BIST 5.030
DOLAR 18,63
EURO 19,57
ALTIN 1.075,50
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Gül'ün Ankara kaçamağı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevde geçen 4 yılını ve bu süreçteki gündelik yaşamına ilişkin merak edilenleri AA'ya anlattı

Abone ol

Konumu nedeniyle tek başına gezme şansı olmadığından yakınan Gül yaptığı bir kaçamağı da itiraf etti. Araba kullanmayı çok özlediğini söyleyen Gül bir ay önce kimseye haber vermeden AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ile birlikte gündüz Köşk’ten gizlice çıkıp Ankara'da arabayla gezmiş.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevde geçen 4 yılını ve bu süreçteki gündelik yaşamına ilişkin merak edilenleri Anadolu Ajansı'na anlattı.

20 yılını siyasette geçiren Cumhurbaşkanı Gül aktif ve daha serbest siyaset yapmayı özlediğini söyledi.

GÜL HANGİ FOTOĞRAFLARINA ŞAŞIRDI? TIKLAYIN...

Cumhurbaşkanlığı'nın İstanbul Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleşen görüşmede Gül’ün Anadolu Ajansı muhabirinin sorularına yanıtları şöyle oldu:

DOLU DOLU 4 YIL GEÇTİ

- Cumhurbaşkanlığınızda 4 yıl geride kaldı. Bu konuda genel bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?
Zamanın ne kadar hızlı aktığını gösteriyor. Çok süratli geçiyor doğrusu. Tabii ki üstümde büyük bir sorumluluk var, ama bu 4 yılda zamanın ne kadar hızlı geçtiğini, Türkiye'nin ve dünyanın ne büyük olaylara şahit olduğunu görüyoruz. Aslında tarihçiler, içinde bulunduğumuz dönemi, ''zamanın hızlı aktığı dönem'' olarak tarif ediyorlar. Eskiden 50 seneye, 10 seneye yayılan olaylar şimdi bir bakıyorsunuz 2 günde, 1 haftada gerçekleşiyor. Dünya değişiyor, ülkeler değişiyor. Dolu dolu 4 yıl geçti.

Birçok olaylar, birçok tarihi önemli buluşmalar gerçekleşti. Türkiye olarak, doğrusu 4 yıl içerisinde çok inanılmaz bir değişim süreci içerisinde olduk. Her alanda, siyasi, ekonomik, kültürel her konuda... Dünyadaki Türkiye imajı çok farklı yerlere geldi. Dünyada önemli olaylar oldu. Dünyada olan olaylar Türkiye'yi direkt ilgilendiriyor biliyorsunuz. Ekonomik krizler, siyasi krizler yaşandı. Çevremizde, Ortadoğu'da, İslam ülkelerinde tarihin en büyük dönüşümleri gerçekleşiyor. Bütün bunları hep beraber yaşıyoruz. Bu 4 yıl anlata anlata bitirilemeyecek olaylar yaşandı.

230 BİN E-POSTA

-Cumhurbaşkanlığınız döneminde birçok ilke tanık olduk. ''Çankaya Sofrası''nı yeniden başlattınız. İnternet sitenizin aktif oldu, Köşk'ü halka açtınız…
Tabii her Cumhurbaşkanı'nın kendine özgü bir yöntemi vardır. Ben de aktif siyasetin, halkın içinden gelmiş bir insan olarak Cumhurbaşkanlığı'nı halka açmayı ve insanlarla bütünleşmeyi ve onların da Cumhurbaşkanlığı'nda ne olup bittiğini görmelerini, takip etmelerini çok arzu ettim.

Bildiğim kadarıyla web sayfası günde 1 milyon ve 600 bin civarında hit alıyor. ''İnteraktif'' diyorlar ya, o gerçekleşiyor. Bana arkadaşlar dün 230 bin elektronik posta aldığımızı söylediler. Bunların hepsi de cevaplandırılıyor. Bu, bir şekilde halkla, dışarıyla yakın temas içinde olunduğunu gösteriyor.

-Bu arada Google'ın da size yönelik bir uygulaması olacak.
Evet. Onlar da bizim bu ilgimizi bildiği için yeni bir program yapıyorlar. Periyotlarını henüz kesinleştirmedik. Türkiye'den ya da yurt dışından vatandaşlarımız ya da vatandaşlarımız olması da gerekmiyor herkes istediği soruyu soracak bize. Ondan sonra bu soruyu soranlar arasında anket yapılacak. Herkesin en çok öne çıkardığı 5-10 soru tespit edilecek. Soruları ben tespit etmeyeceğim, onlar tespit edecek. Ben onlara cevap vereceğim.

- Bunlar halka dönük olduğunuzu gösteren şeyler…
Siyasetin içinden gelen bir kişi olduğum için daima halkla beraber oldum. En küçük köyde de, en küçük mahallede de, en büyük şehirde de... En büyük mitinglerde yüzbinlerle beraber oldum. Dolayısıyla onlardan kopmayı doğrusu hiçbir zaman düşünmedim. Nihayet onları temsil ediyorum. Cumhurbaşkanı bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cumhurbaşkanıdır.

AKTİF SİYASETİ ÖZLÜYORUM

-Aktif siyaseti özlediğiniz oluyor mu?
Tabii samimi konuşmak gerekirse, benim tam 20 senem siyasetin içinde geçti. Full time siyaset oldu yaptığımız siyaset. Ve milletvekili olarak, uzun dönem hem iktidarda hem muhalefette her seviyede. Bakanlık dönemlerim, kısa başbakanlık dönemim, yoğun bir siyasi hayatım oldu. İster istemez insan onu hem özlüyor hem arıyor. Ama tabii ki Cumhurbaşkanı olduktan sonra böyle onurlu bir görev bütün siyasi akımlara, bütün siyasi partilere eşit mesafede durma sorumluluğunu da yüklüyor. Dolayısıyla bu sorumluluğu yerine getirirken, ister istemez insan zorluyor kendisini. Çünkü böyle yoğun bir ortamdan geldikten sonra...

HAYDİ ŞU ARKADAŞA UĞRAYIM YOK…


- Bu dönemle aktif siyaset dönemini kıyasladığınızda ailenize nasıl vakit ayırabiliyorsunuz?
Bu herkes için tabii çok önemli. ''İnsan özlüyor'' derken, bilfiil siyaseti yapma özleminden ziyade serbestliği özlüyor anlamında bilinmesini isterim. Şöyle ki; Cumhurbaşkanı olarak istediğiniz yere gidemiyorsunuz. Kafanıza estiği an ''Haydi şu arkadaşıma uğrayayım, haydi şuraya çıkayım, şurayı gezeyim'' diyemiyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı'nın konumu itibariyle kendisini tabii ki kısıtlayan kurallarımız var. Bunları yok göremezsiniz. Bunlar da bir yana, bir yere Cumhurbaşkanı giderken kendi gidemiyor. 2-3 kişiyle de gidemiyor. Siz istemeseniz de sizin haberiniz olmadan bir sürü insan seferber oluyor. Bunun farkına varınca doğrusu rahatsız oluyorsunuz. Bir yere gidecekseniz o sizi adeta gitmemeye teşvik ediyor. Bütün bunlar bu yeni hayatın getirdiği gerçekler.

KEŞKE DAHA ÖNCE EVLENSEYDİM!

Aile hayatı söz konusu olunca, böyle bir hayatımın daha erken olmasını arzu ederdim, çünkü çocuklar yok artık. İki oğlum, kızım bizimle beraber değiller. Çocuklar okuyor. Dışarıdalar. Kızım evlendi biliyorsunuz. Şimdi eşimle beraberiz. Bunun getirdiği yeni bir hayat tarzı var. Şüphesiz ki bunun verdiği yeni başka gerçekler var. İnsan daha genç yaşta doğrusu, çocukları küçükken aile hayatını arıyor. O günlerde biz işte tam siyasetin içindeydik. Öyle oldu ki çocuklarımızın büyüdüğünün farkına varmadık.

KAPUSUZ’LA ANKARA’DA GEZDİK

- Eşinizle beraber Cumhurbaşkanlığı'ndaki ekibinizi atlatarak, arabayla dışarıya çıkmıştınız. Başka örnekler var mı?
Çok arzu ediyorum gerçekten araba sürmeyi. Kendi başıma sürmeyi, dışarıda, önümde arkamda kimse olmadan... Buna benzer yine böyle rahat bir günde, bir ay kadar önceydi, ramazandan önceydi, Ankara'da bir arkadaşım uğradı. Arabasıyla geldi ''Haydi beraber gidelim'' dedi. Kimseye haber vermedik. Çıktık biraz dolaştık. O, eski arkadaşım Salih Kapusuz'du. Beraber bindik. Gündüz vakti Ankara'nın dışına çıktık, biraz dolaştık.

-Gören oldu mu?
Görenler oldu tabii ki. Onlar da tabii memnun oluyor, biz de memnun oluyoruz.

-Bu tempo içinde günde kaç saat uyuyorsunuz? Konutunuzda neler yapıyorsunuz?
Genellikle Cumhurbaşkanlığı'ndan, ofisten geç dönüyoruz. Bazen saat 8'i geçiyor. Geç vakte kadar çalışıyoruz. Döndükten sonra da tabii ki okumam gereken şeyler oluyor, onları okuyorum. Takip etmem gereken konular oluyor. Maalesef, ne kadar isteseniz de erken uyuma alışkanlığını kaybettik uzun yıllardır. Dolayısıyla çok geç yatıyoruz.

FORMUMA ÖZEN GÖSTERMEK DURUMUNDAYIM

-Formunuza dikkat ettiğinizi de gözlemliyoruz.
Aktif siyasetle Cumhurbaşkanlığı fiziki olarak çok farklı iki konu. Burada eğer kendime dikkat etmeseydim, özellikle yediklerime dikkat etmeseydim kendi formumu kaybederdim. Dolayısıyla şimdi daha çok özen göstermek durumundayım.

-Form demişken, sarı kuşak judocusunuz.
Judo değil. Ben öğrencilik yıllarımda karateyle uğraştım, ama yukarı kademelere çıkmadım. Şimdi yürüyüşü çok severim ve hızlı yürürüm. Normal yürüyüşüm de hızlıdır benim. Yürüyüşe çıkınca hızlı yürürüm ve çok uzun mesafe yürürüm. Fırsat buldukça onu yapıyorum.

- Hobilerinize zaman ayırabiliyor musunuz? Zaman bulursanız nelerle uğraşıyorsunuz?
Demin söylediğim gibi yürümeyi çok severim. En çok yapmak istediğim şey bu. Dışarıda olması en çok arzumdur ama dışarıda sayı çoğalınca o beni rahatsız ediyor doğrusu. Bantta daha çok yürüyorum. 

TORUN SEVGİSİ AYRI

- Kenya ve Tanzanya ziyaretinizde fotoğraf merakınızı görme imkanımız oldu. Yine vakit buldukça fotoğraf çekiyor musunuz? 

Fotoğraf çekmeyi severim. Şimdi kolay tabii. ''Tüfek icat oldu mertlik bozuldu'' diye bir laf var ya. Eski fotoğraf makineleri daha farklı oluyordu. Cep telefonuyla bile fotoğraf çekiyorsunuz, bazen kalitesi daha güzel oluyor. Bu fotoğraflar karta basılıp da önünüze gelmeyince çekilenlere tekrar bakılıyor mu onu bilmiyorum. Herhalde bakılmıyor. Ama eskiden hiç değilse bakılırdı, albümler olurdu. Bunların içinde ayıklama yapmak lazım, ''Güzel olanları basıp bir köşeye koymak iyi olur'' diyorum. Çok hoşumuza giden resimleri yapıyoruz. 

- Dede olmak nasıl bir duygu.
Dede olmayan herkes dedelerden duyardı; ''Dedelik çok iyidir. Torun sevgisi ayrıdır. Sorumluluğu anne babaya karşı, sevgisiyse dedelere, babaannelere, anneannelere karşı'' denirdi. Biz de şimdi onu yaşıyoruz tabii. Gerçekten sevgisi ayrı. Allah herkese nasip etsin.