HABER /  GÜNCEL

Engin Alan tahliye edildi mi? 2014 / MHP'li Engin Alan kimdir?

Balyoz davasından yargılanan tüm sanıklar tahliye oldu! MHP Milletvekili Engin Alan'da Sincan Cezaevi'nden tahliye oldu. Peki Engin Alan kimdir? Engin Alan nereli? Engin tahliye oldu detayları! tüm detaylar haberimizde...

Engin Alan tahliye edildi mi? 2014 / MHP'li Engin Alan kimdir?

Balyoz davasından yargılanan tüm sanıklar tahliye edildi! MHP Milletvekili Engin Alan da Sincan Cezaevi'nden tahliye oldu.

Peki MHP milletvekili Engin Alan kimdir nerelidir? Engin Alan tahliye detayları! Engin Alan cezaevi çıkışında neler söyledi? Engin Alan kimdir ve Engin Alan tahliye detayları bu haberde internethaber.com'da...

ENGİN ALAN TAHLİYE EDİLDİ/ 2014

Alan tahliye sonrası cezaevinde kısa bir açıklama yaptı, bugüne kadar olanları unutmayacaklarını bunun cezaevinde ölen arkadaşları için ihanet olacağını söyleyen Alan, Anayasa Mahkemesi'ne teşekkür etti.

Balyoz sanığı MHP Millitvekili Engin Alan, Sincan Cezaevi çıkışında soruları cevapladı. Kısa bir açıklama yapan Alan, kumpas kuranların sonuna kadar peşinde olacaklarını söyledi.

ENGİN ALAN CEZAEVİ ÇIKIŞI NELER SÖYLEDİ?

İşte Alan'ın o sözleri;

"Önce teşekkür ediyorum. Birinci söyleyeceğim şu: Anayasa mahkememiz verdiği bu karar ile iki şey yaptı. Özel yetkili mahkemelerin yaptıkları hukuksuzluklar sonunda yerlerde sürünen Türk yargısının itibarını adına yargı erkini kullandığı Türk halkına iade etti.

İkinci olarak.. Bugüne kadar olan hiçbir şey yok sayılamaz. Eğer yok sayar isek hayatlarını sağlıklarını kaybeden arkadaşlarımıza ihanet olur.

Bu alçaklığı yapan planlayan destekleyen ne kadar namussuz varsa bunlar bu ülkenin vicdanlı onurlu yargıçlarının karşısına oturup hak ettikleri cezayı alana kadar sürecek.

engin alan kimdir engin alan tahliye, engin alan ayağa kalkmadı video

Üçüncü olarak… Biz içerideyken hiçbir şekilde cevap verme imkanımız yokken başta TV’de bir gazetelerde bir anamıza küfür etmeyen utanmazlar dahil herkese sıfatı, mevkii ne olursa olsun söyleyecek sözümüz vardır. Ve zamanı geldiğinde bu sözleri herkes duyacaktır.

Allah ölmüş arkadaşlarımıza rahmet hastalarımıza şifa versin bu zor ve çileli süreçte çile çeken ailelerimiz fedakar avukatlarımız türk milletinin bize inan tüm fetrtler,ine partimizingenel başkanına milletvekillerine teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

ENGİN ALAN KİMDİR?/ ENGİN ALAN NERELİ?

Balyoz Davası sürecinde yargılanan paşa tahliye ediliyor. MHP Milletvekili dışarı çıkıyor. 1965 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Çeşitli birliklerde görev yaptı. Daha sonra Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı'nda görev aldı.

Engin Alan, 31 Mart 1945 Üsküdar-İstanbul doğumlu.

Engin Alan'ın avukatı Nacak, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararını gerekçe göstererek, Alan'ın tahliyesini isteyeceğini söyledi...

1992 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi.

1996 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na atandı.

1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık'ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti.

30 Ağustos 2000 tarihinde Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesinde sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini üstlendi. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura'sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır. 2010 yılında Balyoz darbe planı davası'ndan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi.

1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı.

2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan'ın cezasının Yargıtay tarafından onandı.

ENGİN ALAN AYAĞA KALKMADI VİDEO

ENGİN ALAN ERDOĞAN'I GÖRÜNCE AYAĞA KALKMADI - ENGİN ALAN AYAĞA KALKMADI VİDEO

Engin Alan'ın vekilliği ile ilgili kaderini hükümetin belirleyecek olması akıllara Alan ile Erdoğan arasındaki 'ayağa kalkma' krizini getirdi.

Hatırlanacağı gibi Engin Alan görevde olduğu dönemde, 2004 yılında Çanakkale'deki anma törenleri sırasında Başbakan Erdoğan konuşmasını bitirince ayağa kalkmamıştı.

ERDOĞAN'DAN ENGİN ALAN'A CEVAP

Erdoğan bu durumu 2011 yılında Ankara Ticaret Odası'nın töreninde dile getirmiş ve şöyle demişti;

-"Bir ülkenin başbakanı anma törenine gider de bir Korgeneral ayağa kalkmaz mı? Kalkması gerekir. Kalkmadığı taktirde bedelini öder. Bedelini de ödedi. Çanakkale'de anma törenlerine gidiyoruz bu beyefendi ayağa kalkmadı. Ondan sonra gereği yapıldı o ayrı mesele. Ama şimdi bakın gideceği yeri o da buldu."

ENGİN ALAN NEDEN AYAĞA KALKMADI?

Engin Alan ise ayağa kalkmamasının gerekçesini şöyle izah etmişti;

-"18 Mart törenlerinden kolordu olarak biz sorumluyduk. Bütün program yapıldı. bana vali aracılığıyla haber gönderiyor, 2 saat geç gelecekmiş, töreni geç başlatsınlar diyor! Kabul etmedim, emir değişmez dedim. O da zamanında gelmek zorunda kaldı. Konuşması bitti. Ayağa kalkmadım, alkışlamadım. Olay budur".

Yorumlar 3 yorum