BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,08
HABER /  SAĞLIK

Depresyona birebir çözüm olan melek otu nasıl tüketilir?

Melek otu çayının depresyon hastalarının üzüntü, öfke ve uyku bozukluğuna çözüm olabileceğini belirten Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Önder Sönmez, çayın bilmediğimiz diğer faydalarını da anlattı.

Abone ol

Asrın yaygın sağlık sorunu arasında yer alan depresyonun her 20 kişiden birinde görülebildiğini belirten Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Önder Sönmez, depresyonun bir duygudurum bozukluğu olduğunu kaydetti.

Dr. Sönmez, "Depresyon, kişinin günlük aktivitelerini yerine getirmesini engelleyen üzüntü ya da öfke duygularıyla tetiklenir. Sosyal ilişkileri, aile yapılarını, iş ortamlarını bozar. Uyku düzeninde bozulmaya yol açması nedeniyle hasta gün içinde kendini yorgun ve halsiz hisseder. Bu sebeplerle iş gücü kayıplarının yanı sıra ekonomik sorunlara yol açar. Tedavi edilmediği takdirde aylarca sürebilir. Tedavi olan hastalarda ise sadece birkaç hafta içinde iyileşme gözlemlenebilir" dedi.

Depresyon tipine göre tedavi planı oluşturulabileceğini söyleyen Sönmez, şöyle devam etti:

"Hastanın isteği doğrultusunda ve hastalığının evresine göre ilaçlı veya ilaçsız tedavi yöntemleri uygulanabilir. İlaç kullanmak istemeyen hastalar için psikoterapi yöntemleri mevcuttur. Psikoterapi, bitkisel tedaviyle desteklendiğinde yüksek oranda olumlu sonuçlar alınmaktadır. Melek otu çayı kişinin üzüntü, öfke ve uyku bozukluğuna etkili bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Yatıştırıcı özelliği bulunan melek otu, hastanın zihinsel rahatlama yaşamasını sağlayarak depresyonu yenmesine yardımcı olacaktır."

Sönmez, yüksek dozlarda tüketildiğinde risk teşkil edebilecek melek otunun doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ömür Gedik kaç yaşında aslen nereli Ferhat Göçer ile neden ayrıldı?
Anneler Günü için süper fırsatlar!
11 Şubat evde bakım maaşları 2 ilde yattı yeni il listesi sorgulama
Gençlik ve Spor Bakanlığına 3 bin 243 eleman alımı
Google Chrome önizleme özelliğini kullanıma sunacak
Manchester City Chelsea'yi paramparça etti
ABD'li Müslüman vekil İlhan Omar İsrail lobisinin tezgahını ifşa etit
Şenol Güneş'in kalemini kırdığı Gökhan Töre bombaladı
Cenevre'de resmi kurumlarda başörtüsü yasaklandı
Seyir halinde cep telefonuyla konuştu araba hurdaya döndü
Yorumlar