BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan ABD'ye ne oluyor tepkisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i eleştirdiği konuşmasına ABD'nin cevap vermesine tepki gösterdi.

Abone ol

Başbakan Erdoğan, "Mısır'daki darbenin arkasında İsrail var. Elimizde belgeleri mevcut" açıklamasına tepki gösteren ABD yönetimini eleştirdi.

"Peki Beyaz Saray'a ne oluyor da Beyaz Saray bunu konuşuyor" diyen Erdoğan, "Bu, NATO'da birlikte olan iki ülke olarak bir ortağın, bir diğer ortağa böyle bir yaklaşımı yakışık almadı"

Başbakan Erdoğan, Rize meydanında toplu açılış töreninde konuştu. Başbakan'ın hedefinde İsrail adına cevap veren ABD, Suriye'deki katliama ses çıkarmayan BM Güvenlik konseyi üyeleri ve Esad'a arka çıkmakla suçladığı CHP yönetimi vardı. İşte konuşmanın satırbaşları:

OVİT TÜNELİ 2016 BAŞINDA AÇILIYOR

2016'nın başında Ovit Tüneli'nin açılışını yapacağız. Rize'yi Erzurum'a bağlayacağız. Yolları açan iktidar AK Parti iktidarıdır. Çünkü biz yol medeniyet diye yola çıktık. Rabbim izin verdikçe Rize için insanlık için ter dökmeye devam edeceğiz. Bizim de baba ocağımız Rize'ye vefa borcumuz var. Sadece maddi anlamda değil vefa borcumuzu ödemenin gayreti içindeyiz.

FIRTINA DERESİ GİBİ COŞACAĞIZ

11 yıldır milletimize hizmet ederken tüm Türkiye'nin başını öne eğdirmemek için tam bir gayret içinde olduk. Gerektiğinde Karadeniz gibi kabaracağız; gerektiğinde Fırtına Deresi gibi coşacağız; gerektiğinde Kaçkar gibi, Verçenik gibi ağır olacak, ağırbaşlı olacağız; gerektiğinde Rize'nin şelaleleri gibi akacak, gerektiğinde gölleri gibi durulacağız.

Dünyanın neresinde bir mazlum varsa yanında olacağız. Komşularımıza karşı müşfik olacak, zor zamanlarda onların yardımına koşacağız. Çünkü biz Rize'den böyle gördük. Ecdadımızdan Rize'nin yiğitlerinden böyle gördük. 

erdogan.20130824170547.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan vatandaşları "Rabia işareti" ile selamladı.

Türkiye'de 500 bin Suriyeli yaşıyor. 200 bini çadırlarda, 300 bini değişik illerde yaşıyor. O yavruların cansız bedenlerini gördük değil mi? Çünkü o yavrular kimyasal silahla şehit edilmişlerdi.

YANIMIZDA ÖNCE HAK SONRA HALK VAR

Bize birileri diyor ki 'Türkiye yalnızlaştı'. Hayır, yalnızlaşmadık. Bizim yanımızda onların tankı, topu, uçağıyla o yavruların üzerine iniyorlarsa bilesiniz ki bizim yanımızda da önce hak var, sonra halk var

HEP MAZLUMUN YANINDA YER ALDIK

1071 yılından bugüne kadar bu topraklar üzerinde, bu geniş coğrafyada sesimizin, sözümüzün ulaştığı her yerde biz sadece hakkı savunduk, sadece barışı savunduk, sadece dostluğu, kardeşliği, dayanışmayı savunduk. Bin yıldır kardeşin kardeşi katletmesine, Müslümanın Müslümana kıymasına, mezhep çatışmalarına asla müsamaha göstermedik, kardeşin kardeşi katlettiği çatışmaların içinde hiçbir zaman olmadık. Biz hep arabulucu olduk, hep mazlumun yanında yer aldık

Onların tankı topuyla yavralırın üzerine iniyorlarsa bizim yanımızda önce hak var sonra halk var biz de bununla yürüyoruz. Biz medyaya gelmedik. ince uzun yolda halkla yürüdük farkımız buydu.

ESAD'IN SON ÇIRPINIŞLARI

Ben inanıyorum ki bu Beşşar Esad'ın artık son çırpınışlarıdır. Çünkü müntakim olan Allah inanıyorum ki bunun hesabını en kısa zamanda ondan soracaktır. Bu yavruların intikamını onlardan alacaktır.

EY BM NE İŞE YARARSIN

Ey BM ne ne işe yararsın. sen barışın güvencesi değilsin. 5 daimi üye dünşanın kaderisin belirliyor. Şunu unutmayın dünya beşten büyüktür. İnşallah bunun da vakti zamanı geldiğinde dünya halkları hesabını soracaktır.

BU COĞRAFYANIN KANINI VE PETROLÜNÜ İÇENLER

Bu coğrafyada cetvelle sınır cizenlere tek cümle söyleyemeyenler, binlerce kilometre öteden gelip Ortadoğu coğrafyasına müdahale edenlere, bu coğrafyanın kanını ve petrolünü içenlere tek cümle söyleyemeyenler bugün Türkiye’yi eleştiri konusu yapıyorlar bugün Türkiye'nin insanı gayretlerini eleştiri konusu yapıyorlar. Bunun içinde Türkiye'deki gafiller de var. 

17 yaşındaki esma kızımız şehit edilirken konuşmayanlar utanmadan burada konuşuyorlar. Türkiye'nin ilkeli duruşunu hazmedemiyorlar.

"DÜNYAYA SESLENİYORUM"

Buradan Türkiye'ye ve dünyaya sesleniyorum. Türkiye birilerinin hafzalasına sığmayacak kadar büyük bir ülkedir. Kardeşlerim bu topraklar üzerinde sözümün ulaştığı her yerde hakkı kardeşliği savunduk.

Selçuklu sultanlarının zulmün karşısında mazlumun yanında olduğunu görürsünüz. Osmanlı'da yağmalayan değil birleştiren güç birliği yapan bir anlayışı hakim kıldığını görürsünüz.

Biz kan akmasın istiyoruz, biz çocuklar ölmesin istiyoruz. Ortadoğu'nun çöllerinde balkanların dağlarında insanlık ve vicdan kurumasın istiyoruz. Biz insani olandan yananız. Halktan ve adaletten yanayız. Biz refah içinde bir ülke olmak istiyoruz.

ÇANAKKALE SAVAŞI ÖRNEĞİ

Çanakkale zaferimizde biz Kahireli, Sinalı, Mısırlı, Kudüslü, Şamlı, Halepli kardeşlerimize 'neden buraya geldiniz' diye sorduk mu? Sormadık. Onlar da bize 'neden buraya geldik' demeden Çanakkale'de bizimle beraber savaştırlar, bizimle bizim vatanımızı savundular, bizim dedelerimizle şehit oldular, Çanakkale'de de şehit oldular, Sarıkamışta'da da şehit oldular. Şimdi soruyorum, ey bugün bize 'orada ne işiniz var diyenler' önce başınızı iki eliniz arasına alın bizim tarihi bir sorumluluğumuz var. Bizim Mısır halkına karşı bir vefa borcumuz var. Türkiye'nin Filistin'e, Suriye'ye karşı vefa borcu var. 'Bize ne Mısır'dan, bize ne Suriye'den Filistin'den' diyen vefasızlık etmiş olur. Tarihine, medeniyetine en önemlisi ecdadına, dedelerine, şehitlerine büyüklerine sırtını dönmüş olur.

KİMSE BİZE İSTİKAMET ÇİZEMEZ

İçeride ya da dışarıda kim ne derse desin Türkiye hak bildiği yolda dosdoğru yürüyen bir devlettir. Hiç kimse ama hiç kimse bize istikamet çizemez. Hiç kimse bize ne yapacağımızı öğretmeye, dayatmaya kalkışamaz.

İSRAİL'DEKİ PANEL

3 Şubat 2011'de İsrail'de bir panelde, moderatör soruyor, eğer Mısır'da Müslüman Kardeşler kazanırsa ne derseniz diyor. İktidarda kalamazlar diyor. Filsitin'de kalamadılar, Cezayir'de kalamadılar, demokrasi sadece sandık değildir diyor. Demokrasi sadece sandık değildir diyenlerin kim olduğunu öğrendiniz mi? İşlerine geldiği zaman sandık, işlerine gelmediği zaman sandık değil.

BEYAZ SARAY'A NE OLUYOR

Bunu ben söyleyince Beyaz Saray'dan bana cevap geliyor. Üzüldüm. Niye? Çünkü bunun muhatabı Beyaz Saray değildi. Çünkü ben burada Amerika'yı ifade etmedim. Ben burada İsrail'i ifade ettim. Peki Beyaz Saray'a ne oluyor da Beyaz Saray bunu konuşuyor. Beyaz Saray bunu dillendirmemeliydi. Beyaz Saray böyle bir şeyi konuşmamalıydı. Eğer bunu konuşması gereken varsa İsrail konuşmalıydı. Bu, NATO'da birlikte olan iki ülke olarak bir ortağın, bir diğer ortağa böyle bir yaklaşımı yakışık almadı. İşte dünyanın çifte standardını göstermesi bakımından bu da çok önemli.

CHP'Lİ VEKİLLER ESED’LE POZ VERDİ

Ana muhalefet partisinin vekilleri Şam’a gittiler. Zalim Esed’i ziyaret ettiler. Onunla aynı fotoğrafta poz verdiler. Kişi sevdikleriyle beraberdir. Gazetelerde, TV’lerde yeni doğmuş bebeklerin solgun yüzlerine bakabildiniz mi?
 
CHP TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İŞBİRLİĞİNDE

Reyhanlı’nda 53 kardeşimiz alçakça saldırıda katledildi. Bu saldırıda CHP’ye örgütlük eden, CHP’nin işbirliğinde olduğu suç örgütleri çıktı CHP’nin terör örgütleriyle işbirliğini, CHP’nin kaos için sokak sokak yaptığı çağrıları unutmadık
 
DİKTATÖR CEVABI

Diktatöre diktatör diyemezsin. Diktatörün olduğu yerde konuştuğun anda o meydanda sizi sallandırırlar. Geleceksin Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’na diktatör diyecek kadar özgürlüğü yaşayacaksın sonra da utanmadan özgürlük yok diyeceksin.
 
KILIÇDAROĞLU’NDAN GELEN PARALARLA FAKİRLERİ SEVİNDİRECEK

CHP’nin Genel Başkanı’ndan 100 bine yakın tazminat kazandım şu ana kadar. Biraz daha biriksin. Daha büyük rakamlara çıkacak. Benim Kayseri belediye başkanım sucuk dağıttı. Biz de şöyle fakir gurebayı şöyle sevindirerelim istiyoruz.
 
MARDİN’DE BANA ‘GİT BUNLARI RİZE’DE SÖYLE DE GÖRELİM’ DEDİ

Mardin’de bana ‘Bu konuşmayı burada yapmak kolay. Çık bunu söyle Rize’de görelim’ dedi. AK Parti'nin ilkelerinde etnik milliyetçilik yoktur. Bizde dinsel milliyetçilik yoktur, bölgesel milliyetçilik yoktur. Biz sabah başka akşam başka konuşanlardan değiliz. Siz dik durduğunuz müddetçe biz haksızlık arşısında eğilmeyiz.  Düşüncesinin namusuna sahip olamayanlardan siyasetçi olmaz.

KARADENİZ'DE TENCERE TAVA BULAMADILAR

Tencere tava diyenlere gereken cevap verdiniz. Rize'ye geldiler mi geldiler. Fakat tencere tava bulamamışlar. Allah'ın izniyle hiçbir yerde bulamayacaklar. Biz milletimizi Allah için seviyoruz.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray, ’’Timsah’’ hazırlıklarını tamamladı
Galatasaray, ’’Timsah’’ hazırlıklarını tamamladı
Oğlu organlarını bağışladı, baba yüzüne kavuştu
Oğlu organlarını bağışladı, baba yüzüne kavuştu
60 yaşında gelen intihar
60 yaşında gelen intihar
Bacak kısalığı problemine ’’çivileme’’ yöntemi
Bacak kısalığı problemine ’’çivileme’’ yöntemi
ABD Suriye'ye füze saldırısına hazırlanıyor
ABD Suriye'ye füze saldırısına hazırlanıyor
Gökhan Özen dizi setlerine dönüyor
Gökhan Özen dizi setlerine dönüyor
Ölüm yıldönümünde ’’Metin Kurt’’ mesajı
Ölüm yıldönümünde ’’Metin Kurt’’ mesajı
İzmir’deki ağaç katliamına birileri dur demeli
İzmir’deki ağaç katliamına birileri dur demeli
40 bin öğretmene atama müjdesi
40 bin öğretmene atama müjdesi
AK Parti’den ’’Facebook’’ kararı
AK Parti’den ’’Facebook’’ kararı