımcılığını, Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya'da ise Ertuğrul Film Partners üstlendi.

Uygulayıcı yapımcılığını Japonya'da TOEI şirketi, Türkiye'de Böcek Yapım'ın gerçekleştirdiği filmin çekimleri Türkiye'de İstanbul, Kapadokya ve Antalya'da, Japonya'da ise Kuşimoto ve Kyota'da toplam 4,5 ayda tamamlandı.

Mitsutoshi Tanaka'nın yönettiği filmin senaryosu Eriko Komatsu tarafından kaleme alınırken, senaryo ve tarih danışmanlığını Prof. Dr. İskender Pala, görüntü yönetmenliğini Tetsuo Nagata, sanat yönetmenliğini Hakan Yarkın ile Hidefumi Hanatani üstlendi.

Yönetmen yardımcılığını da Uğur Karaaslan ve Oğuz Uydu'nun üstlendiği filmde rol alan Türk ve Japon oyuncular ise şöyle: 

"Alican Yücesoy, Uğur Polat, Tamer Levent, Melis Babadağ, Murat Serezli, Deniz Oral, Mehmet Özgür, Kenan Ece, Hakkı Haluk Cömert, Erkan Pekbay, Alper Düzen, Cem Cücenoğlu, Mert Aygün, Seiyo Uchino, Shioli Kutsuna, Naoto Takenaka, Yui Natsukawa, Toshıyukı Nagashıma, Yukiyoshi Ozawa, Ayumı Takano, Takashı Sasano, Shioli Kutsuna."

Film, 1890'da 600'ü aşkın mürettebatıyla fırtınaya yakalanarak, Japon karasularında batan Osmanlı fırkateyni Ertuğrul'un hazin hikayesini ve 1985'te 215 Japon vatandaşının, Başbakan Turgut Özal'ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak Savaşı'ndan kurtarılmasının çarpıcı gerçek öykülerini kurgusal bir senaryoyla aktarıyor.

"Ertuğrul 1890", iki ülke arasındaki dostluğun 125. yılı dolayısıyla 5 Aralık'ta Japonya'da, 25 Aralık'ta Türkiye'de vizyona girecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Asgari ücret 2016 komisyon ne karar verdi?
Asgari ücret 2016 komisyon ne karar verdi?
Esra Erol oğlunu ilk kez anlattı!
Esra Erol oğlunu ilk kez anlattı!
Polis eşeği gözaltına aldı ortaya bu kare çıktı
Polis eşeği gözaltına aldı ortaya bu kare çıktı
NATO'dan Rusya'yı çıldırtacak hamle
NATO'dan Rusya'yı çıldırtacak hamle
Rusya doğalgazı keserse 'yandık bittik' mi? Şok rakamlar...
Rusya doğalgazı keserse 'yandık bittik' mi? Şok rakamlar...
Meral Akşener eteğindeki taşları döktü
Meral Akşener eteğindeki taşları döktü
Ankara hava durumu kar geldi okullar tatil mi?
Ankara hava durumu kar geldi okullar tatil mi?
Cengiz Çandar Rus uçağı krizindeki 'bit yeniğini' yazdı
Cengiz Çandar Rus uçağı krizindeki 'bit yeniğini' yazdı
Ünlü işadamı Mehmet Selim Kara hayatını kaybetti
Ünlü işadamı Mehmet Selim Kara hayatını kaybetti
Erhan Yazıcıoğlu neden istifa etti?
Erhan Yazıcıoğlu neden istifa etti?