BIST 1.419
DOLAR 8,65
EURO 10,14
ALTIN 488,03
HABER /  EKONOMİ

Dolar mı altın mı almak lazım Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık'tan tavsiye

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

Piyasadaki dalgalanmalar sonrası ''altın almak mı daha karlı dolar almak mı'' sorusunun yanıtı merak ediliyor. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, kafası karışmış vatandaşlar için tavsiyelerde bulundu.

Abone ol

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, "Yatırımcılara tavsiyem, bugüne kadar uzun vadede hep kazandıran ve yüzleri güldüren altına ve mücevhere yatırım yapmaya devam etsinler. Çünkü, satın alınan ve yatırım araçları arasında yıllar geçse de geri dönüşü mümkün olan, değer kaybetmeyen tek meta altındır." dedi.

ABD’nin Çin’e yönelik gümrük vergilerini artırmak suretiyle başlattığı ticaret savaşını da "iki kutuplu dünya" perspektifiyle irdelemek gerektiğini ifade eden Atayık, şunları kaydetti:

"İki ülke arasında devam eden ticaret düellosuna zaman zaman görüşme molası verilse bile birçok uzmanın görüşüne göre, ABD ve Çin arasındaki ticareti savaşları, küresel istikrar için en büyük riski oluşturmaya devam ediyor. Diğer yandan ekonominin önündeki bir diğer belirsizlik ise Brexit süreci...

Brexit’le ilgili sürecin nasıl sonuçlanacağı da belirsizliğini koruyor

İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa’nın geleceğine dair soru işaretleri oluştururken, aynı zamanda Brexit’le ilgili sürecin nasıl sonuçlanacağı da belirsizliğini koruyor. Dünya ekonomisinin önündeki riskler, sadece bunlarla sınırlı değil. Venezuela’daki mevcut durum, Kuzey Kore, Suriye ve İran’la ilgili gelişmeler de yakından takip edilen ve sonucu merak edilen gündem başlıkları olarak önümüzde duruyor."

Altın, ekonomik krizlerin can simidi olmaya devam edecektir

Küresel piyasadaki negatif gelişmelerin ve belirsizliklerin, altının yatırımcı gözündeki güvenli liman olma özelliğini daha da güçlendirdiğini anlatan Atayık, "ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz konusundaki güvercin politikası ve tavrı da altının 2019 yılında yıldızının daha da parlayacağı yönünde güçlü sinyaller veriyor. Ons fiyatı, şu anda 1,320 bandında seyrediyor. Peki, altın ons bazında nereye kadar gider? Bunu kestirmek gerçekten güç." ifadelerini kullandı.

Altına ve mücevhere yatırım yapmaya devam etsinler

Atayık, ABD-Çin ticaret savaşları, Fed’in tavrı ve Brexit sürecinin altının yükselişini belirleyecek ana unsurlar olacağını belirterek, şöyle konuştu:
"Yatırımcılara tavsiyem, bugüne kadar uzun vadede hep kazandıran ve yüzleri güldüren altına ve mücevhere yatırım yapmaya devam etsinler. Çünkü, satın alınan ve yatırım araçları arasında yıllar geçse de geri dönüşü mümkün olan, değer kaybetmeyen tek meta altındır. Altın, belirsizlik dönemlerinde değer kazansa da bugüne kadar ülkemizde kötü günlerin ve ekonomik krizlerin can simidi olmuştur ve olmaya devam edecektir."

İç piyasanın önündeki sisli hava ve belirsizlikler ortadan kalkacak

Atayık, iç piyasada cuma günü, bazı spekülatif hareketler ve alım nedeniyle dövizin ve altının ateşinin yükseltildiğini anımsatarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zamanında ve doğru araçlarla süreci izlemesi ve müdahale etmesiyle döviz ve altın fiyatları üzerindeki köpüğün alındığını söyledi.

Yerel seçimden ne sonuç çıkarsa çıksın, piyasa artık önünü görecek

Piyasaların 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nin sonucunu merakla beklediğini dile getirerek, "Yerel seçimden ne sonuç çıkarsa çıksın, piyasa artık önünü görecek. İç piyasanın önündeki sisli hava ve belirsizlikler ortadan kalkacak. Olağanüstü bir gelişme olmazsa Cumhuriyetimizin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına kadar takvimde herhangi bir seçim gözükmüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kayıpları bu yıl telafi edeceğimize inanıyoruz

Atayık şöyle devam etti: "Bu olgu bile piyasanın önüne açacak, yeni yatırımları ve istihdamı beraberinde getirecektir. Biz, sektör olarak ümitliyiz. Geçen yıl döviz/fiyatları nedeniyle iç piyasada yaşadığımız sıkıntıları, kayıpları, bu yıl telafi edeceğimize inanıyoruz.

Hükümetimizden tek beklentimiz, iç piyasada satışları yüzde 50 oranında dramatik olarak aşağıya çeken kredi kartındaki taksit yasağının kaldırılmasıdır. Hükümetimiz ve ilgili kurumların, kuyumculuktaki taksit yasağıyla ilgili önümüzdeki haftalarda olumlu bir adım atacağına inanıyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Abdullah Avcı'dan Beşiktaş iddiasına yanıt
Abdullah Avcı'dan Beşiktaş iddiasına yanıt
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
İmamoğlu çok iddialı konuştu: Beyoğlu dahil 10 ilçeyi kazanabiliriz
İmamoğlu çok iddialı konuştu: Beyoğlu dahil 10 ilçeyi kazanabiliriz
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan son dakika rezerv açıklaması
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan son dakika rezerv açıklaması
Yolcu otobüsü buğday yüklü TIR'a çarptı: 20 yaralı var
Yolcu otobüsü buğday yüklü TIR'a çarptı: 20 yaralı var
Eski savcıya FETÖ üyeliğinden hapis cezası
Eski savcıya FETÖ üyeliğinden hapis cezası
Gaziantep'te binlerce insan iş sahibi olacak Kariyer Merkezi kurulacak
Gaziantep'te binlerce insan iş sahibi olacak Kariyer Merkezi kurulacak
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları Şubat'ta arttı
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları Şubat'ta arttı
Tanzim satışlarda yeni gelişme! Sevkiyat başladı
Tanzim satışlarda yeni gelişme! Sevkiyat başladı
Almanya'dan Alevilere iyi haber
Almanya'dan Alevilere iyi haber