BIST 2.868
DOLAR 17,96
EURO 18,54
ALTIN 1.034,29
HABER /  DÜNYA

ABD Suriye'ye füze saldırısına hazırlanıyor

CBS'in haberlerine göre ABD denizden Suriye'ye yönelik füze saldırısı için ilk hazırlıkları başlattı. İşte o saldırının ayrıntıları

Abone ol

ABD'nin saygın yayın organlarından CBS, Pentagon'un Suriye'ye olası bir müdahale için hazırlandığını ileri sürdü

T24 için Varsan Çekiç tarafından çevrilen CBS News'in haberine göre, Pentagon Suriye hükümetinin güçlerini füze saldırısı için ilk hazırlıklara başladı.

CBS'nin "ilk hazırlıklar" ifadesinin kullanmasının sebebi "ABD Başkanı Barack Obama yeşil ışık yakana kadar benzer bir saldırının gerçekleşemeyecek olması."

OBAMA'NIN MİLLİ GÜVENLİK DANIŞMANIN TWİTTER'DA YAZDI

ABD'nin aylar önce yaptığı "Kimyasal silah kullanımı ABD'nin yanıtını provoke edebilir" açıklamasının hatırlatıldığı haberde, Başkan Obama'nın milli güvenlik danışmanı Susan Rice'ın Cuma günü attığı bir tweet alıntılandı.

Hafta içinde binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan saldırı için Rice, Twitter hesabından "Açıkça KS (kimyasal silah) saldırısı" dedi.

GEMİDEN FÜZE SALDIRISI HAZIRLANIYOR

CBS, haberin devamında ABD'nin Akdeniz'deki kuvvetlerinin komutanının Deniz Kuvvetleri'nin savaş gemilerine olası bir füze saldırısı için Suriye'ye yaklaşmaları talimatını verdiği belirtti.

Haberde, "deniz yoluyla füze saldırıları başlatmanın hiçbir Amerikalı'nın yaşamını riske atmayacağı"nın altı çizilirken, “böyle bir saldırının Suriyeli diktatör Beşar Esad'ı devirmek için değil, ama Esad'ı kimyasal silah kullanımının yaptırımsız kalmayacağına ikna eden cezalandırıcı bir harekât olarak dizayn edilmiş olacağı” söylendi.

BUGÜN OLASILIKLAR BAŞKANA SUNULACAK

CBS'ye göre, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in bugün (cumartesi) müdahale seçeneklerine dair Beyaz Saray toplantısında sunum yapması bekleniyor.

Olası hedefler arasında kimyasal silahları ateşlemek için kullanılan ambarlar ve fırlatıcılar var. Ancak yetkililer, CBS’e, şimdiye kadar askeri müdahale çağrısına kararlılıkla direnen Obama'nın henüz bir karar vermediğin söylüyor.

Habere göre, ABD istihbaratı saldırıdan önceki günlerde, Suriye’de bilinen kimyasal silah bölgelerinde hareketlilik olduğunu saptadı. Zamanında olağan dışı gözükmeyen hareketlilik, şimdi ise bir saldırıyı işaret eden ayrıntılı kanıtların bir parçası olarak görülüyor.

BM BÖLGEYİ DENETLEYECEK VE ...

CBS, en açık kanıtların, Şam’da bulunan ve bölgede şüphelenilen kimyasal silah olaylarını inceleyecek olan BM uzmanlarından geleceğini yazdı. Kanal uzmanların sahaya girmesine, şu zamana kadar Suriye tarafından izin verilmediğini, ancak toplu ölümlerin yaşandığının görsel kanıtı fotoğraflarla, Esad rejiminin sadık destekçisi Rusya’nın bile, BM incelemesi için çağrıda bulunduğunu belirtti.

CBS, incelemede ne bulunursa bulunsun Başkan Obama'nın, eğer kendisi bir saldırı emri verir ve Suriye hâlâ kimyasal silahları kullanmaya devam ederse, Obama’nın bundan sonra da ne yapacağı hakkında karar vermesi gerektiğini yazdı.

ÖNCEKİ HABERLER
Gökhan Özen dizi setlerine dönüyor
Gökhan Özen dizi setlerine dönüyor
Ölüm yıldönümünde ’’Metin Kurt’’ mesajı
Ölüm yıldönümünde ’’Metin Kurt’’ mesajı
40 bin öğretmene atama müjdesi
40 bin öğretmene atama müjdesi
AK Parti’den ’’Facebook’’ kararı
AK Parti’den ’’Facebook’’ kararı
Emniyet 3300 polis alacak!
Emniyet 3300 polis alacak!
Bodrum'da kadınlar cami bastı
Bodrum'da kadınlar cami bastı
Erdoğan’dan Beyaz Saray’a yanıt:  Sana ne!”
Erdoğan’dan Beyaz Saray’a yanıt: Sana ne!”
Gezi’de yaralanan Tombul sağlığına kavuşuyor
Gezi’de yaralanan Tombul sağlığına kavuşuyor
Irak'ta kalabalık parka intihar saldırısı
Irak'ta kalabalık parka intihar saldırısı
Ahmet Hakan'ın babası vefat etti
Ahmet Hakan'ın babası vefat etti