BIST 1.569
DOLAR 7,42
EURO 9,00
ALTIN 445,64
HABER /  EKONOMİ

Bozuk paralar çocuklar için harcanacak

Yakın gelecekte nakit ödemeleri tamamen kaldıramayı hedefleyen İsveç'te tedavülden kalkacak bozuk paralar çocukların ihtiyaçlarına harcanacak.

Abone ol

İSVEÇ Merkez Bankası Riksbank'ın bozuk paraların tasarımını değiştirme kararının ardından 1,6 milyar kron (200 milyon dolar) değerindeki bozuk para yakında tedavülden kalkacak.

Bloomberg International'ın haberine göre, Change for Change (Değişim için Değişim) adlı hayır kuruluşu bu parayı kendi projelerinde kullanmak istiyor. Bu nedenle İsveçlilerden kavanozlarda, kumbaralarda biriken, koltuk arasına kaçan tüm bozuk paralarını kendilerine iletme yönünde çağrı yapıyorlar.

Geçerliliği ağustos sonuna kadar sürecek bozuk paralar için zaman daralıyor. Dünyanın en eski merkez bankası, İsveç halkından 1,2 ve 5 kronluk bozuk paraları kendilerine iletmesini istiyor. Banka, 2,6 milyar kron bozuk para toplayacaklarını tahmin ediyor.

Kampanyalarını duyurmak için farklı şirketlerle çalışan Change for Change de paraların toplanması için elçiler tayin etti. Tahmini 10 milyon krona ulaşması beklenen miktar, çocukların ihtiyaçları için harcanacak.

Tüm ödemelerde dijitalleşmeye geçmeyi planlayan İsveç'te Riksbank, yeni bozuk paraları nikel maddesini kullanmadan daha küçük ve daha hafif basacak. İsveç, Avrupa’da 1661 yılında kağıt para kullanmaya başlayan ilk ülke unvanına da sahip.

ÖNCEKİ HABERLER
PTT'den hacı adaylarına kargo hizmeti
Holywood'ta en çok parayı o kazanıyor
İnternetten alışverişte hedef 35 milyar lira
Bu hafta hangi filmler vizyona giriyor?
Yeni bir Müslüm Gürses albümü geliyor
Dışişleri Bakanlığı'ndan Barcelona açıklaması
Kapıkule'de 5 kilometrelik araç kuyruğu
Adana'da ABD'ye ait insansız hava aracı düştü!
İstanbul'da dehşet: Silahla vurdular 8 kilo altını çaldılar!
PKK, muhtarı katletti: Cesedi 3 gün sonra bulundu!
Yorumlar