HABER / EKONOMİ

Dolar ne kadar oldu 3 Ekim 2016 canlı dolar kuru verileri

Dolar ne kadar oldu sorusunun yanıtını 3 Ekim 2016 canlı dolar kuru verileriyle sizler için derledik. Dolar/TL kuru bugün 3.02 liranın üzerine çıktı.

Moody's'in not indirimi ardından TL'den başlayan çıkışlar devam ederken, yeni haftaya 3 seviyesinin hemen üzerinde başlayan dolar/TL, beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği algısı oluşturmasıyla öğleden sonra 3.02'yi aştı.

Bankacılar, Moody's'in not indirimi ardından başlayan yabancı çıkışlarının halen devam ettiğini, buna karşılık yerli döviz satışının artık görülmemesi nedeniyle dolar/TL'nin yükseldiğini ve TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştığını belirtiyor.

Bir bankacı, "Moody's sonrası yabancı yatırımcı çıkarken yerliler döviz satıyordu. Şu anda yerliler de satmıyor. Diğer taraftan TCMB faiz indirmeye devam edecek, tahvil faizleri daha düşecek diye düşünüp elindeki tahvili tutan yabancılar var. Onlar da bu tahvillere karşılık dolar alarak kendilerini korumaya alıyorlar" dedi.

FAİZ İNDİRİMİNE YÖNELİK BEKLENTİ ARTTI

Tüketici fiyatları Eylül'de gıda fiyatlarındaki yüzde 0.7 düşüş öncülüğünde beklentilerin oldukça altında yüzde 0.18 artarken, veri TCMB'nin faiz indirimlerine Ekim ayında da devam edeceği yönündeki beklentileri de kuvvetlendirdi.

Başka bir bankacı ise, "Moody's sonrası dolar/TL'nin 3 seviyesinde olması zaten normal. Böyle giderse bant aralığımız da 3.00-3.05 olur. Petrol fiyatları yüksek seyrediyor, enflasyon düştü ama gıda fiyatları halen oynak ayrıca TCMB'nin faiz indirimlerine devam etme ihtimali yüksek" dedi.

PETROL 50 DOLARI AŞTI

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından üretim seviyesinin kısılmasına dair varılan anlaşmayla beraber Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye yükselirken, analistler şu anki arz fazlasının uzun süreli bir ralliyi engelleyebileceğini belirtiyor.

Brent ham petrolünün LCOc1 varil fiyatı 50.90 dolara kadar yükseldi.
Petrol fiyatlarındaki artış başta petrol ihracatçıları olmak üzere gelişmekte olan ülke piyasalarına olumlu yansısa da, Türkiye'nin enerji maliyetlerini artırması nedeniyle TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden oluyor.

dolar ne kadar oldu

DOLAR YORUMLARI DOLAR NE OLUR?

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'nin 3,00 psikolojik direnç seviyesinin üzerinde kalıcı olması durumunda 3,0110 ve 3,0260 seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

Yatırımcılar bu hafta cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisini takip edecek.

DOLAR 3.05 LİRAYI GÖREBİLİR

İkon Menkul'ün 3 Ekim 2016 pazartesi günü için yayınladığı dolar yorumlarının detayları ise şöyle:

"Gelinen noktada teknik açıdan Dolar/TL 3 lira ve 2.9860 seviyesini önemsiyoruz. Psikolojik etkisiyle birlikte piyasa için teknik açıdan önem arz eden 3 lira seviyesi üzerinden işlemlerin ağırlık kazanmaya devam etmesi halinde ilk aşamada yeniden 3.01 ve ardından 3.02-3.03 ve 3.04 lira ara dirençleriyle 3.05 lira izlenebilir. Dolar/TL’nin 2.9850 üzerinde kaldığı sürece de yukarı yönlü ataklar ön planda olabilir. 2.9850 lira altında ise aşağı yönlü hareketler yeniden ön plana çıkabilir."

Yorumlar6 yorum