BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

Demirtaş'tan PKK'ya sert eleştiri! Kirli taktikleri...

Financial Times gazetesine konuşan HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş flaş açıklamalarda bulundu.

Abone ol

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Financial Times gazetesine konuştu. PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' diye tanımlayan Demirtaş, '"PKK'ya Türkiye'ye karşı savaşı durdurmasını çağrısı yaptık. Bu çağrıyı her gün tekrarlıyorum. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli ve silahlar susmalı" dedi.

Demirtaş'la söyleşiye "Siyasi baskı büyürken Kürt parti lideri meydan okuyor" başlığını atan gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta "Terörle bağlantılı" parlamenterlerin tutuklanması çağrısında bulunduğunda Demirtaş ve HDP milletvekillerinin itiraz etmek yerine ertesi gün dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe verdiğini hatırlatıyor.

HDP'DEN JET DÜZELTME  
İngiliz gazetesi Financial Times'ta Selahattin Demirtaş'ın röportajı yayımlandı. Gazetede yer alan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın PKK'nın saldırıları için "Kirli" ifadesini kullandığı iddialarına HDP'den jet hızıyla yalanlama geldi.

HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' olarak nitelendirdiği haberlerine HDP'den düzeltme geldi. HDP'den yapılan açıklamada "Sözleri hatalı aktaran gazeteciden düzeltme talep edilmiştir" denildi.
 


"BASKI VE ŞANTAJA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Gazetenin Ankara Muhabiri Alev Scott'un imzasını taşıyan röportajda Demirtaş da "Korkmadığımızı göstermek istiyoruz. Hiçbir zaman şiddet, terör ya da ırkçılığa destek vermedim. Konuşmalarımın hiçbirinde böyle bir şey bulamazlar. Baskı ve şantaja boyun eğmeyeceğiz" diyor.

Financial Times "Demirtaş'ın son dönemde Türk siyasetine 10 yıldan uzun süredir iktidar partisi AKP'yle hâkim olan Erdoğan'ı hayalkırıklığına uğratmayı alışkanlık haline getirdiğini söylüyor ve HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı yüzde 13 oyun AKP'yi Erdoğan'ın iktidarını daha da pekiştirebilecek anayasa değişiklikleri için gereken çoğunluktan mahrum bıraktığını" söylüyor.

DEMİRTAŞ: AKP ÇÖZÜM İÇİN TEK ÖNERİ SUNMADI

Türkiye'de Suruç'taki saldırılardan sonra yaşananları özetleyen gazete Demirtaş'ın "Katliam Erdoğan'a bir fırsat verdi" sözlerine yer veriyor ve Demirtaş'ın da "bazı Batılı diplomatlar gibi Erdoğan'ın Kasım'daki olası genel seçim öncesi çatışmaları kendi çıkarına kullandığına" inandığını söylüyor.

Demirtaş "Hükümet HDP'ye siyasi bedel ödetmeye çalışıyor. Bize saldırıyorlar ve erken seçim çağrı yaparak tek başına iktidar olmak için oylarımızı ve prestijimizi yok etmek istiyorlar." diyor.

HDP Eş Genel Başkanı'nın Erdoğan'ı çözüm sürecine tamamen angaje olmamakla suçladığını da yazan gazete Demirtaş'ın "AKP şu ana kadar Kürt sorununu çözmek için tek bir çözüm önerisi, proje ya da program getirmedi. Görüşmeler AKP'nin kendi önerilerini sunma aşamasına gelince müzakere masasını terk ettiler" sözlerine de yer veriyor.

Demirtaş ayrıca "İnsanlar moral ve güç almak için bize bakıyor. Hükümet bizi korkutmayı başarırsa tüm bir toplum sindirilecek" de diyor. Gazete şöyle devam ediyor;

DEMİRTAŞ: PKK'NIN MİSİLLEME TAKTİKLERİ KİRLİ

"Ancak düşmanlıklar derinleşir, her gün yeni saldırılar ve karşı saldırılar olurken HDP'nin yıpranmaktan kaçınması daha da zorlaşacak.

HDP milletvekilleri 2012'den bu yana hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'a mesaj götürüp getirdiler ve bu da partinin PKK'nın siyasi sözcüsü olduğu suçlamalarını beraberinde getirdi.

Ama Demirtaş bunu reddediyor ve Doğubayazıt'taki intihar saldırısı da dahil olmak üzere PKK'nın misilleme taktiklerini 'kirli' diye tanımlıyor."

Demirtaş '"PKK'ya Türkiye'ye karşı savaşı durdurmasını çağrısı yaptık. Bu çağrıyı her gün tekrarlıyorum. İki taraf da ellerini tetikten çekmeli ve silahlar susmalı" diyor.

ERDOĞAN BÜYÜK BİR KORKUYLA YAŞIYOR

"Ancak Demirtaş'ın barış sürecinin çökmesi nedeniyle kimi suçladığı açık. Demirtaş 'Erdoğan büyük bir korku ve paranoyayla yaşıyor ve ülke bunun bedelini savaşla ödüyor. Biz barışa bağlıyız' diyor.

HDP'DEN O SÖZLERE DÜZELTME

Financial Times'a röportaj veren Selahattin Demirtaş'ın PKK'nın misilleme taktiklerini "kirli" olarak nitelediği haberlerine HDP'den düzeltme geldi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hulusi Akar kimdir? Gül'le yolları erken keşişen komutan
Hulusi Akar kimdir? Gül'le yolları erken keşişen komutan
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Tren köprüde raydan çıktı En az 27 ölü
Tren köprüde raydan çıktı En az 27 ölü
Bahçeli'den Twitter'da çok sert açıklamalar
Bahçeli'den Twitter'da çok sert açıklamalar
Yüksekova'da şok görüntüler! Güpegündüz roketle...
Yüksekova'da şok görüntüler! Güpegündüz roketle...
Cemaate 'himmet' operasyonu! Çok sayıda gözaltı!
Cemaate 'himmet' operasyonu! Çok sayıda gözaltı!
Okmeydanı'nda terör örgütü operasyonu
Okmeydanı'nda terör örgütü operasyonu
Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman böyle evlendi!
Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman böyle evlendi!
İsrail'de kundaklama şüphelisi hapse atıldı
İsrail'de kundaklama şüphelisi hapse atıldı
Demirtaş: PKK'nın misilleme taktikleri kirli
Demirtaş: PKK'nın misilleme taktikleri kirli