BIST 1.127
DOLAR 8,32
EURO 9,73
ALTIN 501,32
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan imzayı attı! 14 milyar TL'lik 5 projeye teşvik verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 5 büyük yatırıma 14 milyar TL devlet yardımı verilmesi kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Projelerde 3 bin kişilik istihdam sağlanması bekleniyor.

Abone ol

Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne dahil olacak 5 büyük yatırım belli oldu. 5 proje için yatırım tutarı 14 milyar TL olarak belirlendi. Yatırımların dış ticaret açığına 1.4 milyar dolarlık katkıda bulunması bekleniyor.

Teşvikten yararlanan firmalar

Proje bazlı teşvikten yararlanan yatırımlar arasında; Adana'da Ceyhan Polipropilen AŞ tarafından gerçekleştirilecek 8.2 milyar lira sabit yatırım tutarlı polipropilen üretim tesisi, Ankara'da Kalyon Güneş Teknolojileri AŞ tarafından gerçekleştirilecek 1.99 milyar lira sabit yatırım tutarlı güneş paneli üretim tesisi, Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından gerçekleştirilecek 1.4 milyar TL sabit yatırım tutarı rüzgâr tüneli tesisi bulunuyor.

İHA ve sistemleri üretim tesisi

Teşvikten yararlanacak projeler arasında ayrıca Bursa'da Asil Çelik AŞ tarafından gerçekleştirilecek toplam sabit yatırım tutarı 852 milyon TL olan makine, otomotiv, ulaştırma ve enerji sektörlerine yönelik yüksek vasıflı çeliklerden ve süper alaşımlı malzemelerden dövme ürünleri üretimi tesisi ile İstanbul'da Baykar Makina Sanayi AŞ tarafından gerçekleştirilecek 600 milyon lira sabit yatırım tutarlı insansız hava aracı (İHA) ve sistemleri üretim tesisi bulunuyor.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile bugüne kadar savunma sanayi teknolojileri, tıbbi cihaz sağlık teknolojileri, petro-kimya ve entegre metalürji yatırımı alanlarında 40 milyar TL tutarında 19 proje için destek kararı alındı.

3 bin kişilik istihdam 

Teşvikten yararlanacak yatırımlar sayesinde, 3 bin kişilik istihdam sağlanması bekleniyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sivas Kongresi liderleri bir araya getirdi! Beraber tiyatro izlediler İşte çok çarpıcı o kareler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
5 Eylül evde bakım maaşı hangi illerde yattı güncel liste 2019
Ukraynalı askerlere Türkiye'de İHA eğitimi
Endonezya'da 5 büyüklüğünde deprem
Başkent’te saman yüklü kamyon alev alev yandı
Maltepe'de hareketli dakikalar: 1'i ağır 3 yaralı
Şarkıcı Zeynep kaç yaşında aslen nereli Zeynep evli mi?
Yorumlar 13 yorum