BIST 1.538
DOLAR 7,53
EURO 9,00
ALTIN 410,81
HABER /  EMLAK

En çok konut satılan il İstanbul oldu, Temmuz ayı rekor kırdı

HÜKÜMETİN başlattığı kolay kredi desteği ile birlikte konut satışları yüzde 124.3’lük bir artışla tüm zamanların rekorunu kırdı.

Abone ol

İnşaat sektöründe hizmet veren danışmanlık şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Palabıyık, konut satışlarındaki artışın Ağustos ayında da devam ettiğini ile getirerek “Satışların bu hızla gitmesi durumunda konut satışlarında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılabilir” ifadelerini kullandı. Konut satışlarında İstanbul ise en yüksek satış rakamına ulaştı.

Pandemi nedeniyle dünya genelinde konut satışları ve tüm sektörlerde düşüş yaşanırken hükümetin başlattığı konut kredisi kampanyası amacına ulaştı. Haziran ve Temmuz aylarında kırılması zor bir rekora imza atılırken Temmuz ayı tüm zamanların en fazla satış yapılan ayı oldu. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında 202 bin 74 adet konut satılmış ve bu satış o dönemin rekoru olarak kayıtlara geçmişti. 2020 yılının Temmuz ayında ise konut satışları yüzde 124.3 artarak 229 bin 357 satış rakamına ulaştı. Bu da tüm zamanların konut satışı rekoru olarak kayıtlara geçti.

Şaban Palabıyık, son aylarda konut satışlarında kırılan rekorları değerlendirirken düşük faizli ve ertelemeli konut kredileri ile konut sahibi olmak isteyenlerin hala konut satın almaya devam ettiklerini dile getirdi. Palabıyık, “2020 yılında önemli bir rekor bekliyoruz. Eğer konut satışları son iki buçuk ayda olduğu gibi devam ederse 2020 yılında Cumhuriyet tarihinin konut satışı rekoru kırılabilir” ifadelerini kullandı. Palabıyık, “Temmuz ayında konut satışlarının illere dağılımına bakıldığında İstanbul’da 39 bin 432 konut satıldı. Bu da İstanbul’un 81 il içinde yüzde 17,2 ile ilk sırada yer almasını sağladı. İstanbul’u 26 bin 885 konut satışı ve yüzde 11,7 oranı ile Ankara izlerken, İzmir’de 15 bin 614 konut satışı gerçekleşti. İzmir’in Türkiye genelindeki konut satışı oranı da yüzde 6,8 oldu” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
TOKİ’den 9 ilde 400 konut 120 bin liradan başlayan fiyatlarla açık satışta 
Sinan Gümüş, takımla ilk idmanına çıktı
Giresun'da feci kaza! Otomobil su kanalına uçtu polis öldü, eşi ve 3 çocuğu yaralandı
Samsun'da öldürülme korkusuyla kendini ateşe veren genç hastanede öldü
Tekirdağ'da mühendis Gaye feci şekilde hayatını kaybetti
Güleda Cankel'in katiline ömür boyu hapis
Ankara'da 4 ay sonra evden çıktı koronavirüse yakalandı yeğen düğününe katılmış
Şile'de kaçak yapılar yıkılıyor
Çiftlik Bank firarisi 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın adresi tespit edildi
Muharrem ayında oruç tutulacak günler hangisi 2020?
Yorumlar