BIST 9.312
DOLAR 31,00
EURO 33,57
ALTIN 2.019,85
HABER /  POLİTİKA

Erdoğanın Çankaya kumarı!

The Economist, Türkiye'deki laikleri eleştirdi. Köşk konusunda Erdoğan'a itirazlarını haksız buldu.

Abone ol İngiltere'de yayımlanan haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, ''laik kesimin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına itirazının yanlış olduğunu'' yazdı.

Dergide "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kumarı" başlığıyla yayımlanan makalede, Fransa dahil hiçbir ülkenin laik değerleri koruma konusunda Türkiye kadar hassas olmadığı belirtildi.

Makalede, "14 Nisan'da yapılan dev mitingin gerisinde de Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına seçilmesi fikrine itirazların bulunduğu" vurgulandı.
"Meclis'te AK Parti'nin çoğunlukta olduğu"nun hatırlatıldığı makalede, "Erdoğan'ın bu makamı istemesi halinde cumhurbaşkanlığına seçilmesinin garanti olduğu" ifade edildi.

OLAĞANÜSTE BAŞARILAR

"En katı laikin bile Erdoğan hükümetinin olağanüstü başarılara imza attığını kabul ettiği" belirtilen Economist'in makalesinde, "ekonominin 2001'de dibe vurduktan sonra güçlü biçimde büyüdüğü, kişi başına düşen milli hasılanın geçen 5 yılda 2 kat arttığı, Anayasa'nın, polisin, ordunun ve yargı sisteminin reformdan geçirildiği ve sonuçta da AB ile tam üyelik müzakerelerinin başladığı" kaydedildi.

"Laik yapıya müdahale edilmedi"

Makalede, Erdoğan'ın partisinin dinsel köklerine rağmen, Türkiye'nin laik yapısına da müdahale etmediği yazıldı ve "başbakanın eşinin başörtülü olmasına rağmen başörtüsünün kamusal alanlarda yasak olmaya devam ettiği" bildirildi.

"Bu seçim için Erdoğan'dan daha iyi adaylar da çıkabileceği" belirtilen makalede, "Mesele bu da değil. Mesele, cumhurbaşkanlığı makamına oturtulacak Erdoğan'ın, laik Cumhuriyet'e 1923'te kurulduğundan bu yana en büyük tehdidi oluşturduğu iddiaları temel alınarak safdışı bırakılması gerekip gerekmediğidir" ifadesi kullanıldı.

"Partisi için aday olmayabilir"

"Başbakan Erdoğan'ın Anayasa'nın laiklik dahil temel ilkelerini çiğnemek gibi bir niyeti bulunmadığını vurguladığına" da işaret edilen makalede, "Erdoğan'ın genel seçimde partisinin şansını artırmak için aday olmayabileceği" de hatırlatıldı.

"Bunun cumhurbaşkanlığını tercih etmemek için iyi bir sebep olacağını" yazan Economist, "Ancak ordunun ve laik elitin katı karşıtlığı, adaylıktan vazgeçmek için kötü bir gerekçe olacaktır. Güçlü ve kendisine güvenen bir Türkiye kesinlikle eşi başörtülü olan bir cumhurbaşkanını taşıyabilecektir" ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin kördüğümü"

Economist dergisinde yer alan konuyla ilgili "Türkiye'nin Kördüğümü" başlıklı bir başka makalede ise "cumhurbaşkanlığı tartışmalarının giderek çirkin bir hal almaya başladığı" öne sürüldü.

Makalede, "Malatya'da İncil basan Zirve yayınevinde üç kişinin öldürülmesine" dikkat çekilerek, "bunun Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını önlemeye yönelik derin devletin bir provokasyonu mu, yoksa aşırı İslamcıların işi mi olduğu" sorusuna yer verildi. //