BIST 11.210
DOLAR 33,03
EURO 36,00
ALTIN 2.551,24
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Davutoğlu'ndan Kürkçü'ye Türkçe tepkisi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde kendisine İngilizce soru soran ve PKK'ya gerilla diyen HDP'li Ertuğrul Kürkçü'ye çok sert tepki gösterdi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde kendisine, Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili İngilizce soru soran HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü'ye sert yanıt verdi.

''2015 Temmuz ayından beri PKK ve devletin güvenlik güçleri arasında bir çatışma sürüyor'' diyen HDP'li Ertuğrul Kürtçü'ye Davutoğlu Türkçenin AB dilleri arasına girdiğini hatırlatarak "Keşke İngilizce yerine Türkçe sorsaydınız" dedi.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Davutoğlu; Kim yaparsa yapsın eğer sokaklara mayın döşerse keskin nişancı yerleştirirse bomba yüklü araçlarla vatandaşlarımıza saldırışa onunla mücadele etmek benim görevimdir ve her Türk vatandaşı kendini güvenli hissedene kadar mücadelemiz sürecektir.

İNGİLİZCE YERİNE TÜRKÇE SORSAYDINIZ

"Sayın Kürkçü’nün çalışma gününün Türkçe olarak belirlendiği bugünde Türk Başbakanı’na Türkçe hitap etmesini beklerdim''

Yaklaşık 200 çocuk ve kadın öldürüldü, 2 bin kişi yerlerini boşaltmak durumunda kaldılar. Güvenlik operasyonları esnasında insanların haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Suriye'de savaş dışında başka bir mekanizma var mı?

PKK GERİLLA DEĞİL ALÇAK...

Kamu güvenliği olmadan bir ülkede yaşanması mümkün değil.  "Eğer kendisi PKK'nın vurduğu hastanede tedavi görüyor olsaydı, PKK'ya gerilla değil, alçak bir terör örgütü derdi"

"ÇOCUĞUN ÖLSEYDİ PKK'LILARA GERİLLA DEĞİL KATİL DERDİN"

Devletin vatandaşına iki görevi vardır; güvenlik ve özgürlüğü sağlamasıdır. Sayın Kürkçü'nün mayın çukurlarından geçerek okula gitme zorunluluğu olan bir çocuğu olsaydı, ya da Cizre'de tedavi oluyor olsaydı, Kızılay'da otobüs beklerken ölen kişilerden birinin akrabası olsaydı herhalde PKK'lılara gerilla değil alçak katil derdi.

"TERÖR DEVAM EDECEK SİZ BİZİ SUÇLUYORSUNUZ"

Ben burada yüzde 49,5 oy almış bir Başbakanım. Kim yaparsa yapsın, eğer sokaklara mayın döşerse, çatılara keskin nişancılar yerleştirirse onu durdurmak benim asli görevimdir. Bu mücadele siz isteseniz de istemesiniz de her Türk vatandaşı kendini güvende hissedene kadar sürecektir. Eğer silahlar terk edilseydi, silahlı mücadele bitseydi başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Silahı terör örgütü terketmeyecek, mayın döşemeye devam edecek. Siz dönüp desteğini halktan almış bir başbakana 'Bu operasyonlar ne zamana kadar sürecek" diyorsunuz.

"TÜRKÇE DÜŞÜNÜP KONUŞSAYDINIZ CEVAPLARI ALABİLİRDİNİZ"

Türkiye'de her şey konuşalabilir. Türkiye'de istediğiniz şeyi söyleyebilirsiniz. Türkçe düşünüp konuşsaydınız sorularınız cevabını anlayabilirdiniz. Merak etmeyin Suriyeli hangi mülteciye sorarsanız sorun Türkiye bayrağı altında kendini güvende hissediyor. Al bayrağın altına girip huzur bulmak için Türkiye'ye geliyorlar. Türkiye'yi kimse Suriye'ye döndüremeyecek. Terör bitecek Türkiye'de demokratik ve hukuk ebediyete kadar sürecektir"