HABER /  EKONOMİ

Elektrik yardımı ne zaman başlıyor? İşte cevabı

Destek alan muhtaç hanelere yönelik elektrik tüketim desteğinin gelecek hafta başlatılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Ocak'ta duyurduğu düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine verilecek 80 liraya kadar elektrik desteğinin haftaya uygulamaya girmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarınca geliştirilen model kapsamında, aylık 150 kilovat saate kadar olan tüketimler devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda elektrik tüketim desteğinden yararlanacak hak sahibinin Türk vatandaşı olması şartı aranacak.

PTT'YE GİDİLECEK
Düzenli yardım alan hak sahipleri, PTT'ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz ederek söz konusu yardımdan faydalanacak. Ödemeler, 5 bine yakın PTT iş yerinden yapılabilecek.

TUTAR NE KADAR?
Elektrik tüketim desteği hanedeki kişi sayısına göre belirlenecek. Hanede yaşayan kişi sayısı 2 veya daha az olanlara 75 kilovatsaat, 3 kişi olanlara 100 kilovatsaat, 4 kişi olanlara 125 kilovatsaat, 5 kişi ve daha fazla olanlara ise 150 kilovatsaat olmak üzere, her ay elektrik desteği verilecek.

Faturadan düşülecek elektrik tüketim desteği, 40 ila 80 lira aralığında olacak. Elektrik desteği, ortalama 2,5 milyon hanede 10 milyon kişiye sağlanacak.  Söz konusu destek tutarı, ay içinde kullanılmaması halinde bir sonraki aya devredilmeyecek. 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
YÖKDİL sınavı ne zaman 2019 sınav süresi kaç dakika
Mahalledeki camları kırdı! O detay sayesinde yakayı ele verdi
Quaresma Beşiktaş'ı eşi yüzünden terk etmemiş
Cemre 2019 ilk nereye düşecek bu ayın kaçında?
Milyar dolarlık melek yatırımcılar İstanbul'da
Cemre ne demek ilk cemre yarın havaya düşüyor
Yorumlar 3 yorum