BIST 8.094
DOLAR 28,91
EURO 31,79
ALTIN 1.898,42
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan konuştu dolar 14'TL'ye dayandı Davutoğlu tepki gösterdi: Allah aşkına konuşma artık

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası doların 14 TL'ye dayanması üzerine sosyal medya hesabından "Bu konuşmalar TL’ye taammüden saldırı niteliği kazandı." dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT'nin canlı yayınlanan programıda, "Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz" açıklaması yaptı.

Gün içinde de yükselişte olan dolar/TL kuru, bu açıklamalar sonrası yeni bir rekor kırarak 13,96 seviyesini gördü. 14 sınırına yaklaşan kur, bir süre sonra 13,50 seviyesine indi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon programına katılacağı haberiyle doların 13 lirayı aştığını ve konuşmasıyla birlikte 14 TL’ye yükseldiğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösterdi.

"Allah aşkına konuşma artık"

Ahmet Davutoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dolar; ülkeye güven vermesi gereken, vatandaşları sakinleştirmesi beklenen Sn. Cumhurbaşkanı’nın televizyona çıkacağı haberiyle 13’ü aştı. Konuşmayla birlikte ise 14 TL’ye kadar yükseldi! Bu konuşmalar TL’ye taammüden saldırı niteliği kazandı. Allah aşkına konuşma artık!"

Erdoğan ne demişti?

TRT ortak yayınında konuşan Erdoğan, Eylül ayından bu yana düşürülen politika faiziyle ilgili sorulara yanıt verdi. "Yeni bir ekonomi modeli" ifadesini kullanarak, "yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz." diyen Erdoğan, hedefini de "düşük faizle halkımızı, esnafımızı rahata çıkarmak ve daha çok yatırımı sağlayabilmek" olarak tanımladı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Elleriyle yüzünü kapatmış vücudu halatla bağlı olarak gömülen bin 200 yıllık mumya bulundu
Foto Galeri Elleriyle yüzünü kapatmış vücudu halatla bağlı olarak gömülen bin 200 yıllık mumya bulundu Galeriye Gözat