BIST 11.180
DOLAR 33,07
EURO 36,19
ALTIN 2.619,99
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan İran'da böyle karşılandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından çok sıcak karşılandı.

Abone ol

Yemen'deki müdahale dolayısıyla Türkiye-İran ilişkileri gerilmiş, İranlı politikacılar Erdoğan'ın ziyaretinin iptal edilmesini istemişti. Erdoğan-Ruhani görüşmesinin nasıl geçeceği merak konusu olmuştu. Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok sıcak bir şekilde karşıladı.

RUHANİ ERDOĞAN'A SARILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı.

Erdoğan'ın makam aracı, Sadabad Sarayı'na gelişinde atlı askerler tarafından sarayın dış kapısında karşılandı.

ruhani-erdogan.jpg

UZUN SÜRE EL ELE YÜRÜDÜLER

Atlı askerler eşliğinde saray yerleşkesine giren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı törenin yapılacağı alanda İran Cumhurbaşkanı Ruhani karşıladı. Makam aracından inen Erdoğan, Ruhani ile sarıldı. İki liderin bir süre el ele yürümesi dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından milli marşlar okundu. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Ruhani daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

recep-tayyip-erdoğan-hasan-ruhani.jpg

HAKAN FİDAN DA İRAN'DA

Türkiye'den cumhurbaşkanı düzeyinde dört yıl aradan sonra gerçekleşen ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti.

Törende İran tarafından da Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Ekonomi Bakanı Ali Tayyip Niya, Petrol Bakanı Bicen Zengene, Sanayi Ticaret ve Maden Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve Kültür Bakanı Ali Cenneti hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani baş başa görüşmelerin ardından Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık edecek, anlaşmaların imza töreninin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenleyecek.