BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

Cübbeli Hoca'dan Özgecan Aslan açıklaması

Cübbeli Ahmet Hoca, Özgecan Aslan'ın şehit olduğunu belirtti. Hoca, Özgecan Aslan'ın ırzını muhafaza uğrunda katledildiğini vurguladı.

Abone ol

Cübbeli Ahmet Hoca, Mersin'de katledilen Özgecan Aslan'ın şehit olduğunu söyledi. “Haksız yere öldürülen kişi şehittir” hadisini anımsatan Cübbeli Ahmet Hoca, "Bu olayda bu kızımızın (Özgecan Aslan) haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz" ifadelerini kullandı.
ÖZGECAN ASLAN'IN KATİLİNİN EŞİ KONUŞTU OLAY AÇIKLAMA (TIKLAYIN)
Cübbeli Ahmet Hoca, Mersin'de eve gitmek için bindiği minibüste tecavüze kalkışılıp defalarca bıçaklanarak öldürüldükten sonra yakılarak bir dereye atılarak Türkiye'yi yasa boğan Özgecan Aslan'ın İslami kıstaslar çerçevesine göre "şehit" mertebesinde olduğunu söyledi. “Haksız yere öldürülen kişi şehittir” hadisini referans gösteren Cübbeli Ahmet Hoca, "Bu olayda bu kızımızın haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz" dedi.

Cübbeli Ahmet Hoca'nın Vahdet gazetesinde yer alan "Özgecan şehittir" başlıklı yazısı şöyle:

ÖZGECAN ASLAN NAMUSUNU MUHAFA UĞRUNDA KATLEDİLDİ

Hadis-i şeriflerden anlaşıldığına göre namusunu korumak için direnirken vahşice öldürülen Özgecan Aslan kızımız şehit mertebesindedir.

Özgecan kızımız haberlerden anladığımıza göre namusunu kirletmemek için, ırzını muhafaza uğrunda hunharca katledilmiştir.

Hadis-i şerifte “Haksız yere öldürülen kişi şehittir” (Nesai, Tahrimü’d-dem: 25, no:4096, 7/117) buyruluyor. Bu olayda bu kızımızın haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz.

ÖZGECAN İÇİN ŞEHİTLİK UYGUN

Diğer bir hadis-i şerifte “Malını müdafaa ederken öldürülen şehittir”(Buhari No: 2348) buyruluyor. Hal böyle olunca malını korurken öldürülen şehit ise ırzını korurken öldürülen hayli hayli şehittir. Bu yavrumuzun kendisinin ve ailesinin Müslüman olduğundan şüphe olmadığı için bu hadis-i şeriflerin müjdesine nail olacağı aşikârdır. Ama Müslüman olmayan biri bu tarz kötü şeylerle karşılaşsa İslam’a göre ona şehit diyemiyoruz. O da tabi masumdur. Şehit İslami bir mertebe olduğundan Özgecan yavrumuz Müslüman olduğuna göre bu hadis-i şerifler kesinlikle kendisine uygun düşmektedir.

İKİ TÜR ŞEHİTLİK VAR

Şunu belirtelim ki bir hakiki şehitlik vardır bir de hükmi şehitlik vardır. Hakiki şehit vatanı müdafaa ederken Allah yolunda cephede öldürülen kimsedir. Onlar kanlarıyla gömülürler. Cenazeleri yıkanmaz ve elbiseleri çıkartılmaz. Şehitliğin bir de hükmi kısmı vardır. Haksız yere öldürülenler, malını müdafaa ederken öldürülenler, depremde, göçük altında ölenler, yanarak ölenler şehittir. Bunlar gibi ölümler hükmi şehitliği kazandırır. Hükmi şehitlikte cenaze yıkanır, kefenlenir.

Cephede ölenden farkı budur. Ancak hükmi şehitlikte sevap bakımından Allah indinde şehit itibarı görür.

CİĞERİMİ YAKTI

Allah’ın kendilerine en çok değer verdiği kullar 4 kısımdır. Bunların başında peygamberler gelir. Sonra sıddıklar gelir. Ebu Bekir Sıddık bunların reisidir. Daha sonra şehitler gelir. Bunların efendisi Hazreti Hamza’dır. Daha sonra da salihler gelir.

Nisa Suresi’nin 69. Ayetinde bu dört zümre zikredilmektedir. Görüldüğü üzere peygamberler ve sıddıklardan sonra şehitler geliyor. Evliyadan bile önce şehitler geliyor yani. Dolayısıyla mertebeleri Allah indinde çok kıymetlidir. Ve kanlarının ilk damlasıyla bütün günahları bağışlanmaktadır. Ahirette kendilerine özel makamlar, köşkler, saraylar ve diğer Müslümanlardan daha öncelikli haklar verilecektir. Dolayısıyla hükmen şehit olanlar da aynı müjdeleri ahirette alacaklardır. Özgecan’ı kendi kızım yerine koydum ve acısının ciğerimi yaktığını hissettim. Rabbim özel rahmeti ile muamele eylesin, sualsiz hesapsız cennetine dâhil etsin. Ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyorum.