BIST 9.097
DOLAR 31,38
EURO 34,05
ALTIN 2.100,98
HABER /  POLİTİKA

Davutoğlu'ndan Sultanahmet açıklaması!

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki patlamayla ilgili brinfing aldı. Saldırganın kimliğinin belirlendiğini ve DEAŞ bağlantılı olduğunu kaydeden Davutoğlu, saldırıyla ilgili de 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet'teki terör saldırısını gerçekleştiren saldırganın kimliğinin belirlendiğini söyledi. Davutoğlu, saldırıyla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da dün Sultanahmet'teki terör saldırıyla ilgili brifing aldı. Saldırının sadece İstanbul'u, Türkiye'yi değil tüm insanlığı hedef aldığını söyleyen Davutoğlu, bu meydan okumanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. İşte Davutoğlu'nun açıklamaları;

"Terör olgusu artık ülkelerden ve şehirlerden bağımsız olarak dünyanın

Maalesef 10 yabancı uyruklu misafirimizi kaybettik, 15 yaralımız vardı. 6 hastamız şu anda hastanelerimizde, diğer hastalar taburcu edildi. 6 hastayla ilgili itinayla bütün çalışmalar yürütülüyor.

her yerinde bütün insanlığı tehdit eden bir olgudur. Dolayısıyla bu münferiden İstanbul'da ve Türkiye'de değil, bütün önemli baş şehirlerde, bütün önemli şehirlerde, bütün ülkeleri kaygılandıran, alarm halinde tutan bir husustur. Paris'te, Londra'da, New York'ta, Madrid'de yaşadığımız terör eylemleri, açık şekilde bunun bütün insanlığı ilgilendiren ciddi bir meydan okuma olduğunu hepimize gösteriyor.

"4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI"

Saldırganın kimliği tespit edildi, sizlerle de paylaşıldı. Bugün bu çerçevede 4 ayrı gözaltı daha oldu saldırganın kimliğinin tespiti sonrasında. Biraz önce de saldırganın Türkiye'ye giriş yolu, bütün kontakları, arka plandaki ilişkileri konusunda aldığım bilgiler, bu meselenin görünür yüzünün dışında bazı önemli unsurlar ve perde arkası etkin aktörler olabileceği kanaatimizi pekiştirdi.

"DEAŞ TAŞERON BİR ÖRGÜT"

Evet, saldırganın DEAŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak artık DEAŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron.

"KONTROL ALTINDAKİ BİR KİŞİ DEĞİLDİ"

Türkiye'nin kararlılığı açıktır. Bu yönde de tedbirlerimizi alacağız.
Bu şahıs kontrol altında olan, yani takip edilen bir şahıs değildi. Türkiye'ye normal bir sığınmacı olarak giren bir şahıs. Daha sonra tüm bağlantıları ortaya çıkarılıyor. Kişinin DEAŞ ile irtibatı tespit edildi.
Görünür ve görünmez güvenlik tedbirlerini alacağız. Hassas bölgelerle ilgili ek tedbirler alacağız.

"MÜLTECİ GİBİ GİRİŞ YAPMIŞ"

Bu şahıs takip altında olan bir şahıs değildi. Normal olarak Türkiye'ye bir mülteci gibi, sığınmacı gibi giren bir şahıs. Ancak bu saldırıdan sonra tüm bağlantıları tek tek çözülerek bağlantıları ortaya çıkarılıyor ve bu bağlantılar içinde DEAŞ dışında DEAŞ'ı kullanan bazı çevrelerin olabileceğine dair de bazı şüphelerimiz söz konusu."