HABER /  SAĞLIK

Doğum kontrolleri intiharı artırıyor mu? Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı

Sağlık Bakanlığı, "doğum kontrollerinin intiharı artırdığı" yönündeki iddiaya ilişkin olarak doktorlara uyarı mektubu gönderdi.

Sağlık Bakanlığı’nın "doğum kontrollerinin intiharı artırdığı" iddiası ile doktorlara gönderdiği uyarı mektubunda; Avrupa İlaç Ajansı tarafından konuya ilişkin çalışma yapıldığı ancak “intihar ile arasında net bir nedensel ilişki bulunamadığı” bilgisine yer verildi.

Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, Mektupta Avrupa İlaç Ajansı tarafından konuya ilişkin çalışma yapıldığı ancak "intihar ile arasında net bir nedensel ilişki bulunamadığı" bilgisine yer verildi.

"İntihar düşüncelerine yol açabilir" uyarısı

"Depresyon yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Depresyon şiddetli olabilir ve intihar davranışı ve intihar ile ilgili iyi bilinen bir risk faktörüdür" ifadelerinin dikkat çektiği mektupta, doğum kontrol haplarının bilgi ve kullanma talimatı bölümlerinde "intihar düşüncelerine yol açabilir" uyarılarının yapılacağı duyuruldu.

Doktorlar hastalarını bilgilendirmeli

Mektupta "Bu uyarı, doktorları hastalarını bu doğrultuda bilgilendirmelerinin gerekliliği konusunda bilinçlendirmek ve hastaları duygu durum değişiklikleri ve depresif belirtiler ortaya çıktığında doktorlarına başvurmaları konusunda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır" denildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ömür Gedik kaç yaşında kızı Tayga Gedik'in babası kimdir mesleği
Kadınlarda ağrılı adet dönemi neden olur işte tedavi yöntemi
Eşine kızan pilot uçağıyla bilerek binaya çarptı
Diagne’den Abdurrahim Albayrak’a destek mesajı
Merkez Bankası swap satışı sınırı 20'ye yükseltti
Cuma namazı nasıl kılınır Diyanet kaç rekat açıklaması
Yorumlar