BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

Demirtaş öyle bir yere gitti ki...

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet'in kaldırılması için kolları sıvadı. Demirtaş, görüşlerine destek için bakın nereye gitti?

Abone ol

İktidara gelmeleri halinde Diyanet kurumunu kaldıracaklarını açıklaması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından sert eleştirilen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet karşıtı faaliyetleri ile dikkat çeken Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek açıklamasına destek isteyecek.

ÖNCE KAZANCI YOKUŞU ZİYARETİ

İstanbul 1. Bölgeden aday olan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, İstanbul’da seçim çalışmalarına start verdi. HDP genel merkezi tarafından İstanbul programı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Demirtaş’ın bugün 12.30’da Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs anmasına, Şirinevler’de ise esnaf ziyaretine katılacağı belirtildi.

DİN ADAMLARI DERNEĞİ'NE ZİYARET

Programda dikkat çeken ayrıntı ise Demirtaş’ın din adamları derneğini ziyaret edecek olması, Demirtaş’ın Saat 14.00’te ziyaret edeceği merkezi Şirinevler’de bulunan ve kısa adı DİYADER olan Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 22 Eylül 2013 tarihinde sivil din adamları tarafından kuruldu. Bu din adamları devletten maaş, Diyanetten emir almayan, çoğunluğu Medrese mezunu, Kürt “Melle”lerden oluşuyor.

Dernek Başkanı Mehmet Şimşek, derneğin açılışında, “Kutsal kitabımız Kuran üzerine yemin ederek söylüyoruz. Kısa adı DİYADER olan sivil din adamları derneği üyesi imamlar (melleler) olarak görevimizi yaparken Kuranın hükümlerine göre tebliğ görevimizi yapacağız. Hükümetlerin, cemaatlerin emir, kuralları bizi bağlamaz. Rehberimiz Kuran ve Peygamber olacaktır. Mazlumları korumak, yanında durmak, zalimlere de karşı çıkmak bir görevdir. Kutsal kitabımız kuranın emridir” diyerek Diayanet kurumuna karşı olduklarını açıklamıştı.

Demirtaş’ın bugun derneğe yapacağı ziyarette, dernek yöneticilerinden diyanet kurumunun kaldırılmasına yönelik destek isteyeceği öğrenildi.