BIST 1.326
DOLAR 8,18
EURO 9,86
ALTIN 471,49
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Dinozor soy ağacının "geçiş türü" bulundu

Fosilleşmiş kalıntıları Güney Amerika’da 2004'te bulunan ve 2015’te "Chilesaurus" olarak tanımlanan türün, dinozor soy ağacının "geçiş üyesi" olabileceği belirtildi.

Abone ol

Fosilleşmiş kalıntıları Güney Amerika’da 2004'te bulunan ve 2015’te "Chilesaurus" olarak tanımlanan türün, dinozor soy ağacının "geçiş üyesi" olabileceği belirtildi.

Cambridge Üniversitesi ve Londra Doğal Tarih Müzesi bünyesinde yürütülen araştırmada, Chilesaurus’un tam olarak hangi aileye dahil olduğunun anlaşılabilmesi için 450’den fazla dinozor cinsinin anatomik özellikleri incelendi.

Chilesaurus’un iki ayaklı olmasıyla yırtıcı Theropodlara benzediği ancak uzun düz dişlerinin otobur olduğunu gösterdiği belirtilen araştırmada, dinozorun kuş benzeri kalça kemiğinin de Ornithischia ailesininkiyle aynı özellikleri taşıdığı kaydedildi.

Araştırmada farklı türlerin özelliklerini taşıyan Chilesaurus'un etobur ve otobur iki ana grup arasında bir geçiş türü olabileceği sonucuna varıldı.

ANA TÜRLER ARASI BOŞLUK

Böylece bu türün 100 yıldır yapılan çalışmalarda hiç değişmeyen dinozor soy ağacındaki ana türler arasındaki boşluğu doldurduğu bildirildi.

Londra Doğal Tarih Müzesinden Prof. Paul Barrett, yaptığı açıklamada, "Chilesaurus, şimdiye dek bulunan en kafa karıştırıcı dinozor türlerinden biri. Farklı dinozor türlerinin özelliklerini bünyesinde toplamış bir tür." ifadesini kullandı.

 Barrett, Chilesaurus'un dinozorlardaki etobur ve otobur grubun nasıl ayrıldığını görmek açısından önemine işaret etti.

Araştırmanın sonuçları "Biology Letters" dergisinde yayımlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Antalya'da tam 700 yıllık anahtar bulundu
Müslüm Gürses'in "Mahzendeki Şarkılar"ı gün yüzüne çıkıyor
Çanakkale Tarihi Alanı'ndaki saha araştırmaları
Fotoğrafın diliyle Anadolu'ya giriş
TCDD'den yüksek gerilim ve ilaçlama uyarısı
Dünyaya gelen ilk hayvanların sırrı sonunda çözüldü
Calais'deki sığınmacılar için mahkeme kararıyla tuvalet
Lüleburgaz’da İlber Ortaylı İzdihamı
Bozuk paralar çocuklar için harcanacak
PTT'den hacı adaylarına kargo hizmeti
Yorumlar 2 yorum