BIST 10.471
DOLAR 32,52
EURO 34,96
ALTIN 2.432,66
HABER /  GÜNCEL

'Çözüm Süreci AKP'ye değil bize emanet!'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "çözüm Süreci AKP'ye değil bize emanet" dedi.

Abone ol

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "7 Haziran'da artık bütün Türkiye halkları için yepyeni bir yaşamın ve yeni bir siyasi iktidar alternatifinin dönemi başlayacak" dedi.

Yüksekdağ, partisince bir restoranda düzenlenen dayanışma programında, "Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini, bu dönemde halkların kazanacağını" ifade etti.

Seçimin önemine dikkati çeken Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"7 Haziran'da artık bütün Türkiye halkları için yepyeni bir yaşamın ve yeni bir siyasi iktidar alternatifinin dönemi başlayacak. Bugün iki gerçek var karşınızda. Bir, zamanı ve dönemi bitenler; iki, zamanı yeni gelmiş olanlar ve dönemi daha yeni başlayanlar. Biz ikincisiyiz. AKP hükümetinin ve bugünkü egemen siyasi zihniyetin düzen partilerinin artık zamanı doldu. Artık onların dönemi kapanmak üzeredir. İşte tam da bizim zamanımız burada başlıyor. Onların bittiği yerde bizim yeni yaşam yürüyüşümüz ve başlangıcımız var."

Partilerinin her geçen gün büyüdüğünü, büyüdükçe karşısındakilerin telaşa ve paniğe kapıldığını ifade eden Yüksekdağ, "Çünkü HDP'nin büyümesi demek onların küçülmesi demek. AKP hükümet, kibrinden, küstahlığından, şirretliğinden geçilmeyen bir siyasi iktidar, nasıl telaş ve panik içerisinde küçüldüğünü görüyor, yaşıyor. Biz onlara dün bunun için 'Böbürlenmeyin, kendinizi Kafdağı'nda görmeyin, kendinize saraylar yapmayın' dedik. Bugün keser döndü, sap döndü onların sarayları zangır zangır titriyor. Onların 2023 için yaptığı planlar bir bir yerlere saçılıyor" diye konuştu.

Figen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Halka tepeden bakan, 'Dediğim dedik çaldığım düdük' diyen siyasi iktidar bugün korkudan, telaştan ne yapacağı şaşırmış durumda. 8 Haziran gününü her düşündüğünde saraydaki kabus görülüyor. Hesapları 8 Haziran günü çoğunluğu sağlayıp başkanlık sistemine geçirecek gücü güvenceye almaktı. Bugün, 8 Haziran günü tek başlarına hükümet kurup kuramayacaklarından bile emin değiller, beter olsunlar. 13 yıl boyunca yaptığınız zulüm, halkımızın sırtından sağladığınız zenginlik, ahını aldığınız binlerce insanın vebali sizi rahat uyutur mu sandınız? İşte bugün halkın iradesi ve partimize yönelik gösterdiği sahiplenme ve teveccüh sizin bütün dengelerinizi, planlarınızı alt üst etti."

"Çözüm Süreci AKP'ye değil bize emanet"

AK Parti'nin seçim beyannamesini eleştiren Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Seçim beyannamesi hazırladılar, 200 sayfayı topladığınızda bir başkanlık sistemi çıkıyor. Bununla da yetinmemişler, bu 200 sayfa içerisinde iki sayfa var o sayfada Kürt sorunundan, Çözüm Süreci'nden bahsediliyor. Ne hikmetse o iki sayfayı da düşürmüşler. Bizde inandık. 13 yıl boyunca Türkiye halklarının Kürt sorununda çözüm ve barış umudunu yerlere düşüren, yerden kaldırmayan bir siyasi iktidar tabii ki kendi seçim beyannamesinde bulunan o iki sayfalık çözüm bölümüne de yere düşürür. Ama çok şükür ki Çözüm Süreci AKP'ye değil bize emanet. Onlar bu Çözüm Süreci'ni ve iradesini yere de düşürürler yere de çarparlar. Ama çözümün, barışın güvencesi biziz. Seçim sürecinde çözüm ve barış zemininin AKP hükümetinin yıkıcı politikaları tarafından dinamitlenmesine izin vermeyeceğiz."

Figen Yüksekdağ, barışın gönülden, yürekten istenmediğini anlatarak, barışa hizmet edilmesi gerektiğini söyledi.

Parti binalarına ve seçim bürolarına karşı saldırılar düzenlediğini anlatan Yüksekdağ, saldırıların, siyasi iktidarın yönlendirdiği merkezler tarafından yapıldığını iddia etti.

"Türkiye'nin nefes borularını açacağız"

Yüksekdağ, partilerinin barajı aşmaması için çalışıldığını öne sürerek, "HDP'nin barajı aşması bunlara bugünden dert olmuş. Baraj aşılır ve aşılmak suretiyle yıkılırsa onlara sıkıntı olacak. Çünkü barajın enkazı altında onlar kalacak. Ama bizler sizi o enkazın altında bırakacağız. Kendinizi ferahta sanmayın, daha sizi çok sıkacağız. Ama AKP'nin her sıkılması, daralması Türkiye'nin genişlemesi, ferahlaması demektir. Türkiye artık nefes alamıyor. Biz Türkiye'nin nefes borularını açacağız. AKP hükümetini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diktatörlük sevdasını, hayallerini durduracak tek güç HDP ve onun büyük halk koalisyonudur" şeklinde konuştu.

Partilerinin seçim beyannamesi hakkında açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, üretimi adil şekilde bölüştüreceklerini ve tasarruf edeceklerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracaklarını yineleyen Yüksekdağ, toplumun ve halkın hiçbir ayrımcılık olmaksızın inancını özgürce yaşayacağı bir toplumsal ve sosyal yaşamın kapısını açacaklarını sözlerine ekledi.