BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  EKONOMİ

Dolarda beklenmedik hareket! 6 Şubat 2018 dolar fiyatı

Dolar kurundaki dalgalanma devam etti. Dün 3,75-77 arasında gidip gelen dolar bugün 3,78'in üzerinde başladı. Kapanışı ise 3,7845'le yaptı. Euro 4,68-69 seviyelerinde yerini korurken, ABD borsasındaki şok düşüş sonrası Borsa İstanbul da 2 puanın üzerinde geriledi.

Abone ol

Dolar/TL, haftaya yatay seyirle başlamasının ardından 3,7845 seviyesinde dengelendi. Kapanışı da bu seviyeden yapan dolar kuru gün içinde sürekli dalgalandı. Dün güne yatay başlayan ve enflasyon tarafından olumlu sayılacak veriyle 3,75 seviyelerine gerileyen dolar/TL, küresel piyasalarda ABD merkezli negatif gelişmelere paralel 3,79 sınırına test etmesinin ardından günü yüzde 0,3 artışla 3,7850'den tamamladı. 

ABD BORSASINDAKİ ÇÖKÜŞÜN ETKİSİ: ABD'de Wall Street Borsası'nda 2011 yılından bu yana en sert düşüşün gerçekleşmesi üzerine, Bosa İstanbul Endeksi yeni güne yüzde 2.19 gerileyerek 114 bin 297 puandan başladı.

New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi, yükselen faizlere bağlı olarak artan tahvil getirileri ve yükselen enflasyon etkisiyle yaklaşık 1,600 puan gerileyerek tarihindeki en büyük gün içi düşüşü yaşadı. ABD'de S&P 500 Endeksi vadeli kontratları da yüzde 2.5 düşüşle yaklaşık dört ayın dip düzeyine geriledi.

DOLAR DALGANLANDI: Riskten kaçışın gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satışı tetiklemesi lirayı da etkiledi ve dolar dünkü 3.76 liralık düzeyinden 3.79 liraya kadar yükseldi. Dolar daha sonra 3.78 - 3.79 lira aralığına dönerken, euro 4.69 liranın üzerine yükselerek 4.6990 liraya kadar çıktı.

DÖNÜM NOKTASI

İş Yatırım'ın, "Dönüm noktası..." başlıklı günlük piyasa bülteninde, "Piyasalar bir dönüm noktasında. Büyümenin güçlü, enflasyonun zayıf, faizlerin düşük olduğu güzel konjonktürü geride bıraktık" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Büyümenin ve şirket karlarının güçlü olduğu, ancak enflasyonun ve faizlerin yükselmekte olduğu yeni bir döneme girdik.

"Uzun bir süreden beri 2.20 – 2.50 bandında dalgalanan ABD tahvilleri son üç haftada gelen satışlarla Ocak 2014’ten beri gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 2.84 düzeyine ulaştı.

"Büyümenin güçlendiği, şirket karlarının reel olarak arttığı bir ortamda tahvil faizlerindeki artış ilk başta piyasaları rahatsız etmedi; hatta küresel portföylerde tahvilden hisse senedine geçişi destekledi.

"Ancak, sonra durum değişti. Risk algısının bozulması ve yatırımcıların nakde dönme isteği ile son üç günde S&P 500 yüzde 6, MSCI gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye hisse senetleri yüzde 3.0 civarında satış yedi.

"Enseyi hemen karartmak istemiyoruz. Ancak piyasaların verdiği tepki 2006 veya 2014 yıllarındaki gibi sert bir düzeltme ile karşı karşıya olduğumuza işaret ediyor.

"İyi haber; dünya piyasalarını karıştıran ABD 10 yıllık faizleri yüzde 2.69 dolayına geriledi, sabah ilk işlemlerde ABD vadeli tahvil piyasalarında alıcılı bir seyir var.

"Kötü haber; piyasaları yukarı taşıyan güven havası bozuldu, yeniden inşası için süvarilerin devreye girmesi zaman alacak."

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları saat 17.00 itibarıyla şöyle:

Dünya şokta! ABD'deki çöküş Asya'ya da sıçradı

ÖNCEKİ HABERLER
PTT messenger nedir telefonuma nasıl yüklerim
Korkulan oldu PYD konvoyu Afrin'e girdi!
2018 araç muayene fiyat tablosu-güncel liste
Dünya şokta! ABD'deki çöküş Asya'ya da sıçradı
Türkiye'den ABD'ye karşı PYD planı! AK Parti kulisleri bunu konuşuyor
Robert Pattinson kimdir müslüman oldum dedi ortalık karıştı
CHP delegesi hangi partiye oy veriyor? AK Parti mi HDP mi?
Yeni uygulama devreye giriyor! Otobüsler hakkında flaş karar
CHP PM'sine girdi o tweet'ler anında gitti
Ülkede bomba etkisi yarattı! Onlar da YPG'ye destek veriyor
Yorumlar 3 yorum