BIST 1.145
DOLAR 7,72
EURO 9,06
ALTIN 467,06
HABER /  GÜNCEL

Dışişleri'nden YPG açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı, PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG konusunda ABD'nin Türkiye'ye verdiği taahhüdü yerine getirmediğini duyurdu.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı, Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında ABD'nin YPG'nin çekilmesi konusundaki taahhüdünü yerine getirmediğini duyurdu. Açıklamada, ABD'yi yetkililerin Fırat Kalkanı hakkındaki beyanlarının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Savunma Bakanı, Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Beyaz Saray Sözcüsü ve DAEŞ ile

Mücadele Özel Temsilcisi'nin Fırat Kalkanı harekatına yönelik kamuoyuna yansıyan beyanlarına ilişkin soruyu yanıtladı.

Fırat Kalkanı harekatının amacının belli olduğuna işaret eden Bilgiç, "Harekat, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde, oradaki terör belası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını rahatsız etmeyecek noktaya geriletilinceye kadar sürecektir." dedi.

"TAAHHÜDÜN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ"

Bilgiç, "Müttefikimiz ABD’nin, Menbiç şehir merkezine yönelik haziran ayında başlayan ve şehrin DAEŞ’tan arındırılması suretiyle tamamlanmış bulunan operasyon öncesinde tarafımıza ilettiği, herhangi bir PYD/YPG unsurunun operasyonun ardından Fırat Nehri'nin batısında kalmayacağı yolundaki taahhüdünün bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz." diye konuştu.

'BÜYÜKELÇİ NEZDİNDE GİRİŞİM YAPILDI'

ABD’li yetkililerin Fırat Kalkanı harekatının kapsam ve hedefleri konusundaki beyanları üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçisi nezdinde üst düzeyde gerekli girişimin yapıldığını da bildiren Bilgiç, bu tarz beyanların hiçbir şekilde kabul edilemez bulunduğunu ve müttefiklik hukukuyla bağdaşmadığının vurgulandığını kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Cerablus'ta Türk tankı vuruldu! Yaralı askerler var!
ABD'li komutandan YPG ve TSK iddiası!
IŞİD açıkladı! Örgütün sözcüsü öldürüldü!
Erdoğan'dan Cerablus sürprizi!
Suriye sınırına askeri sevkiyat sürüyor
Emir Elidemir sevgilisi var mı aile hikayesi herkesi üzmüştü
Yorumlar 16 yorum