BIST 1.416
DOLAR 8,62
EURO 10,30
ALTIN 494,51
HABER /  GÜNCEL

Fırat Kalkanı son durum TSK şehit sayısını açıkladı

Fırat Kalkanı operasyonu son durum açıklaması Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldi. TSK Fırat Kalkanı operasyonunun 41. gününde şehit düşen ÖSO askerlerinin ve öldürülen IŞİD'li sayısını açıkladı. ÖSO'nun Dabık'a ilerleyişi ise başladı.

Abone ol

SURİYE'ye Cerablus'u DAEŞ'in elinden alan Özür Suriye Ordusu komutanlarından Ahmed Osman 48 saat içerisinde stratejik kasaba Dabık'ı ele geçireceklerini söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a konuşan Sultan Murad Tugayları komutanı Ahmed Osman, Cerablus'un ardından önümüzdeki 48 saat içerisinde stratejik kasaba Dabık'ı IŞİD'den kurtaracaklarını iddia etti.

Ahmed Osman, "Eğer her şey planladığımız gibi ilerlerse, 48 saat içerisinde Dabık'ta oluruz" dedi.

Ahmed Osman, DAEŞ'in bölgede yoğun mayın kullandığı için yavaş ilerlediklerini de söyledi.

Türkiye'nin de destek verdiği Özgür Suriye Ordusu içerisinde yer alan Sultan Murad Tugayları komutanı Ahmed Osman Türkmen Bareh köyünü DAEŞ'in elinden kurtardıklarını, operasyon sırasında 15 militanın mayın ve roket saldırılarında hayatını kaybettiğini belirtti.

Cerablus'la Münbiç arasında yer alan Dabık kasabası stratejik öneme sahip.

TSK'DAN FIRAT KALKANI HAREKATI AÇIKLAMASI: 13 ŞEHİT

Sabah saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatı'nın 41'inci gününde 63 terör örgütü DEAŞ hedefine 301 ateş yapıldığını, söz konusu mevzilerin yanlarındaki DEAŞ teröristleriyle imha edildiğini açıkladı.

Gün içinde çıkan çatışmalarda 15 muhalifin şehit olduğu, 35 muhalifin yaralandığı, koalisyon güçlerinin 11 hava harekâtı sonucunda 13 DEAŞ unsurunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

TSK tarafından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “Fırat Kalkanı Harekâtının” ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü vurgulandı.

07.00'YE KADAR YAŞANAN GELİŞMELER

Açıklamada, 3 Ekim 2016 günü saat 07.00’ye kadar meydana gelen gelişmeler ise şöyle sıralandı:

YOĞUN ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

"Azaz-Rai sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan üç Özel Görev Kuvvet Grubu’nun karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai güneyindeki 7 meskûn mahallin ele geçirilmesine yönelik gayreti devam etmiş, özellikle Boztepe, Hardanah ve Türkmen Barı bölgelerinde DEAŞ TÖ unsurları ile yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Operasyonlar devam etmektedir.

TSK: 15 MUHALİF ŞEHİT OLDU, 35 MUHALİF YARALANDI

DEAŞ TÖ unsurları tarafından, Kilis şehir merkezi ve çevresine 3 adet Katyuşa roketi atılmış, hasar ve zayiat meydana gelmemiştir. Bölgede konuşlu olan ANTPQ-36 hedef tespit radarıyla roketin atıldığı Kasrah bölgesindeki roket mevzilerine meşru müdafaa hakkı kapsamında sınırımızda konuşlu ateş destek vasıtalarımızla 20 adet ÇNRA mermisi ve 19 adet Fırtına obüsü mermisi ile ateş açılmış ve söz konusu mevziler yanlarındaki DEAŞ teröristleriyle beraber imha edilmiştir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 15 muhalif şehit olmuş, 35 muhalif yaralanmıştır. Muhalif unsurlarca, harekâtın başlangıcından bu yana 111 meskûn mahalde (yaklaşık 960 km2) kontrol sağlanmıştır.

fırat kalkanı haritası son durum

GRUPLAR HALİNDE DOLAŞAN TERÖRİSTLER VURULDU

Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 63 DEAŞ TÖ hedefine, Ateş Destek vasıtaları tarafından 201 Fırtına ve 100 ÇNRA atışı yapılmış, yapılan atışlar sonucunda DEAŞ teröristlerine ait çok sayıda silah mevzii (havan ve makinalı tüfek), küçük gruplar halinde dolaşan teröristler, 6 silah yüklü pikap tipi araç, malzeme ve erzak yüklü bir kamyon, 7 Katyuşa tahkimli mevzii, 3 çadır tipi barınma alanı imha edilmiştir."

1294 TANK ATIŞI YAPILDI

Açıklamada, toplam bin 720 hedefe, 6 bin 620 fırtına / ÇNRA / havan atışı ve bin 294 tank atışı yapıldığı kaydedildi. Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından icra edilen hava taarruzlarında, Aktarin, Türkmen Barı ve Dabık’ta bulunan 9 hedefe 10 bomba atıldığı ve DEAŞ unsurlarınca komuta yeri, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina imha edildiği ifade edildi.

13 TERÖRİST HAVA HAREKATINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Koalisyon güçleri tarafından, Ziyadiyah, Bahrutah, Duvaybık, Aktarin (2) ve Türkmen Barı (6) bölgelerinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen 11 hava harekâtı sonucunda, 13 DEAŞ TÖ unsuru etkisiz hale getirildiği, DEAŞ terör örgütü unsurlarınca kullanıldığı keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 4 bina, 3 araç (2’si EYP yüklü) ve 1 havanın imha edildiği kaydedildi.

PATLAYICILAR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde, harekâtın başından bugüne kadar muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 28 mayın ve 993 EYP'nin kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada, "Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Mesut Yılmaz eski defterleri açtı Fethullah Gülen ile 3 kez...
Mesut Yılmaz eski defterleri açtı Fethullah Gülen ile 3 kez...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İçerde 3.bölüm fragman Sarp'la Melek arasında yakınlaşma
İçerde 3.bölüm fragman Sarp'la Melek arasında yakınlaşma
Bylock'u bunun için yapmışlar! Şok gerçek ortaya çıktı
Bylock'u bunun için yapmışlar! Şok gerçek ortaya çıktı
Fethullah Gülen'i Mehdi ilan eden hakim ortalığı karıştırdı
Fethullah Gülen'i Mehdi ilan eden hakim ortalığı karıştırdı
Erdoğan'dan ABD'ye Suudi Arabistan resti!
Erdoğan'dan ABD'ye Suudi Arabistan resti!
Kısmetse Olur Arif Can kimdir yeni gelen aday kime talip?
Kısmetse Olur Arif Can kimdir yeni gelen aday kime talip?
Büyük savaş kapıda! Türkiye için kritik karar
Büyük savaş kapıda! Türkiye için kritik karar
Kilis'teki patlamada 1 polis şehit oldu
Kilis'teki patlamada 1 polis şehit oldu
Erdoğan şehidin evinde Kur'an okudu
Erdoğan şehidin evinde Kur'an okudu
Yorumlar 16 yorum