BIST 1.378
DOLAR 8,13
EURO 9,71
ALTIN 455,81
HABER /  GÜNCEL

Daha üç yıl önce en zengin 100 isim listesindeydi! Sabri Ülker'in torunu "fakirlik belgesi" aldı

Üç yıl önce en zengin 100 isim listesinde yer alan, Ülker'in kurucusu Sabri Ülker'in torunu Ömer Özokur, Beşiktaş Kültür Mahallesi Muhtarlığı'ndan fakirlik belgesi aldı.

Abone ol

Muhtar Dursun Gül imzasını taşıyan belgede, "Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı ve aynı zamanda mağdur olduğu muhtarlığımızca bilinmektedir." dendi.

"Hiçbir sosyal güvencesi yok"

Dedesinden kendisine kalan hisselerin elinden alındığını öne süren Özokur, açtığı davadaki yüksek harcı ödeyemeyince adli yardım talebinde bulundu. Adli yardım için muhtarlıktan da yazı alan Özokur için "Hiçbir sosyal güvencesi yok, mağdur olduğu muhtarlığımızca bilinmektedir" dendi.

Cirosu 52 milyar liraya yakın olan ve toplamda 60 bin çalışanı bulunan Ülker'in de bünyesinde olduğu Yıldız Holding miras davasıyla gündemde. İstanbul Anadolu 9. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde açılan dava dosyasında önemli ayrıntılar yer aldı.

"Yıldız Holding hissesi elinden alındı" iddiası

Söz konusu davayı açan isim Ömer Özokur. Özokur, Sabri Ülker'in kızı Ahsen Özokur'un üç çocuğundan biri. Özokur'un biri üvey diğer iki kardeşi ise Ahmet Özokur ve Ali Ülker.

Bir dönem Yıldız Holding'in bazı şirketlerinin yönetiminde de yer alan Ömer Özokur açtığı davada, dedesi Sabri Ülker'in vefatından önce kendisine bıraktığı yüzde 3,5'luk Yıldız Holding hissesinin elinden alındığını öne sürdü. Özokur, mahkemeden bu durumun tespitini ve söz konusu hisselerin kendi adına tescilini istedi.

Yüksek harç ödemesi

Diken'den Ali Çiçek'in haberine göre, yargılama aşamasında davacı tarafın karşısına yüksek bir harç ödemesi çıktı. Mahkeme 42 milyon 693 bin 75 liralık harcın ödenmesi için süre tanıdı. Bu süreçte Özokur mahkemeden adli yardım talebinde bulundu. Bunun için gerekli evraklar mahkemeye sunuldu.

Dosyaya sunulan evraklardan biri de Özokur'un talebiyle muhtarlıktan verilen yazı. Beşiktaş Kültür Mahallesi Muhtarı Dursun Gül imzasını taşıyan yazı 10 Mayıs 2019 tarihli. "İlgili kuruma" başlığıyla hazırlanan yazıda Ömer Özokur için şöyle deniyor: Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı ve aynı zamanda mağdur olduğu muhtarlığımızca bilinmektedir.

"İddiası gerçeği yansıtmıyor"

Dava dosyasına giren söz konusu yazıyla birlikte, dava dilekçesinde Özokur'un üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığının olmadığı, söz konusu harcı ödemek için satabileceği bir varlığının olmadığı belirtildi.

Dava dosyasına göre davalı konumda ise Murat Ülker, Ali Ülker, Ahsen Özokur, Ahmet Özokur, Yıldız Holding AŞ ile Üs Holding AŞ yer alıyor.

Davalılar adına yapılan ortak savunmada Özokur'un iddiasının gerçeği yansıtmadığı nedeniyle adli yardım talebi ve davanın reddine karar verilmesi istendi.

Mahkeme talebi geri çevirdi

Mahkeme, tarafların delil ve savunmalarını aldıktan sonra adli yardıma ilişkin karar verdi. Mahkemenin 24 Mayıs tarihli kararına göre, Özokur'un adli yardım talebi geri çevrildi. Mahkeme, belirlenen harcın ödenmesi için süre verdi.

En zenginler listesindeydi

Muhtarlık yazısında "Sosyal güvencesi yok, mağdur durumda" denen Ömer Ozokur, üç yıl önce en zengin 100 isim listesinde yer almıştı. Ömer Özokur 320 milyon dolarlık servetiyle 82'nci sıradaydı. Listenin ilk sırasında ise 4,4 milyar dolarlık servetiyle şimdilerde davalık olduğu dayısı Murat Ülker vardı.

60 bin çalışanı var

70 yıl kadar önce Eminönü Nohutçu Han'da Sabri Ülker ve kardeşi tarafından temeli atılan Yıldız Holding'in yaklaşık 60 bin çalışanı var. Cirosu 52 milyar lirayı bulan holdingin 80 fabrikası bulunuyor. Yıldız Holding 100'ü aşkın ülkeye ihracat yapıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sıcaklara veda! Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş İYİ Parti'ye yüklendi
15 Temmuz hangi güne denk geliyor 15 Temmuz resmi tatil mi?
Türkiye'den BM ve İsviçre'ye skandal sözleşme için protesto notası!
Tapu Kanunu'nda değişiklik teklifi Meclis'te kabul edildi
Temmuz 2019 Terazi Burcu Yorumu Hande Kazanova Tutulma kariyer alanlarınızda
YKS ne zaman açıklanır 2019 geri sayım ÖSYM sınav takvimi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin dönüşü AK Partili vekilleri topladı!
Okechukwu Azubuike Medipol Başakşehir'de
PUBG Mobil turnuvası başlıyor İşte Türkiye'de katılmanız için yapmanız gerekenler
Kurbanlık satış fiyatları 2019 en düşük kurbanlık kaç para?
Yorumlar 1 yorum