BIST 5.144
DOLAR 18,81
EURO 20,48
ALTIN 1.167,28
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert terör açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, W20 Zirvesi'nde gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Terör örgütleri rejimle birlikte Suriye halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaştığı yapılardır' dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Kapsamında düzenlenen W20 Zirvesi açılış töreni ve 1.Asya-Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi kapanış oturumuna katıldı.

Suriye'deki Esad rejiminin 12 milyon kişinin yerinden olmasına neden olduğunu belirten Erdoğan, "Devrimlerle hiçbir zaman beklenen barışı getirmek veya halkın iradesini getirmek mümkün değildir, çünkü o bir ruh yapısıdır. Eğer darbeler yapılmışsa o ruh yapısı sadece otokratik bir yapıyı getirir. Bunun bedelini dünyada çok ülke ödedi ve ödemeye de devam ediyor. Ne yazık ki demokratik olduyklarını söyleyen ülkeler, bu tip darbeleri destekledikleri görülür ama derler ki özgürlük, demokrasi. Bu nasıl demokrasi?" dedi.

"İYİ VE KÖTÜ TERÖR ÖRGÜTÜ DİYE AYRIM YAPIYORLAR"

Erdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi:

Bütün bunlar karşısında biz direndik ve direnmeye devam ediyoruz. Terör örgütleri rejimle birlikte Suriye halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaştığı yapılardır. Türkiye adı,amacı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerinin karşısındadır. Teröre karşı olmak ahlaki bir duruştur. Bir takım ülkelerin yaptığı gibi, bazı terör örgütlerine karşı olup, bazılarının yanında değildir. Bu kabul edilemez. Bugün işinize geldiği için desteklediğiniz terör örgütünün, yarın silahlarını size doğrultacaklarına şüpheniz olmasın. El Nusra denilen örgütte DAEŞ'e karşı savaşıyor. Ama El Nusra'yı terör örgütü olarak kabul ediyorsunuz. İyi terör örgütü kötü terör örgütü diye ayrım yapıyorsunuz. Terör örgütünün iyisi kötüsü olur mu ?

"TÜRKİYE'SİZ OLMAZSA, NEDEN AB'YE ALMIYORSUNUZ"

Terör örgütlerinin elinden çıkan silahlara bakın, Batılı dostlarımızın silahları. Terör örgütlerini ayırmak kabul edilemez. Terör örgütleri karşısında Türkiye'ye destek olmayanlar, bilakis alttan alttan bu örgütleri destekleyenler dünyayı bir felakete sürüklediklerini unutmasınlar. Terörle mücadele Türkiye'siz olmazsa, neden AB'ye almıyorsunuz? Açıklayamıyorlar, samimi değiller. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Kıymetli misafirler sizleri sevgiyle selamlıyoruz. Kadın 20 zirvesine katılmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen sizlere çok teşekkür ediyorum. G20 Dönem Başkanı olarak kuruluşuna öncelik ettiğimiz bu grubun, G20'nin diğer açılış gruplarının içinde olmasından onur duyuyorum.

"İLKEMİZ KAPSAYICI BÜYÜMEDİR"

Küresel krizin etkilerinin giderilmesinde önemli yol oynadık. G20 ülkeleri olarak genel ilkemiz, hızlı ve dengeli büyümenin yanında, özellikle Türkiye olarak kapsayıcı büyümedir. G20 özellikle küresel finans sisteminin oturtulmasında önemli rol oynadı.

"2025 YILINA KADAR GENÇ İŞSİZLİĞİ YÜZDE 15 AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ"

Değerli misafirler, Türkiye olarak G20 Dönem Başkanlığımızda önemli konuları 3 başlıkla topladık. Bunlar; kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar. Kapsayıcılık ekonominin sürdürülebilir bir şekilde büyümesinde önemlidir. Ekonomik büyüme ve refahtan herkesin pay alması anlamına gelen kapsayıcılığın en önemli rolü de kadınların iş gücüne katılımıdır.  Büyümeye çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamandan geçiyoruz. Kadınlar ekonomide hak ettiği yeri almalarıdır. G20 olarak, en geç 2025 yılına kadar genç işsizliği yüzde 15 kadar azaltmayı hedefliyoruz. Dünya genelinde 2025 yılına kadar kadın ile erkeklerin iş gücüne katılım oranını yüzde25 oranında azaltma kararını aldık. Bu da 100 milyon kadının iş gücüne katılımı anlamına geliyor. Bizim artık patinaja tahammülümüz yok, verilen taahhütlerin uygulamaya geçmesi gerekiyor.

"DEVLET BÜTÇESİNDEN 1 KURUŞ ÇIKMADAN YAPILDI"

3.havalimanı yatırımı 12 milyar euro'dur. Devlet bütçesinden 1 kuruş çıkmadan yapılmıştır. Yatırımların finansmanı için küresel düzeyde kaynaklar mevcuttur, önemli olan güven zeminini oluşturmaktır. 

"KADINLARIN İŞ İMKANINA ERİŞMESİ YOKSULLUĞU AZALTACAK"

Türkiye'de son 13 yılda önemli adımlar atıldığını söylemek istiyorum. Kadınların iş gücüne katılım oranı arttı. Kadınların iş imkanlarına daha fazla erişmesi yoksulluğun azalmasını da sağlayacaktır. Kadınlar sadece ekonomik alanda değil, siyasal,kültürel ve sosyal alanda da etkinliğini artırdı. 2002 yılından bu yana Meclis'teki kadın sayısı 4 kat arttı. 

"ERKEKLER VE KADINLAR ARASINDAKİ ÜCRET FARKI DEVAM EDİYOR FAKAT..."

Erkekler ve kadınlar arasındaki ücret farkının devam ettiğini biliyoruz. Bunun için Başbakanlık dönemimde performans sistemini getirdik. Bu eşitliğin sağlanması için, kadınların genel çalıştırma şartlarının iyileştirilmesine ihtiyaç var. Eşit işe, eşit ücret diyoruz.

Haydi kızlar okula kampanyasıyla kızların okula kayıt ve devam oranı yüzde 90'dan yüzde 96'ya çıktı. Sağlık oranında da dünyada örnek ülkelerden biriyiz. Artık Türkiye, hastalarını yurdışına gönderen ülke konumundan çıktı. Doğum sırasında anne ölümlerini en aza indiren ülkelerden biriyiz. 

"TÜRKİYE'DE 2 MİLYON SURİYELİ VAR"

Türkiye'de 2 milyon 200 bin Suriyeli, 300 bin de Iraklı var. Tüm mali desteği bizden, 8 milyon dolar harcama yapıldı.  Biz bu zor günleri birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirerek geçeceğiz.